şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belli bir noktaya odaklanıp çalışma zorunluluğundan dolayı, birçok göz kusurunun oluşmasına ortam hazırlayan meslek.
 • her türlü sabrı göstermeyi gerektirir. öğrencilikte kliniklere boş kavanozlar bırakılır ve her hafta çekilmiş dişler toplanır. hasat zamanı kavonozların açılmasıyla yayılan onlarca çürük dişin kokusu, üniversiteye girerken yaptığınız tercihi sorgulatacak kadar kötüdür. dişleri alçıya gömer ve onların üstünde dolgu yapmayı öğrenirsiniz. nispeten sağlam olan dişleri, sınavda dolgu yapmak üzere ayırırsınız ama o haftaki ödevleri yetiştirmek gerekirken elinizde sadece sınav için ayırdığınız nispeten sağlam dişler vardır. ya nasip deyip ödev için hazırladığınız alçıya sınavlık dişleri dizersiniz. uykusuz gecelerde yapılan ödevler, stajdan kalmanıza çok az bir süre kala zor bela bulduğunuz protez hastanızın uyanık bir arkadaşınız tarafından çalınması veya bir aylık çabanızın ardından sadece notu alma seansınız kalmışken hastanızın okula gelmekten vazgeçmesi gibi kader-kısmet denebilecek türden zorlukları bir yana bırakacak olursak yoğun bir ders çalışma periyodunu da sürdürmenizi gerektiren, maceralı, hatta eğer mazoşistseniz keyifli bile denebilecek bir eğitim süreci vardır.
 • işin daha da ilginç bir yanı var. diş hekimliği tıpta uzmanlık alanlarından biri olsaydı, tus puanları çok yüksek olurdu. göz, cildiye gibi yüksek puanlı bölümlerle yarışırdı. poliklinik hastası bol, muayenehane olayı süper, nöbeti yok, acili yok.

  ama öss'de diş hekimliği puanları tıp puanlarından düşük. buradan da anlıyoruz ki gençler bilinçsiz tercih kurbanı oluyorlar. ya da öss çağında sözde idealist takılıp "hayat kurtarcam, cerrah olcam, manyak olcam" havasında tıpa giren insanlar, tus çağına geldiklerinde "sikerim lan nöbetini, acilini. kasarım cildiye yazarım, rahat rahat para kazanırım" moduna geçiyorlar.
 • son zamanlarda devlet tarafından geleceğiyle bol bol oynanan meslek. nereye gittiği belli değildir.
 • yıllardır gelişemeyen meslek. 30 yıl önce de diş kerpetenimsi aletlerle kart kurt çekiliyordu, şimdi de öyle çekiliyor. tek fark uyuşturucu. hala çürüyor dişlerimiz. tıp neredeyse kanseri önleyecek seviyeye geldi, hala dişler için aynı yöntemler kullanılıyor.
 • en sadist tedavi yöntemlerinin (bunlarda birkaç tanedir) görüldüğü tıp dalı. ya da bu dalın öncüleri sadist.

  dişlerim sarardı dersiniz yanıt; dişin yüzeyini aşındıracağız beyazlayacak. ya da çekip takma diş takalım istediğiniz zaman protezi çıkarıp deterjanla temizlersiniz.
  dişim ağrıyor dersiniz. yanıt; dişinizi çekmemiz lazım.
  dolgum düştü dersiniz. yanıt: o diş artık dolgu tutmaz, dişinizi çekmemiz lazım.
  en çok kullanılan tedavi yöntemi de bu. dişinizi çekmemiz lazım. tedavi yöntemlerinin bu diş çekme (kerpeten ve buz kıracağına benzer aletlerle çeneye girişme de denebilir) baskısından kurtarılması gerekir.
 • en zor okunan bölümlerden biridir heralde, pratik ve teorik aynı anda yürümüyor arkadaş. masraflı olması da cabası, ee kullandığın her malzemeyi sen ödersen böyle olur tabi, aletlere kadar sen alıyosun insaf!!
 • 3 yıllık tıp öğrencisi: "neden diş hekimliği eğitimi, diğer tıbbi branşlar gibi tıp fakültesinden sonra alınan uzmanlık eğitimi biçiminde değil de bu şekilde?"
 • önceki entrylerde belirtildiği üzere teorik ve pratik derslerin aynı anda alındığı, zor bir eğitim süreci.
  asıl sorun şu ki, artık günümüzde sürekli arttırılan kontenjan ve açılan fakülteler yüzünden, ilerde diş hekimi fazlası oluşacağı ihtimali. sırf bu yüzden temkinli yaklaşılmalı, şimdi ile ileriki durumu arası fark iyi öngörülmelidir.
 • ömür törpüsü meslek. mensubu olup sevenini görmedim.