şükela:  tümü | bugün
 • dışarıdan bakınca zahmetli görünen diş implantı yaptıranların son durumudur.

  aklımda dolanan soru ''acaba implant son çare midir yoksa yaptırmakta bir sorun yok mudur?'' implant yaptıranlar durumdan ne kadar memnun? implantın yan etkileri var mıdır ve ömrü ne kadardır?

  bu başlığı bu konuyla ilgili olarak implant yapılan tarih, yaş ve şimdiki durumu da göz önünde bulundurarak doldurabiliriz.
 • yaklasik 8 yıl once 5 disime implant yapıldı. su ana kadar hiç bir sorun yaşamadım. yaptirdigimda 40 yasindaydim (yasımız da ortaya cikti ya hadi neyse).

  eğer cene yapınız uygunsa ve iyi bir yerde yaptirirsaniz omur boyu rahat edersiniz. ancak ehil olmayan ellerde ve zayıf bir cene yapısıyla yaptırılan implantlarla da cok buyuk sikintilar yasamaniz mumkun.

  yapilisi elbette zahmetli, ancak elde edilen sonuca bakildiginda cekilen zahmete her turlu degen bir islemdir. disin kurtarılma sansi yoksa ve çekilmesi gerekiyorsa sanıyorum en iyi cozum implant olacaktır.

  eminim dis hekimi arkadaslar cok daha detaylı ve bilimsel temellere dayanan bilgiler vereceklerdir. ben sadece bir hasta olarak yasadigim tecrübeyi paylaştım, aman yanlış anlasilmasin. malum, burası hassas bir mecra, dis hekimi arkadaslarimizin tepkilerine maruz kalmayalım. kendilerine saygımız sonsuz, iyi ki varlar.
 • iyi bir diş hekimi, ucuzuna kaçılmamış iyi malzeme ve sorunsuz çene kemiği ile brileşince başarısı yüksek olan uygulama.
  benim 7 yılı geçti sanırım implantım.
  normal diş gibi bakım yapmak gerekiyor. implant da çürüyebiliyor iyi bakılmazsa sonuçta.
  ilk uygulama biraz meşakkatli ama sonrası ihmal etmezseniz sıkıntısız.
  tavsiye ediyorum.
  şöyle bir not da düşmüşüm başlığa 5 yıl önce (bkz: #44947404)

  bu tür uygulamalardan zevk alanlar şunu da denesinler:
  (bkz: küretaj)
  (bkz: #55518805)
 • önce annem yaptırdı implant , çok feci ağrılar çekti boğazi bile şişti. sonra ben yaptırdım hiç bir şey hissetmedim çok ilginç bir şekilde :) 4 sene oldu bir sıkıntı yok implantta.
 • 1 adet önceden çekilen dişim ve yıllarca ihmal ettiğim için yanındaki boşluktan yararlanıp özgürlüğüne düşkün olan ve sallanan inci gibi ikinci dişimin yerine yaptırıyorum. kemik yapım yetersiz olduğu için ilk operasyon greft dolgu denen zımbırtı eklemek için oldu. ondan birkaç ay önce 20 lik dişi çektirmiştim o daha çok acı verdi onu belirteyim. dolgu yapıldı 2 ay sonucu bekledin sonra tekrar tomografi çekildim ve dolgunun sağlamlığı garantilendikten sonra ikinci operasyon yapıldı. operasyonda doldurulan çene kemiği matkapla delinip vidalar takıldı. 2,5 ay oldu vidalar takılalı 1 ay sonra randevu alıp kontrole gideceğim eğer yerine iyi kaynamış ise dişler yapılacak. operasyonlar acısız oluyor birkaç gün dikiş yerleri acıtıyor ama fazla korkacak bir şey yok.
  ben işlemi özel bir klinik sahibi doktorun tavsiyesi ile üniversite diş fakültesinde yaptırıyorum. doktorun söylediği sadece kendisi bir yıl içinde yanlış yapılmış 17 tane implant ile uğraşmış. merdiven altı yerlerde yada ameliyathane ortamı sağlamayan yerlerde yaptırmaya kalkmayın bu basit bir işlem değil, küçük çaplı bir ameliyat sonuçta.
  doktorumun dediği işlemin en zor kısmı hastanın kendine bakma kısmıymış. operasyon bölgesini temiz tutmak, işlem için verilen ilaçları düzgün kullanmak ve vida takılan kısmın dille veya yiyecekle zarar görecek şekilde hırpalanmasından kaçınmak çok önemli. bunlara dikkat etmemek işlemin sonucunu ciddi oranda olumsuz etkiliyormuş.

  dişler yapıldığında sonucu editlerim.
  geçmiş olsun.
 • yaptırılma süreci pek sancılı olmayan durum, yalnız orijinal dişimi kurtarmak için ne gerekirse yapmadığıma pişmanım, en iyi iyi diş ağrısa da sızlasa da kendi dişin.

  ben kısaca pişmanım, arasına çok fazla yemek artığı giriyor, sürekli yanında diş ipi ile gezmek zorunda kalıyorsun.
 • yaklaşık 5 yıl önce lazer destekli yaptırmıştım. şimdiye kadar en ufak bir sorunum olmadı, var mı yok mu belli değil diyebilirim.
 • 7 yıl oldu yaptıralı en ufak bi sorun yaşamadım. ama aynı şekilde bi arkadaşım aynı doktora gitti yaptığı gün düştü implant. bünyeden bünyeye farklılık gösterebiliyor aynı malzeme de olsa. biraz da şans işi.
 • 33 yaşındayken alt çeneye yaptırdığım 2, 36 yaş civarı üst çeneye yaptırdığım 1 implant gayet memnun halinden. bende yaş 39 oldu (kadınlar 40 olmaz malum), sigara bir içiyor bir bırakıyorum ama genelde içiyorum. tip 2 diyabet var. dişleri çok da düzenli fırçalamıyorum açıkçası. ama sıkıntı yaşamadım hiç.

  bir kaç ay önce üst çenede azı dişim çekildi, çekim yeri iyileşince implant yapılacaktı. hatta pazarlık edip parasını peşin bile verdim. covid belasından gidip yaptıramadım daha.

  özet:profesyonel birine yaptırın, sonra implant olduğunu unutun. benim diş hekimim (bkz: melih erkul)
 • ağzımda memnun olduğum tek dişim. param olsa korona olmasa 4 tane daha yaptırırdım. çinli implantlara dikkat sertifikalı ve isveçli olanı makbuldur.

  üzerine metal değil zirkon kaplamalı takıla. diş hekimi ışığı geçirir altta implant belli olur derse umursamamalı. hiç belli olmuyor.
  not: diş hekimi linci gelirse diye, bana metal kaplama öneren doktorun tavsiyesine uyup taktırmıştım(zirkon anlaşıp total ödeme yapmıştım son anda metale döndü.anlamışsınızdır sebebini, sonra hissesini devredip piyasadan arazi oldu) çok daha berbat görünmeyi bırak ağzında fazlalık gibi hissettiriyordu. üstüne alerjik tepki oldu. metal kaplamayı söktürüp zirkon taktırdım. mis gibi.