şükela:  tümü | bugün
 • arka disleri fircalayayim derken fircanin sapinin kucuk dile fazla yaklasmasi sonucu midenin agza gelmesidir. daha cok tok karnina dis fircalarken olur, igrenctir. agzinizdaki butun macunlu suyu lavaboya tukurup, kusmamak icin kan ter icinde verdiginiz mucadeleyi aynadan seyredersiniz. midenizi bastirdiktan sonra toparlanip arka disleri fircalamaya -damaga degmemeye daha bir ozen gostererek- devam edersiniz.

  (bkz: öğürmek)
 • ozellikle sabah kalkıldığında diş fırçalarken ortaya çıkan bir fenomen. illa ağzınızın en arka noktalarını fırçalama niyetindeyseniz bu işi fırçalama işleminin en sonuna bırakmanız tavsiye edilir. ziya, ogurme işlemi gerçekleştiğinde durumu kurtarmak için ağzınızdaki tüm macunu boşaltmak zorunda kalma ve fırçalama işlemi sonuca ulaşmadan fırçadaki macunu tazelemek zorunda kalma tehlikesi söz konusudur.
 • agiz kokusunu engellemek icin dilinizi de fircalarsaniz oluyor.
 • akşamdan kalınma durumu söz konusuysa saç baş dağınık, gözler kan çanağı ve de ağız köpürmüş bir vaziyette öğürmek insanda dehşet hissi uyandırır, korkutur sabah sabah..
 • (bkz: gag reflex)
 • beni cok yoran sey. bir cozum de bulamadim ogurup duruyorum, her seferinde kusmama mucadelesi veriyorum.
 • bunun birde dişçideyken sürekli öğüreni vardır ki en son dişçi amca bildiğin tokadı savuracaktı sinirinden. bir dolduyu 2 saate yapınca adam artık. yapcak birşey yok. eldeki bu.
 • yalnızca dis fırçasını dilime sürdüğüm zaman başıma gelen.
 • öğürme refleksinin biraz duyarlı olmasından ileri gelir.

  bu konuda detaylı bir araştırma yapmadım ancak kendi tecrübelerim doğrultusunda söyleyeyim; dilinizin arka kısmı, yan kısımları, üstte sert damaktan sonra gelen yumuşak damak, devamında bademciğe doğru olan hat -tonsil* dahil- bu refleksi tetikleyebilir. oralara sert herhangi bir cisim dokunursa öğürürsünüz.

  diş fırçasını üst ve alt azı dişlerinizin iç tarafında iken daha dikkatli kullanırsanız bunun önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz. zira dişlerdeki sinirler beynin bu refleksi tetikleyecek noktalarına gitmez.
  --- spoiler ---
  deynekçi gibi oldu böyle ama kranial sinirlerin 9 ve 10.su sorumlu olmalı bundan, dişinki ise 5. kranial sinire gidiyor. en azından böyle hatırlıyorum. uyaran olursa düzenlerim.

  nedit: dilin arka 1/3 unun bütün duyularını glossophyrngeus(9 dediğim) alıyor, 9-10-11 in ortak çekirdeği sayesinde de öğürme refleksini tetikliyormuş.
  yumuşak damağın duyusunu alan sinirler ise, yine 9 ve bazı bireylerde 5. sinirin maksiller dalı sorumlu. yine buradaki öğürme refleksini o çekirdek tetikliyor olmalı.

  --- spoiler ---

  hazır yeri gelmişken belki bir okuyan olur da faydam dokunur diye doğru fırçalama için dişin her yönünün plaktan arındırılması gerektiğini söylemiş olayım.

  dişlerinizin sadece karşıdan görünen kısımları değil, aynı zamanda dile ve damağa bakan kısımları ve özellikle de birbirlerine bakan ara yüzlerini de temizlemelisiniz. bunun için ya ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanmalısınız. aynı zamanda fırça ile yaptığınız hareketin genel seyri dişetinden dişe doğru olmalıdır. tıpkı süpürür gibi.
  bu arada diş fırçalanırken ağzınız açık olmalı.
  bir de son püf noktası veriyorum dilinizin yüzeyi de bakteri birikimi için uygundur sadece çalkalamak yerine birkaç fırça darbesi ile orayı da temizlerseniz daha ferah bir nefesiniz olduğunu hissedebilirisiniz.

  kamu spotu ayarında not: "benim midem kalkıyo, öğürüyorum" diye diş fırçalamayı ihmal etmeyin.

  sağlıklı ve mutlu gülüşlerle taçlanmış, güzel günler geçirmeniz dileğiyle. :)

  düzenleme: @plastikciceklervebocek nickli çiçeği burnunda diş hekimi, kafadan çıkan sinirler konusunda beni aydınlattı. spoiler içindeki kısmı ona göre düzenledim. teşekkürler ve dus'unda başarılar.