şükela:  tümü | bugün
  • bu bana öyle bir bela ki anlatamam,ne vakit sinir kat sayım yükselse,üzülsem,gerilsem kendimi meyve soyarken,kitap okurken,ders çalışırken kısaca günümün her anında dişlerimi sıkarken buluyorum ve tamamen artık baş ve çene ağrımdan farkına varıyorum.

gecenin bir yarısı bunun huzursuzluğuna yine dişlerimi sıkarken uyanıyorum,ağzıma yorganı tıkayıp bir süre onu ısırıp,olayı uzaklaştırmaya çalışıyorum,ama ne çare..

ya benim bu allahsız yüzünden çene kemiğimde kayma oldu daha ne olabilir ki?!
  • (bkz: bruksizm)

diş sıkma veya gıcırdatma olarak bilinir. uyanıkken farkında olmadan yapılanına diornal bruksizm , uyurken görülen tipine nokturnal bruksizm denir. nokturnal olanlar çocukların %15'inde görülür. özellikle üst çenedeki köpek dişleri düzleşmiştir, sivri kenarları yanak ve dudakları kesebilir.

kaslarda ağrı (bu ağrı elmacık kemiklerine, kulağa ve başa yansıyabilir), sertlik ve yorgunluk görülebilir. eklem kireçlenmesi (osteoartroz), krepitasyon, klik sesi, çene kitlenmesi gibi sorunlara yol açabilir. insanların hemen hemen hepsi hayatlarının bir döneminde diş gıcırdatma problemi yaşamıştır.

genellikle psikolojik problemler sebep olsa da malokluzyon, dental tedaviler (yüksek yapılmış dolgular, eski köprüler) , huntington hastalığı ve parkinson hastalığına bağlı olarak görülebilir.
  • literatürde bruksizim olarak geçen, dişlerin öğütme işlemi haricinde fonksiyona girmesi olarak basitçe tanımlayabileceğimiz durumdur.
    (bkz: bruksizim)

öncelikle kassal olarak başlayan rahatsızlıklar zamanla eklem yüzeyinde ve diskinde geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açar. etkilenen kas liflerinin üzerinde çeşitli tetik noktaları oluşturabildiği gibi bu bölgelerde farklı tipte ağrılar da oluşturabilir. kulak ağrısı, kulak çınlaması, baş ve boyun ağrıları vb

tedavisinde kas gevşeticiler, fizik tedavi desteği ve hastanın bilinçlendirilmesi etkili olmuyor veya olmayacağı düşünülüyor ise mutlaka sert bir gece plağı uygulanmalıdır.
    (bkz: splint)
    botoks, lazer ve ozon uygulamaları ile desteklenebilir.
    bu süreçte bütün parafonksiyonel alışkanlıklar engellenir. en bilinenleri tırnak yeme, kalem ısırma, sakız çiğnemedir. bunların yanı sıra ön dişleri kullanarak kesme/koparma işlemi de engellenmelidir. mesela hamburgeri ısırarak yememek veya çekirdek çitlememek gibi. yumuşak gıdalar ile beslenme önerilir. esnerken ağzı çok açmamak için alttan desteklemek veya başı öne eğmek, mümkünse sırt üstü yatmak, eklemin üzerine yatmamak veya çalışırken elimizle alt çenemize baskı yapmamak gerekir.
  • diş hekimimin verdiği bir plak sayesinde geçici bir çözüm bulduğum ağrılı eylem. bazen bilerek yapıyorum ve o yaptığım baskı hoşuma gidiyor. sebebi tamamen psikolojik.
  • tellerimi kıtır kıtır kırmama sebebiyet veren hastalık. tellerden önce plağım vardı şimdi de yükselticim var arkada. ama yine sıktığımı deli gibi hissediyorum.

kesin çözümü de yok işin kötüsü.
  • çaresi konuşmaktır. artık kendi kendinize mi olur, sevdicekle mi olur, psikologla mı olur orasını bilemem.
  • uyurken yapan insanların acil bir hekime danışması gereken durumdur.
  • dislerimi parcalama sebebim
    sabahlari cene agrisi ve kenetlenmis ceneyle uyanmak da cabasi.

daha guzel bir baslangic olamaz.