şükela:  tümü | bugün soru sor
 • denk geldiğim bir televizyon programında diş hekimi tarafından normal olarak yansıtılmış olaydır. doktor diş macunu kullanmanın ağıza hiç bir faydası olmadığını sadece fırçalama esnasında rahatlık sağladığını söylemiştir. ona göre temizlik dişlerdeki yemek artıklarının temizlenmesidir ve bu noktada diç macunun bir yararı yoktur. diş hekiminin yalancısıyım.
 • şüphesiz hiç fırçalamamaktan evla olan eylemdir. ancak bildiğim kadarıyla diş macunu sadece fırçalama açısından rahatlık sağlamıyor, aynı zamanda ağız içinde bulunan ve dişlerin zayıflamasına yol açan asidik ortamı azaltıyor. tabi bir de hani şu ipana'nın reklamındaki* gibi dişleri kuvvetlendirme gibi bir olayı da unutmayalım.
 • karbonat kullanarak yapılabilir.ancak zaten istenen şey, dişlerimin arasındaki yemek artıkları gidiyor mutlu oluyorum değil de, ağzım ferahladı, mis gibi nane tadı, soğan kokusuna da sigara tadına da bay baaay ise, diş macunu pratikte diş temizliğinden çok, ağza hoş ferah bir tat, ağız kokusunu giderme, yemekten kalan tatları silip ferah bir başlangıç yapmakta kullanılır.tek isteğiniz dişlerimin arasıdaki kırıntılar gitsin ise, macunsuz fırçalama ve diş ipi de bir eksiklik yaratmaz.bir de işte annemin dediğine göre karbonatla fırçalamak hem dişi sağlamlaştırırmış hem de beyazlatırmış ama her gün kullanılmamalıymış, çok koyarsan köpürürmüşsün falan.
 • (bkz: macun firarda)
 • gereksiz hatta diş macunun içeriğinde bulunup zararlı olduğu iddia edilen (bkz: florür) (bkz: sodium fluoride) gibi maddeleri düşününce mantıklı bir eylem.
 • o iş tam olarak öyle değil diye biliyorum ben. diş hekimleri çok seviyor bu geyiği, ama suyu nasıl tükettiğiniz de önemli sanırım bu konuda.

  şöyle ki, 20.yy başlarına kadar şehirli insanların en büyük sorunlarından birisi diş çürükleri imiş. belki tarih öncesi dönemlerden beri insan ömrünün kısa olmasının nedenlerinden birisi de diş kayıpları ve enfeksiyonları olabilir. 20.yy başında şehirlere şebeke suyu verilmeye başlanınca klorlanan bu suyun diş çürüklerini önlediği görülmüş. yani klor sadece sudaki bakterileri değil, dişleri çürüten bakterileri de azaltıyormuş. diş macunlarına önce klor daha sonra florür ekleten de bu tespit olmuş. dişçiler bundan pek hoşlanmasa da, boyunlarını büküp, bari 6 ayda bir kontrole gelin demeye başlamış.

  işte bu yüzden eğer şebeke suyu kullanıyorsanız diş macunu kullanmasanız da iyi bir fiziki temizlik işinizi hayli görür. ama klorlanmamış damacana kullanıyorsanız ve dişçiye de sık gitmiyorsanız, bence macun kullanmamakla risk alıyorsunuz.
 • diş macununun olayı köpürmesi ve bunun da fiziksel temizliği çok daha iyi hale getirmesidir.

  mesela ellerimizi yıkarken de sabun kullanırız, çünkü sabun suyun giremediği, üzerinden akıp geçtiği kirlerin olduğu bölgelere girebilir, çünkü köpük sayesinde oradaki kirler köpüğe yapışıp yerlerinden sökülür. ama bunu su, tek başına yapamaz. bu olay her tür temizlikte geçerlidir, ellerinizi yıkarken sabun köpürtürsünüz, kafanızı yıkarken de şampuan köpürtürsünüz, çamaşır yıkarken deterjan köpürtürsünüz ve bazı çamaşır makineleri de "ekstra köpük yapabilen" özellikleri ile satılırlar. çünkü temizlik için köpük çok önemlidir.

