şükela:  tümü | bugün
  • kafaya takilan soru

sebebi de su tweet

--- spoiler ---
    currency against us dollar, past year

malaysia: +4.6%
    colombia: +3.2%
    nigeria: +0.5%

uk: -0.3%
    japan: -0.5%
    china: -1.3%
    euro: -1.7%
    russia: -6%
    australia: -7%
    ındia: -8%
    ındonesia: -9%
    pakistan: -17%
    brazil: -18%
    ıran: -35%
    turkey: -44%
    argentina: -54%
    venezuela: -1,730,000%
    --- spoiler ---

bak mesela dis gucler iran'i cekememis riyal deger kaybetmis
    turkiye desen oyle
    venezuela'ya hic girmiyorum

ulan hadi kolombiya kokain mokain yolunu buluyordur
    nijerya dersen prensin parasini cikartma mailleri ile dunyayi tokatladilar
    da malezya ne ayak lan
  • çekiyor, çünkü sinyal güçlü, yakınlarda antenleri var.

.
    .

belki de uluslararası piyasalarla entegredir, dışarıya karşı çok cızırtı çıkarmadan ekmeğine bakıyordur. üretim filan da yapıyorlardır.

ayrıca kuala lumpur afrikada değil, çok yapılan bir hatadır.
  • ekonomik verilerine hizlica baktigimizda, bugunun sartlarinda enflasyon orani yillik %0.80 iken, politika faizi %3.25 civarinda. yani ciddi bir reel faiz firsati var ayrica ekonomileri cari acik vermiyor.

disardan 5 dakikada inceledigimizde sadece bu birkac veri bile malezya’nin lokal para biriminim neden deger kazandigini anlatiyor gibi.
  • adamların işsizliğinin 3.2, enflasyonunun 3.4 gibi civarlarda olup emekli oranının nüfusa oranı %5 ve büyümesinin temel kaynağının teknolojik ürünler ağırlıklı üretim ekonomisi şeklinde şekillenip, ingiliz formula 1 motor üreticisi lotus u satın alıp kendi proton markalarına entegresiyle ingilterede iyi bir pazara sahip olmaları, 18 bin dolar gibi milli gelire sahip olmaları şeklinde bizim gibi dünyayı tehdit eden bir ekonomik güç olmamasından kaynaklanmaktadır.

haa herifler bir de faşist! yerli unsurun azınlıklara verillmeyen, tanınmayan vergi indirimi falan gibi ayrıcalıkları var yani!

https://www.google.com.tr/…aw0ca_jvx8cif2svtfsjm5c7