• change.org' da "diş hekimlerinin acil olmayan hastalara bakması büyük bir yayılım nedenidir." başlığıyla imza kampanyası başlatılmıştır. change.org

--- spoiler ---

diş klinikleri covid 19 virüsünün yayılmasi için en müsait yerlerdir.

hastayla yakın temas

aerosol

kan

tükürük

hava yolu

bunlar cok ciddi risk faktörleridir

ne kadar dikkat edilse de çapraz enfeksiyon kaçınılmazdir

diş hekimlerinin acil olmayan hastalara bakması tüm topluma misli ile yayilacak bir felakettir

saglik bakanliginin sesimizi duymasini istiyoruz acil olmayan tedaviler ertelenmelidir.
    --- spoiler ---

edit: durum hekimin n95 maske takmasından çok öte. yüksek hızda suyla çalışan döner aletler havaya yayılan ve asılı kalan aerosoller ile virüsün bulaş riskini artırmaktadır. sadece hekim değil burada risk altında olan yardımcı personeller hasta yakınları ve sonraki hastalardır.

edit: sağlık bakanlığı kamu kurumlarında diş hekimliğinde acil durumlar dışında hasta alımını durdurma kararı almıştır. beklenen ve yerinde bir karar olmuştur.
  • diş hekimlerinin kullandığı suyla dönen aletler virusun havada damlacıklar halinde uzun sure barınmasına sebep oluyor. diş hekiminin ve ailesinin riskini geçtim sizden önce coronalı bir hasta kliniğin herhangi bir yerinde işlem yaptırmışsa size bulaşması hatta orada bulunan bütün insanlara bulaşma ihtimali çok yüksek.

konuyla alakalı çinden bilimsel bir makale:
    [https://www.researchgate.net/…n-dental-practice.pdf transmission routes of 2019-ncov and controls
    in dental practice]

makalede diş hekimliğinde kullanılan döner aletler ile ortaya çıkan aerosolun her türlü hastalığın yayılımını kolaylaştırdığı, acil ve aşırı ağrılı durumlar hariç bütün tedavilerin covid-19 salgını kontrol altına alınana kadar ertelenmesi gerektiği yazılmış. ülkemizde ise diş hekimliği fakülte hastahaneleri ve devlet ağız diş sağlığı merkezleri hala son sürat hasta bakmaya devam ediyorlar.

ayrıca makaleyi incelemek isterseniz covid-19 a hangi tür dezenfektanların işe yaradığı tarzı değerli bilgilere de ulasabilirsiniz.
    --- spoiler ---

klorhexli olanlar işe yaramıyor ,%1 hidrojen peroksit ve %0.2 povidone içerenler öneriliyor.
    --- spoiler ---

