• diş hekiminin sherlock holmes misali takılmasına neden olan operasyon.

-ailende genetik bir diş eti rahatsızlığı var sanırım...
    -ehii
    -küçükken bir genizeti sorunu yaşadık mı?
    -ıhıı
    -solaksın değil mi?
    -hııa
    sigarayı bırakman iyi olmuş
    -ıhhh
    - saat 2 gibi yemek yemişiz
    -yıgh

bir dişimden ceddimi çıkardı hatun.
  • cahilin biri bana dedi ki "diş taşı temizletmek diş minesine zarar veriyor, yaptırmayın." bunu amerika'da da bulunmuş, işinin ehli bir doktora danıştım bu ay, aynen söylediklerini yazıyorum:

"bundan 38 yıl önce de bu ülkede bu laf vardı. delinin biri bir kuyuya taş atmış hesabı. halbuki amerika'da herkes altı ayda bir diş taşını temizletmek zorundadır, temizletmezse sağlık sigortası geçerliliğini yitirir. bu yüzden orada doktorlar artık diş taşı temizletmek isteyen hasta sayısına yetişemediği için bu işi iki genç (laborant mı dedi tam emin değilim gençlerin ünvanından) yapar. biz de bunu türkiye'de uygulamaya geçirmek istedik ama devlet üniversite şartı koştu bu iş için, olmadı. halbuki meslek lisesi açsaydı bir sürü gence iş imkanı olurdu. insanların da ağzı daha sağlıklı olurdu. amerika bu yöntem sayesinde ileri yaşlarda çıkan diş hastalıkları masrafından kısıyor, baştan işi sıkı tutarak."

demek ki neymiş yaşlanınca kanal tedavisi, porselen diş, implant vs. tedavisi görmek istemiyorsanız, her altı ayda bir gidin. ilk gidişinizde salya şeklinde kan, tükürük filan akıtıp kendinizi köpek gibi hissedebilirsiniz ama düzenli gidince geçer o diye umuyorum, ummak istiyorum...

ps: bir de okulun medikosunda çok acıtarak kısa sürede yapmışlardı. bu doktor sağ olsun bayağı uzun uğraştı daha az acıttı hem de, bir de bitince çok tuzlu deniz suyu gibi bir şey püskürttü ağzıma. herhalde diş etlerine tuzlu su iyi gelir diye. aklınızda olsun.

ps2: bir de unutmuşum amerika'da altı ay geçince evinize, cebinize neyse artık telefon geliyormuş bekleniyorsunuz diye! süper olay! uçarın kaçarın yok, bir de hatırlatma görevi görüyor adamlar. keşke bizde de kurulsa bu sistem! (bkz: devlet buna bir şey yapması lazım)
  • mesleğimin en sevdiğim yanı.. hele de stresli sıkıntılı bir gündeysem. koparıp attığım her bir diş taşına elemimi kederimi yüklüyorum, bırakıyorum hasta tükürsün atsın onu. her taş temizliği sonrası bünyemi kaplayan huzur.. bir de üstüne para veriyorlar. daha ne istiyim?!
  • bundan yaklaşık 10 sene önce temizletmiştim. sanırım dişçi acemiydi. hiçbir elektronik alet kullanmadan dişlerimdeki taşların hepsini kancalarla temizledi. ağzım yüzüm kan içinde kaldı.

hatta hiç unutmam hızlıca taşın birini çekmiş ve dişimden fırlayan taş pencere camına çarpıp 'çıt' sesi çıkarmıştı. tam bir kabustu.
  • temizleyen aletin dişlerinize sürtündükçe çıkardığı ses hayko cepkin'in açtırdınız kutuyu şarkısından dinlenebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=byi1fshwf4m
  • tüm diş tedavileri içinde belki en rahat olanı budur. hakkında doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular şöyle bir özetleyeyim herkese.

diş taşı nedir?

diş taşı ağız hijyeni iyi olmayan kişilerde dişlere yapışan gıda artıklarınında bakteri kolonisi oluşmasını takiben oluşan bu yapının minarellerle katılaşmasıdır. yani herkesin ağzında iyi bir ağız hijyeni sağlasa bile o bakteri kolonisi oluşur ancak hijyen yetersiz olduğu durumlarda diş taşı oluşmaya başlar.

diş taşları en çok alt ön dişlerin arka yüzlerinde, üst arka dişlerin ön yüzünde oluşur fırçalarken bu bölgelere biraz daha dikkat edebilirsiniz.

