şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dis hekimliginde olmayan bir veya birkaç disi yerlerine yenisini koyarak telafi etme yöntemi. yeni dişin metal kökü kemige gömülür.
 • delinen diş kemiğine titanyumdan bir çeşit vida takılması ve ucuna bir protez yerleştirilerek eksik dişin tamamlanması işlemi.

  köprüye bir alternatif olarak kullanılmakta. köprüyü yapmak için 2 adet sağlıklı dişin kaybedilmesini önlüyor.
 • zor bir işlem olduğundan fazla tercih edilmemektedir yurdumuzda.
 • bir sürü iğne yapıldıktan sonra, uygulanırken acı hissedilmez. ancak operasyon sonrası birkaç gün zahmetlidir. ayrıca, özellikle üst çeneye uygulanıyorsa dikkat edin, her nezle, grip olduğunuzda sızlar bunlar.
 • çene kemiğine yerleştirilen bir metal çivi üzerine yapma dişi bina etme işlemi şeklinde özetlenebilir. şu an ülkemizde ortalama bir milyar civarı bir maliyeti vardır (bir diş için) .yepyeni bir dişiniz olmakla birlikte, kendi dişiniz gibi ömür boyu fırçalamamayı kaldırmaz.. düzenli diş fırçalamazsanız, o caanım implantı iki üç yılda elinize alıp diş hekimine gitmeniz kaçınılmaz olabilir. diş hekimlerinin önüne gelen hastaya bunu yapmamasının bir sebebi de budur.
 • çok pahalı bir işlem olmakla birlikte çok da mantıklıdır. sağlam dişleri kesmek yerine boşlukları doldurmak daha akıllıcadır. ne var ki vücudun kabul etmemesi de söz konusu olabiliyor.
 • doğal diş değillerdir. protezdirler. öncelikle bu kesinlikle anlaşılmalıdır. yapılan işlem çene kemiğinin içine kök vazifesi gören ilk parçanın yerleştirilmesidir. ancak bu kök görevini gören parça diş köklerinin etrafında bulunan ve canlı bir doku olan, dişe elastiklik veren lamina dura denen tabakaya sahip olmayacaktır. yerleştirilen implant kemikle birebir bağlantı yapacaktır. yani kaynaşacaktır. bu kaynaşma nedeniyle implantlar esnek değildirler ve yerleşip kemiğe kaynaştıktan sonra çıkarılmaları oldukça zordur. bunun için trepan frez denen özel cihazlar vardır. implantınız kemikle bağlantı yapmadıysa bunun bir çok nedeni olabilir. genellikle uygun olmayan hastaya uygun olmayan kemiğe uygulanan implantlar başarısızdırlar.

  peki implantı yerleştirmek zor mudur?..diş çekiminden biraz daha zor bir işlemdir. ancak kesinlikle sanıldığının aksine zor bir işlem değildir. diş çekiminin tersi olarak düşünülebilir ancak burada implantın boyunun, kemiğe göre çapının büyük önemi vardır. asıl iş implant yerleştirilmeden önce yapılan planlamadadır. siz eğer çok zayıf bir kemiğe implant koyarsanız kayıp kaçınılmazdır. çok çok sert bir kemiğe implant koymanın da bir avantajı yoktur. burada tip 2 kemik denen spongioz bir kemiğe implantın konulması gerekmektedir. tüm dünyada şu anda kabul edilmiş bir sistemdir. yapılan araştırmalara göre implant konduktan 3 ay sonrasında implantların başarı oranı nerdeyse yüzde 98 dir. uzun takip sürelerine bakıldığında da bu oran yüzde 95 e dek düşer ancak. implant allerjik olmayan, yapılması dikkat ve özen gerektiren bir işlemdir. operasyonu da eğer emin ellerdeyseniz asla ağrılı değildir.

