şükela:  tümü | bugün
  • çok ciddi bir konu olup, üzerine hassasiyetle eğilmek gerekir. ağzında çürük dişi olmayan bir insanın dişlerini kaybetmesine kadar gidebilecek kötü sonuçlar doğurur.
    diş hekimlerinin konuyla ilgili önerdiği 3 diş macunu vardır. hepsi birbirinden yararlıdır. sensodyne f, oral b sensitive, ipana hassas dişler. dişleri hergün, birisi yatmadan önce olmak üzere en az iki kere, ikişer dakika süreyle ve usulune uygun olarak fırçalamak çok önemlidir.
  • tetrasiklin sekelli dişlerde az ya da çok otomatikman oluşan ve herhangi bir sebeple dişlerin kesilmesi ile tavan yapan hassasiyet. soğuk, sıcak, ekşi, rüzgara karşı yürürken konuşmak , diş fırçalamak, gargara yapmak kısacası dişlere herhangi bir şey değmesi sızım sızım sızlamaya yol açar.
  • özellikle fazlasıyla hassas olan ön dişlere yapılan dolgu sonrasında ortaya çıkan diş problemi. bu işlemden sonra her su içişinizde önce doktorunuza, aklınız başınıza geldiğinde ise gerekli özeni göstermediğiiz zamanlara selam edersiniz. zira önlenemez bir sızı, her sıcak-soğuk içecekte kendini hatırlatacaktır.
  • oil pulling denen yöntemin iyi geldiğini iddia edenler var, doğru mudur bilemem.
  • bende de dişime dolgu yaptırdıktan sonra oluştu bu; hiç bir şey yiyemedim, içemedim ne pis bir şeymiş. hemen doktora koştum, 'dişlerim çürükken böyle sıkıntım yoktu şimdi sıcak, soğuk hiç bir şey içemiyorum bu ne' dedim. doktor da olur öyle ilk zamanlar senin dolguların derin dedi. colgate'in hassas dişler için olan diş macunundan verdi ama bir işe yaramadı.ben de gidip sensodyne'in üstünde hızlı rahatlama yazan diş macunundan aldım. şimdilik bir sızlama yok ama normal diş macunu kullanırsam tekrarlar mı korkuyorum.
  • her ay maaşımın yarısını dişçimle paylaştıran mevzu. sigaradan da, şekerli çayımdan da, asitli içeceklerden de vazgeçemiyorum, 30'umda protez dişleri olan bir ihtiyara dönücem gibi, dönüşü olmayan bir yola girdik hayırlısı.
  • tatlı, soğuk ve sıcak olmak üzere 3 tiptir. en kötüsü tatlı hassasiyetidir.
  • başımın belasıdır.

çürük var dolgu yapılacak korkusuyla gidip doktordan dişlerimin hassas olduğunu öğrendim. yapabileceğimiz bi şey yok dedi. bi sensodyne yazıp, günde iki defa fırçala dedi gönderdi. kaç zamandır fırçalıyorum ama bi faydasını göremedim. hala içinde şeker olan en ufak bi şey yesem kendimden geçiyorum ağrıdan.