•diş taşını temizlemezsek ne olur?

eğer ağzınızda diş taşı oluştuysa bunları kesinlikle temizletmeniz gerekiyor. en son şu gün temizlettim gibi bir olaya girmeyin onun için. eğer temizlenmez ise diş etlerinde kanama, ağızda hoş olmayan koku ve sağlıksız diş etleri ile gingivitis denilen diş eti iltihabı ilk bulgulardır.

eğer bu aşamadan daha ileri giderse ki bu dişinize fırça değmemesi anlamına gelir bu durumda diş eti hastalıkları ve bunun sonucunda dişte mobilite ve diş kaybı olabilir.

misal şu şekilde hasta toplumumuzda orta yaş üstü grupta epey fazla.

çok nadir olarak ise dişin boyu kadar diş taşı oluşmuş hastalar var. işte bunlar kesinlikle temizlenmeli ve olası diş kayıplarının önüne geçilmeli.

•diş taşı temizliği nedir, ne kadar sürede yapılabilir?

diş taşı temizliğinde iki yol var bir mekanik aletlerle onları oradan çıkarmak ikincisi ise titreşimli olan ve günümüzde en çok kullanılan kavitron adı verilen bu aletlerdir. bu aletler dişten mikron düzeyde aşınma yapabilir.

diş taşı temizliğinin bu kısmı bittikten sonra diş macunu içeriklerinin geliştirilmiş hali diyeceğimiz ve dişlerinizdeki yüzeyel renklemeleri temizleyen patlar ile dişler fırçalanır. diş hekimi için en kolay işlemlerden bir tanesi olmakla birlikte görsel açıdan en çok zorlayan tedavi budur.

ne sıklıkla temizlenmeli kısmına gelirsek eğer; diş taşı temizliğini takiben en optimum şartlarla temizlik yapsanız bile plak oluşur ancak sürekli aynı özende temizlendiği takdirde 2-3 hatta kişiye göre 5-6 senede zaruri olmayabilir bu tedavi. devletin sınırı 6 ayda bir olacak şekildedir ki eğer ağız hijyeniniz iyi değilse maalesef bu sürelerde yaptırmanız iyi olur.

•sık yaptırırsam ne olur?

diş taşı temizliği hobi olarak yapılacak bir iş değil. yani ben yaptırdıktan sonra ağzıma bir ferahlık gelmişti ve bir anda dişlerin rengi bir ton açılmıştı, ağrı sızı olmadığı içinde bir heves ediyordum diş taşı temizliğine. gerçekten güzel ve etkili bir tedavi ancak sık yaptırmak öyle aşırı derecede sıkıntı yaratmasa da gereksizdir. yukarıda değindim buna zaten. yılda 1 kez idealdir dişlerde aşınma derler lakin dişler içtiğiniz kola ve asitli gıdalarla da aşınıyor. burada bir süre belirtmekten ziyade diş taşı oluşumu var ise temizlenmeli şeklinde olmalı. yani 20 yıl boyunca oluşmadıysa bunu yaptırmanıza gerek yok ama 6 ay içinde oluştuysa temizleyin.

•diş taşı temizliği sonrası neler olur?

tabi öncelikle optimum hijyen sağlanmış olur ki amaçta budur ve diş taşı temizliğinde en önemli amaç diş taşını elimine ettikten sonra hastayı motive edip ideal ağız hijyenini sağlatmaktır. diş fırçalama teknikleri, diş ipi kullanımına özendirme, diş fırçalamaya teşvik etmektir ki hastada diş taşı oluşumu minimize edilebilsin.

diş taşı tedavisi sonrası taş miktarına bağlı olarak dişlerde mobilite(sallanma) hissedebilirsiniz.
    diş taşı tedavisi sonrası dişlerde geçici bir süre hassasiyet hissedebilirsiniz.

•diş taşı tedavisinin amaçları, faydaları nelerdir?

diş taşı tedavisi tüm diş eti hastalıklarının tedavisinde ilk aşamadır. diş eti büyümesinin de, çekilmesin de, iltihaplarının da ilk aşaması bu tedavidir. eğer optimal düzeyde bir durumunuz yok ise bu tedavi sonrası iyi bir oral hijyen sağlandığı takdirde iyileşme gözlenir ancak iş işten geçmişse bu tedaviden sonra işlemler devam eder.