  diş macunu da aynısı işte. suyun yetmediği noktada köpüren bir şeyler fazladan sökücü oluyorlar. çok daha iyi bir temizlik sağlanıyor. ağzın ferah kokması ekstra şeyler, ki o da gerekli. yani temizlik olayının her türünde kullanılan yöntemi baştan icat etmeye gerek yok. neymiş, diş macununa gerek yokmuş, daha neler.
 • ağzın bok gibi kokmasına neden olur. net.
 • yaklasik 1-2 haftadir dis macunu kullanimini kestim. bunun yerine bol su ile dis fircalama aktivitesini gerceklestiriyorum. yukarıda bir arkadaş suyla diş fırçalamanın şebeke suyu ve klorla olan ilişkisinden falan bahsetmiş ama benim bunu yapmamin sebebinin klorla alakası yok. kuru kuru fırçalanmıyor meret.

  peki, günde 2 kez dişlerini macunla fırçalayan* bir insanken, neden diş macunu kullanmayı kestim? anlatayım.
  (ahahh, youtube'da deneyimlerini anlatan youtuberlar gibi oldum)
  (arkadaşlar bu arada kanalıma abone olmayı ve beğendiyseniz like atmayı unutmayın, iyi seyirler)

  ilk olarak şunu belirteyim, gün içinde, çok ve yüksek tonda konuşmayı gerektiren bir meslek icra ediyorum. bunu yaparken de bazen su tüketimine ayıracak zaman bulamıyor bazen de direkt su içmeyi unutuyorum. mesai saatleri içerisinde su içmediğim günlerin sayısı oldukça çoktur.

  ikincisi, alerjik bir bünyeye sahibimdir.

  üçüncüsü, ailemin *genetik kodlarının bize bir lütfu olan aft vb. ağız yaralarından fazlaca muzdaribimdir.

  ***

  böyle bir yaşam üçgeninde bulunmam neticesinde özellikle son birkaç ayda ağzımda avurt dediğimiz bölgelerde derin yarıklar şeklinde ağız yaraları çıkmaya başlamıştı ve geçmiyordu.
  bu durumun ağız hijyeni vb. ile ilgisi olduğunu pek sanmıyorum zira hijyene uzak bir insan değilim.
  suyu az tüketmemden kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama buna dikkat etmem neticesinde yine bir değişiklik olmadığını gördüm.
  sağlıksız beslenme vb. kaynaklı olabildiğini düşündüm ama o kadar kötü alışkanlıklara sahip olmamam ve beslenme alışkanlığımın uzunca bir süredir aynı olmasından mütevellit neden şimdi sorusu daha baskın geliyordu.

  ben de her hastanın yaptığı gibi ailemizin doktoru google amcaya bi sorayım bu durumu dedim ve diş macununun da böyle şeyler yapabileceğini gördüm ve hemen o dakika bıraktım macun kullanmayı.

  şu an ne ağzımda yara var, ne de macun kullanmamaktan kaynaklı ekstra bir şikayet ya da huzursuzluğum. her şey macunluyken nasılsa o şekilde gidiyor.

  ama fark yok mu? var tabi ki.

  bir kere diş fırçalarken, macun olmamasından mütevellit bir eksiklik hissediyorsunuz. dişleri kazıyormuşsunuz gibi geliyor başlarda.

  ikincisi, ağzınızın temizlendiğini düşünseniz de o aromalı macunların verdiği ferahlık hissi ve koku olmuyor.

  üçüncüsü, macunlarda olduğu iddia edilen o besleyici mineraller vırtlar zırtlardan eksik kaldığınızı düşünüyorsunuz falan fişman.

  ama, geçen gün bir kere dişlerimi macun ile fırçalayayım dedim, bildiğin fırçaya asit dökmüşüm gibi dilim ve ağzımın yandığını hissettim, macunlara olan mesafem bir kat daha arttı bu sebeple.

  yaptığım sağlıklı mıdır, sağlıksız mıdır ya da mantıklı mıdır bilmiyorum ama macunu bıraktığım günden beridir çok daha mutluyum ağız yaralarım konusunda, gittiği yere kadar götüreceğim bakalım.

  saygılar.