şükela:  tümü | bugün
97 entry daha
  • pek çok haksız sebepten ötürü bunu yapan insanlar var.

mesela birinin tipini, sesini, boyunu, fiziğini, elini hatta kulağını aşağılayanlar... sanırsın kendileri güzellik abidesi. hoş senin elin yüzün düzgün olsa ne olur, yakında toprağın altına gireceksin. hesap vereceksin. zaten içinde pislik olanın yüzü biblo gibi olsa bile bana hiç güzel gelmiyor, iğrenç geliyor. birisi için "ayy kulağı kepçe çirkin" diyebiliyorlar durup dururken. hayır bu gerçekse de şimdi söylemenin ne gereği vardı? amaç ne? bunu söyleyenler de kendilerine bakmıyor.

bu hareketi yapan birisine dolaylı yoldan birini tipinden, fiziğinden ötürü gömülmesinden rahatsız olduğumu belirttim "bunu yapanlar da sanki x kişisi gibi güzeller" dedim. (beğendiği ünlü bir kişinin ismini verdim) mesela kendisinin de boyu kısa, buna gönderme yaptım. sustu vazgeçti bunu yapmaktan. senin de boyun kısa ee?? (kendisi için uzun boy güzellik kriteri içinde olduğu için bu örneği vermiştim)

yahut güzel olsun pekala, tüm dünya insanları tek tek bu konuda hemfikir olsun. gelip ben güzelim güzelim şöyle güzelim falan filan diye tanımadığı insana bile laf arasında mesajla yazan var. e kibirlenmeler, kendini övmeler filan çok şey kazandıracak sana mezara girince, merak etme. şu ekşide bile mesaf atıp laf arasında "ben güzelim ben yakışıklıyım" diyen kızlar erkekler var. güzelsen güzelsindir, bize ne bundan, ee? nikah mı kıyacağız seninle? bize ne? ne alaka? sanki sorduk. bunların bir kısmı entrylerinde de kendileri için güzelim vb. yazma gereği duyuyor. ilgi açları sizi. yazık. bir de bunların "ayy bana çok teklif geliyor, peşimde bir sürü kişi var" diyen erkek kız versiyonları var. denk geldim her iki cinsten de. en sonunda "bana her gün bilmem kaç dm yağıyor" diyen birisine "aç göster gelen mesajları uydurma" dedim. gösteremedi tabii. doğru olsa da bize ne? amacın ne? sadece şımardığını, övündüğünü gösteriyorsun ve bizimle şımarmanı paylaşma ihtiyacı duyuyorsun hepsi bu. seni arzuluyorlarmış, ee bize ne bundan? çok mu önemi vardı bizim için seni kaç kişinin arzuladığının? bunu yaparken de (kendilerini överlerken de) yakın arkadaşlarını bile gömmekten geri durmuyor bir de böyleleri. yazık cidden. kendini yükseltti, başkalarını aşağıladı güya. *
  • bunu hepimiz istemeden bir nebze de olsa yapıyoruz kimse iyilik meleği gibi davranmasın elimizde olan bir şey değil şahsen ben de yargılanıyorum bence dış görünüşüm sebebiyle ama aynı oranda ben de yargılıyorum yapacak bir şey yok
  • yapılması gereken eylemdir
  • çoğu zaman sonradan utandıracak olandır.
  • bir üstteki yazar olayı özetlemiş. ister istemez birini görünüşüyle yargılıyoruz ama aşağılamak, bunu doğrudan söylemek farklı bir boyut.
  • dış görünüşten kasıt kılık kıyafetse tartışmaya gerek yok, yanlış. yok fiziki görünüm ise, yani karşıdaki insanın kaşı, gözü, göbeği, saçı vs ise yanlış değil. beden insanın yaşayışı hakkında önemli bilgiler içerir. okuyabilirsen tabi.
  • bunu yapmayan yoktur. türk toplumunun en belirgin özelliği.