•dip notlar:

1- evde toplu iğneyle diş taşı temizlenmez. evet bunu yapanlar mevcut.
    2- aşırı bir diş taşı oluşumu dişlerinizi fırçalamadığınızın işaretidir.
    3- sigara içende ölüyor içmeyen de. bende sigara kullanıyordum ve koah, akciğer kanseri her sigara içinde olmuyor bir çoğunda oluyor ve genelde bu nokta göz ardı ediliyor. ancak sigara içen herkeste kısa süre içinde oluşan ilk hastalıklar ağız içinde oluyor. bir kişinin belli kriterleri eledikten sonra sigara içip içmediğine dişlerine bakarak kanaat getirebilirsiniz. içmeyin.
  • saygıdeğer dişçi ağzımda bu temizliği icra ederken ağzımın dışına fırlayan suların dişçi koltuğunun lambasından gelen ışıkla mini gökkuşakları oluşturması ve dişçinin yüzüne geçirdiği cam kaskı sebebiyle gülmemle odada şenlik başlamıştır.
  • dis doktorunuzun elektrikli bir aletle di$lerinizin uzerinden teker teker gecerek yaptigi, 15-20 dakika surebilen temizlik i$lemi. di$inizi duzenli fircaliyor ve belli araliklarla doktora gorunmeyi ihmal etmiyorsaniz kisa ve sorunsuz, aksi takdirde ise aci verici ve bol bol kan tukurulen bir i$lemdir.
  • anlamı siz dişlerinizi temizlemeyin, doktorunuz temizler demek olmayan, kişinin doğru ve düzenli bakımına rağmen ağızdaki tükürükten, besinlerden kaynaklanan bakteri plağı ve diş taşlarını temizlemek için yapılan işlem.
    kan revan içinde bırakan bir eylem olması için kişinin uzun zamandır temizliğine ve bakımına önem vermemiş olması ve diş etlerinin iltihaplanmış olması gerektiğini düşündüğüm ve normalde altı ayda bir yapıldığında ağrısız, acısız olacağını bildiğim sağlıklı bir temizlik işlemi.
  • bugün yaptırdıktan sonra dişlerimin gerçek halini tekrar görmemi sağlamıştır..

dün 2. dolgumu yaptırmaya gittim ve 2 aydır süren kanal tedavisi+dolgu macerama son noktayı koydum.. tam çıkacam aklıma geldi.. ya dedim benim taşları da mı temizlesek?.. doktorum da ortalamanın üstü ücret alsa bile ben yap demeden genelde bir şey yapmayan bir insan.. zaten doktorum da denmez henüz, zira daha 2 aydır gittiğim yeni bir doktor bu.. neyse.. bugün gittim taşlarımı temizletmeye.. önce şunu söyleyeyim.. daha önce de bu işlemi yaptırmıştım.. yapan eski doktorum cihaz kullanmadan, elindeki o kanca uçlu klasik dişçi aparatıyla geçici bir temizlik yapmıştı.. o gün çok acımasa bile çok kanamıştı.. ayrıca görünürde çok büyük değişiklik de olmamıştı.. bu doktorumuz inanılmaz derecede sulu çalışan bir aletle önce ince ince çalıştı, sonra o kanca uçlu aletle kalanları ve arada ulaşamadıklarını temizledi, arada ilaçlı yeşil bir suyla bana 3-4 defa ağzımı çalkalattı ve en son olarak da mavi diş macunumsu bir maddeyi dişlerime sürerek cila işlemiyle son noktayı koydu.. en son diş taşı temizliğini 2 yıl kadar önce yaptırıp bir de arada askere gidip gelen ben, operasyondan sonra dişlerime hayran kaldım ayna karşısında.. tabii ki diş beyazlatma işlemi değil bu ve temizlikten önceki durumdan çok da farklı değil renkler ama bir farklılık olduğu bariz belli.. bir kere o dile gelen pütürlü diş dokusundan eser yok, benim diş sandığım ama aslında taş olup dolan diş arası boşluklar artık mevcut ve en önemlisi sigara, alkol, kahve, çay yüzünden olduğunu düşündüğüm o ön diş diplerindeki sarılıklar ve diğer lekeler yok.. ben son 8-9 aydır "artık ben de çok sigara içiyorum heralde, tiryakiler gibi sararmış dişlerim" diyordum.. meğer taşmış onlar.. nasıl mutlu oldum onlardan da kurtulduğumu görünce.. çıkar çıkmaz dayanamadım gittim çay+sigara yaptım nasıl olsa asıl suçlunun onlar olmadığını öğrendiğim için ama dişimin şu temiz ve sağlıklı halini gördüm ya, sigarayı kesinlikle azaltacağım.. tamamen bırakıyorum diyip lafımı yutmayı henüz göze alamıyorum ama kesinlikle bugünden itibaren daha dikkatli içeceğim..
hesabın var mı? giriş yap