  bir diğer sorun da implanların yüklenme süresidir. yani implantın üzerine dişin yerleştirilmesi. bir implant kemiğe yerleşip osseointegre olduktan sonra yani kemikle kaynaştıktan yaklaşık 3 ay sonra implantın üzerine kaplaması yapılır. ancak şu anda diş hekimliğinde esen en son moda bu sürenin kısalması yönündedir. implant yüzeyleri konusunda araştırma yapan nobel biocare, astra, iti gibi firmalar implant yüzeylerini oldukça geliştirmişlerdir. özellikle ön dişlere konacak olan implantlarda hemen yükleme denen -immediate implantasyon- işlemle aynı gün diş sahibi olabilirsiniz. ancak burada da önemli olan implantın konacağı kemiktir. mutlaka radyolojik muayene gerekir ve kemiğin tipini belirlemek için bazen ct çekilmesine de ihtiyaç duyulabilir.

  sağlık köşesinden şimdilik bu kadar...defne söz sende.
 • bir de çok nadir de olsa bazı çok tecrübeli hekimlerin yaptıkları bir kaç hata vardır implant yerleştirirken. bunlardan bir tanesi alt çeneye implant yerleştirirken yaşanabilir. bunlardan birisi mandibular kanalın, mental sinirin zedelenmesidir. implantı alt çeneye arka bölgeye eğer hekim yerleştiriyorsa implant boyunu bu bölgeden geçen mandibular sinire göre ayarlamalıdır. bazen bu sinir oldukça yukarıdan geçer. o zaman kısa boylu ama kalın bir implant konur. eğer ilgili sinir zedelenirse tek taraflı dudakta ve bazen dilde uyuşma görülebilir. işlem geçtikten bir kaç gün sonra bile dudağınızdaki uyuşma geçmediyse mutlaka doktorunuza görünün. çünkü ilgili sinir zarar görmüş olabilir. ve implantın çıkarılması gerekebilir.
 • koltuktaki insan için süresi dışında diş çekiminden farkı olmayan eksik dış tamamlama yöntemi.

  yaklaşık 20 dakika süren bir operasyon için kemik uygunluğu tespiti gerekiyor ve bu panaromik rontgenle yapılıyor. eğer implantın "çakılacağı" yerdeki kemik yüksekliği yeterli değilse ve sinüslerde sarkma varsa (ki aynı anlama geliyor) uygulanamıyor. kemik uygunsa anesteziyi müteakip diş etini yaran diş hekimi bildiğin matkapla uygun implanta göre (ki bunlar 3 rakamdan oluşan kodlarla tanımlanıyor) deliği ya da delikleri açıyor. implantları (bildiğin dübel aslında) bir güzel bu deliklere yerleştirdikten sonra yine bildiğin lokma takımı aletiyle gırç gırç gırç sıkıştıran hekim, ne sihirdir ne keramet el çabukluğu marifet diyerekten ortadan ayırdığı diş etinize dikişleri atıyor ve geçmiş olsun.
  ilk gece ve sonrasındaki birkaç gün ağrı ve şişkinlik yapsa da, operasyondan hemen sonra buz kompresyonu yapmak ve bol bol dondurma yemek faydalı. ayriyeten kullanılan ağrı kesici ve antibiyotikler de komplikasyonları frenliyor.
  1 hafta sonra dikişler alınıyor. 3 hafta daha bekleniyor ve yeniden panaromik rontgen alınıyor. eğer implantlarla kemik kardeş olmaya karar vermişlerse, 3 ay sonra cici dişiniz vidalama yöntemiyle yerine takılıyor.
  fiyatı birçok etkene bağlı olarak (kullanılan malzeme kalitesinden yapan kişinin uzmanlığına kadar) implant başına 1000 avro ile 2000 avro arasında değişen yöntemin, önümüzdeki 3-5 yılda köprü denen yöntemi ortadan kaldıracağı iddia ediliyor. birçok manada doğrudur da.