diş hekimliğı fakültesinde bütün risklere rağmen hala rutin hasta bakmak durumunda olan bir "araştırma görevlisi" olarak bu olağanüstü dönemde hem biz diş hekimlerinin sağlığını hem de genel toplum sağlığını düşünerek acil bir durum olmadıkça hastaların diş hekimine kesinlikle gitmemesi gerektiğini bildiriyorum.
  • hekimlerden ziyade hastaları korumaya yönelik bir hamle olacaktır. hekim koruyucu ekipmanlarla hasta bakıyor fakat enfekte bir hastadan sonra o koltuğa oturduğunuzda sizin de enfekte olma riskiniz çok yüksek. konuyla ilgili bilgisi olmayan cahil ve saldırgan insanların fikirlerine itibar etmeyin.
  • olması gerekendir.
    başlığın altına yazılanlara bakınca gerçekten ne kadar eğitilemez olduğunuzu anlıyorum ve kendime kızıyorum yemin ederim.
    benim için sorun değil arkadaşlar ben cidden bakarım hastaya kaldı ki bakıyorum da. hatta çoğu arkadaşım da benim gibi. ama sorumlu olduğum öğrencilerin hastaları ile birlikte günde onlarca hastayla muhatap oluyorum. ve bu hastaların çoğu ileri yaş grubunda hastalar ya da kronik hastalığı olanlar. solunum yolu ile bu kadar hızlı bulaşan ve yukarıda bahsettiğim hasta grupları için oldukça tehlikeli olan bir virüs varken neden bu kadar insanı riske atmayalım dediğimizde insanlara saldırıyorsunuz anlamak güç.
  • kalabalık sayılabilecek bir klinikte çalısan meslekte 8 yılını doldurmuş bir diş hekimiyim.en son bir teyzenin grip olduğu için randevusunu iptal ederken keşke söylemeseydim şimdiye yapmıştınız demesi üzerine halkımızın gerçek bilinç düzeyiyle bir kez daha karşı karşıya kaldım. biliyorum ki o teyzenin kalktığını gören sonraki kişiler semptomlarını saklayacak ve sorduğumuz sorulara doğru cevap vermeyecektir. şimdiye kadar tansiyon, şeker ,kalp hastalıklarını tedaviyi o gün olmak adına saklayan işlem bittikten sonra söyleyen çok hastamız oldu ama maalesef ki şu anki tablo böyle bir bencilliğin sonuçlarını kaldırabilecek kadar masum değil. basit bir kırgınlık ve grip gibi başlayan ve bulaşıcılığı çok yüksek olan corona bu konuda hata payı bırakabilen bir hastalık değildir.
    diş tedavileri su ve hava basıncı altında aerosol (damlacık) oluşturarak yapılmaktadır. her hastadan sonra aletler sterilize edilse de ,ağzı işlem boyunca açık olan ve solunumuna maskesiz devam eden hastaya, damlacık ve hava yoluyla bulaşın önüne geçilmesi mümkün değildir. bunun dışında hastayla minimum yarım saat temasta olan hekimlerin , enfekte bir hastadan hastalık kapmama ihtimali de aşadaki makalede yazdığı gibi çok düşüktür. yardımcı personel cevredeki hastalar, o hastadan sonra o koltuğa oturan hastalar ve diş hekimleri büyük bir risk altındadır. size tavsiyem bu süreçte çok acil olmadıkça diş hekimlerine ve hastanelere çok gitmemeniz. riski yüksek olan bu ortamların havalarını solumamanız ve başkalarını da riske atmamanız için gereklidir. maalesef ki gidildiğinde hiçbir yerle temasta olmamak veya havayı solumamak damlacık yoluyla temasın önüne geçebilmek çok da olası değildir. acil bir tedavi gerekmedikçe kendimizi ve çevremizi korumak, taşıcıyı olarak yayılımı artırmamak için alabileceğimiz ufak ama çok gerekli bir önlemdir. bilinçli olursak olabildiğince az hasarla atlatabiliriz.
    makale
  • sağlık turizmi yapan bir klinikte çalışıyorum ortağı ya da sahibi değilim. hergün otuz ingiliz giriyor kliniğe. iptal edenl de oluyor tabi ama çoğunluk gelmeye devam ediyor. elimizden gelen bütün önlemleri alıyoruz ama çalışan hekimler olarak çok gerildik. hastayla 20 cm mesafede çalışıyoruz sonuçta. umarım en kısa sürede uk ile olan uçuşlar da durdurulur..
  • haklı bulduğum kampanyadır. bu hekimlerin hastayla çok yakın çalıştığı düşünüldüğünde hasta tükürüğüyle, kanıyla vs. çok kısa sürede virüs bulaşabilir. olağanüstü bir durumdayız ve diş taşı, temizlik, bir süre bekleyebilecek hayati değeri olmayan şikayetle gelen hastalara bakmaması birçok tedbir kadar önemli bir tedbirdir.
    onlar da can taşıyor ve bizim için önemliler. milletimizin her bölgede bu hassasiyeti gösterecek bilinci yok bu ülkede, öyleyse kural getirilir olur biter.

bu konuya çamur atmaya çalışanları da anlamıyorum. hastalık bulaşmasın diye kendilerini bir ay karantinaya alıp etrafında sinek uçmadığı halde yine de içine sinmeyip gün içinde elli kere el yıkayıp o evin içinde 458 kez dezenfektan kullanan insanlar kendi rahatında saçma sapan burda sallıyor. insanlar hekim diye bir boğazlarına urgan geçirmediğiniz kaldı, yeter.
  • kısmen haklı olan kampanyadır, şu açıdan tam katılmıyorum, işini iyi yapan diş klinikleri hijyen açısından son derece güvenli alanlardır, yine de kullandığımız aerosol yaratan aygıtlar sebebiyle, sterilizasyon ve hijyene son derece dikkat eden ve özel çalışan bir hekim olsam da söyleyebilirim ki halkımız kesinlikle olayın ciddiyetinin farkında değil, diştaşı temizliği, çeşitli estetik uygulamalar ve bunlar için yapılması gereken estetik muayenenelerde bile hastalara bağlı hiçbir iptal yaşamıyoruz, artık biz arayıp bazı hastaları ötelemeye başladık, tabii ki ağrısı olan, dişlerine kavuşmayı bekleyen hastaları bu konunun dışında tutuyorum, ancak 5 yıldır diştaşı temizletmeyip de tam bu zamanda gelmek isteyen hastaları anlayamıyorum.
  • karşı olanlar bildiğin gerizekalıdır. okullar tatil olunca diş hastaneleri dolup taşar. enfekte hastanın tedavisinin yapılması demek o kliniğe giren herkesin çok büyük ihtimalle virüsü kapması demek. çünkü ağıza giren airator virüsü damlacıklar halinde tüm kliniğe yayar. hadi aşağılık kompleksin ezikliğin yüzünden dişhekimi umrunda değil onu anladık ama o kliniğe girecek her birey misli ile başka insana bulaştıracak. kendini düşün bari sığır.
  • amaç tatil vs. falan değil hekim bir sonraki hastaya, eşine, çocuğuna, annesine, babasına ve daha bir sürü kişiye de bulaşmasın gayesiyle sonuna kadar desteklenmesi gereken kampanyadır. bunu idrak edemeyecek kadar sürüyle durduk yere onlarla (diş hekimleriyle) sidik yarışına girecek tıp dokturu, hiç mi hiç bilgisi olmayan gereksiz insanımsı olmasına rağmen sonuna kadar desteklenmesi gereken kampanyadır.
hesabın var mı? giriş yap