şükela:  tümü | bugün
 • nedir abi bu oyun? bilen biri söylesin allah aşkına rica ediyorum. dış güçler de dış güçler. bu nedir arkadaş. bu büyük oyun nedir ki yıllardır çözülemiyor?
 • eğer konu ekonomi ise dış güçler denilen şey kar peşinde koşan büyük yatırımcı kuruluş ve şirketlerdir. piyasa denilen yer hareketlerin sonuçlarını alıp kar veya zarar ettiğiniz yerdir. bu yatırımcılar para kazanmaya bakarlar.

  1992 yılında ingiltere'de pound erimiştir. soros büyük bir kazanç elde etmiştir çünkü john major tarafından idare edilen hükümetin para politikasını kendince çözümlemiş ve öngörüsü üzerine karşı pozisyon almıştır. vergi veren insanların cebinden çıkan o gün için çok büyük bir miktar parayı kar olarak elde etmiştir.

  şimdi bizimkiler tüm zaaflarını ortaya döktüler, üstelik bir de oynayacak kartımız da kalmadı. doğal olarak bu dış güç denilen adamlar da kazancının peşinde.
  onun için ingiltere olmuş, abd olmuş türkiye olmuş bir farkı yok.

  bizimkilerin bunu bilerek piyasada sağlam durmak için gerekli yapısal önlemleri almaları gerekirdi.

  yani çomarın dilindeki dış güç başka anlamla önümüze gelse de aslında bir dış etki elbette var ama yaşanan zorlukların sebebi onlar değil. biziz biz. bizimkiler, içerdekiler, bizleri yönetenler.
 • torrente düşmüştür.
 • steam'de yaz indirimine girmiştir. yalnız, çok sağlam bir donanım gerekiyor. benim pc kaldırmadı.
 • oyunu dış güçler oynuyor olsada oyunu yazan tamamen yerli malı
 • ben gidip bankadan kredi kullanıyorum. aldığım parayı da kendi para birimim üzerinden değerleyip alışveriş yapıyorum. alışveriş yapıyorum. biraz daha alışveriş yapıyorum. aldığım kredileri (borçları) ödemek adına pek bi şey yapmıyorum. kendime bir mercedes alıyorum, iş olarak da bi mağaza açıyorum (borçla malzeme alıp ticaret yapmak). sonra biraz daha alışveriş yapıyorum (ev, bi araba daha, tatil vs) sonra bankalara para ödeme zamanı geldip elimdekiler bir bir giderken de şu cümleleri haykırıyorum;

  dış güçlerin oyunu. benim zenginleşmemi istemiyorlar.