şükela:  tümü | bugün
 • yüzücü kulağı - otitis externa olarak da bilinen dış kulağın ve dış kulak yolunun enflamasyonu, irritasyonu veya enfeksiyonudur.
  dış kulak iltihabının birçok sebebi vardır:
  kulak kirini, pamuklu çubuklarla veya küçük nesnelerle temizlemeye çalışmak kulak yolu derisinde tahrişe neden olabilir. bu hasarlı dokuya mikroplar kolaylıkla yerleşerek, enfeksiyon oluşturur.
  yüzücü kulağı, bazen orta kulak enfeksiyonu veya soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında da oluşabilir.
  kulağın nemli olması, sulu ortamı seven pseudomonas gibi bakterilerin enfeksiyon meydana getirmesine zemin hazırlar.
  diğer bakteriler ve nadiren mantarlar da dış kulakta enfeksiyona neden olabilirler.
  tüm bu faktörlerin dışında; kirli sularda yüzmek, kulağı kaşımak, karıştırmak, kulak içinde yabancı cisim olması, alerji, kulağın yıkanması da dış kulak yolunda iltihaba sebep olabilir.

  yaklaşık 1 haftadır yaşadığım hastalık. kulağı acayip kaşındıran, geceleri ağrıdan uyutmayan, üst solunum yollarımı şişiren iğrenç bir durum. bugün kbb doktoruna gittim. 2 tane kulak damlası, 1 adet antibiyotik yazdı. "ilaçları düzenli kullanırsan 15 güne kalmaz bişeyciğin kalmaz" dedi.
 • an itibariyla gecirmekte oldugum hastalik. yarin doktor yollari :(
 • kulak kepçenize bile dokunduğunuzda canınız acıyorsa bu hastalığa yakalanmış olma ihtimaliniz var. bekliyim geçer demeyin, boşuna eziyet etmiş olursunuz kendinize. hemen hekiminize, hemen.
 • (bkz: otitis eksterna)

  çok sık başıma gelen durumdur. olmamak için kulağa herhangi bir cisim sokulmamalı, kaşınmamalı, ıslak bırakılmamalıdır. havuza girerken kulak tıkacı kullanılması gerekir. kulak içi ıslandıysa kulak kepçesi aşağı gerdirilip uzaktan saç kurutma makinesi ile hafifçe kurutulabilir. kepçe veya içeride hafif bir ağrı başladığı anda hemen hindistan cevizi yağı damlatıyorum. bu da bazen durumu kurtarabiliyor.
 • östaki disfonksiyonu üzerine inim inim inletmektedir. tedavisi olmayan bu orospu çocuğu östaki disfonksiyonunun ağzınıza daha çok sıçmaması için bu iltihaptan olabildiğince kaçınmak mesela kulağa hiç su kaçırmamak gerekiyormuş. kulağa hiç su kaçırmamak. mümkünmüş gibi.

  yani halk diline çevrilirse şu: lütfen fönü bozulmasın diye kafası denizaltı dürbünü gibi yokardan yokardan giden chp teyzesi köpeklemesi yüz. aksi takdirde kulağı eline alırsın.

  kulağım şu an 100 derece. yangın alarmını kulağımla aktive edicem şimdi izleyin.