şükela:  tümü | bugün
  • yakında gerçekleşecek olaydır. hatta traş olabileceğimiz saç modellerinin de malum şahıs tarafından belirlenmesi yakındır. o brad pitt modellerini unutacak artık genşlerimiz.her işe elini sokanların sonu malum ama hayırlısı gene de.
  • ilaç fiyatlarını belirleme'nin bir sonraki levelidir. ayak serçe parmaklarını dolaplardan, çorapları ıslak banyo terliklerden korumak artık daha etkin çalışacak yürütme faaliyeti sayesinde hayal değil.
  • gelecekteki ülkemizi daha iyi anlayabilmeniz için, "büyük birader"in nasıl biri olduğuna kanaat getirmek için okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

    --- spoiler ---

    george orwell 1984 kitap özeti kısaca belirtilmek gerekirse romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: okyanusya, avrasya ve doğu asya... sovyetler birliği’ni andıran okyanusya, düşünmeden itaat eden ve büyük birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki kardeşlik ve bu örgütün lideri goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. romanın baş karakteri winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: büyük birader ve goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?
    --- spoiler ---