şükela:  tümü | bugün
 • bu işle ciddi anlamda ilgilenen insanlara rastlamıştım. vücuttaki tüm ayırt edici özelliklerin bir karakter özelliğini gösterdiğini iddia ederler. özellikle yüz şekilleri üzerinde durulur. kan grubu, burçlar gibi şeyleri de harmanlarlar bunlarla. bilimsel bir geçerlilik kazanması imkansız gibidir bu çalışmaların. kirminolog lombroso hapishanelerde mahkumlar üzerinde bu tür çalışmalar yapmıştır. daha çok suçluluk olgusu üzerinde durmuş olmukla beraber ciddi eleştirilere maruz kalmıştır. gerçekten de olaya insani bir gözlükle bakıldığında sakıncalı olduğu görülür. bir insanı hiç tanımadan onun kişiliği hakkında yorumlar yapmayı içerdiğinden önyargı oluşturmak için birebir uğraşlardandır. hukukun temel ilkelerinden "suçlu olduğu ispatlanana kadar herkes masumdur" prensibine de aykırıdır. erzurumlu ibrahim hakkı efendi de marifetname sinde bu konuya değinmiştir.

  bu işle uğraşan insanların bulgu(?)ları çoğu zaman şaşırtıcı derecede doğru çıkmaktadır. sadece bir vesikalık fotoğrafa bakarak o kişi hakkında dakikalarca dosdoğru tahminlerde bulunan bir akrabam olduğunu eklemeden geçemeyeceğim. bilimsellikten uzak da olsa pratikte ciddi faydalarının görüldüğünü söylemek yanlış olmaz. (bkz: önyargi iyi bir şeydir)
 • - amirim şu vesikalık resme bakar mısınız..?
  - hmm bu adamda potansiyel suçlu tipi var bence..
  - nasıl anladınız?
  - abicim bu adamın alt dudağı orantısız ve sol kaşı daha inik sankim.
  - valla tebrikler amirim..bildiniz...bi sigara yakmaz mısınız?
  - pff pff ... adı ne demiştin bu adamın ?
  - jason...

  (bkz: jason voorhees)
 • - kim lan bu hıyar?
  - aaa nerden bildin hıyar olduğunu?
  - sıfata bak neye benziyiii....

  şekllinde, zamanında yapılmış bir örneği mevcuttur. (bkz: davaro)
 • öğretmenlerin, not defterlerinden öğrenci hakkında yorum yapmasına olanak veren tahlildir.
 • her zaman yapmakla yanılgıya düştüğüm ama hemen akabinde parlak bir yüzeyden yansımamı gördüğüm zaman önyargı iyi bir şey değil diyerek vazgeçtiğim eylem.
 • birini ilk gördüğümüzde kafamızda oluşan düşünceler en objektif ve gerçek olanlarıdır; çünkü daha duygularımız devreye girmemiştir. tanışılan insanın yüzündeki anlam, ifade, tanışırkenki mimikler, bakışları, o an söyledikleriyle kişinin karakterini anlamak o kadar da zor değildir. 2 grup insan vardır bana göre: birincisinden ilk bakışta hoşlanmazsınız, uzak durmaya çalışırsınız. aradan zaman geçer bir şekilde yakınlaşırsınız ya aslında iyi biriymiş dersiniz kendinize kızarsınız. işte şimdiye kadar kazık yediğim insanlar bu gruptan çıkmıştır. ikinci gruptakilereyse ilk bakışta tam not vermişsindir, cidden sağlam birine benziyor dersin ve genelde en iyi arkadaşların da burdan çıkar. tabii ki burdaki anahtar kelime 'genelde'. hayatta hiçbir şey yüzde yüz doğru değil arada istisnalar da oluyor. bunu da akılda tutmakta fayda var.