şükela:  tümü | bugün
 • bu başlık altında hem doğru bilinen yanlışlar , hem de aydınlatılması gereken hususlardan bahsedelim.
  sorular geldikçe editleyeceğim.
  edit 1: #79093455 suction-aspiratör olarak adlandırılan tükürük emici olarak bilinen cihazların başlıkları çoğu zaman disposable'dır. bunların maliyetleri çok düşüktür ve her tedavi sonrası değiştirilmemesi mümkün dahi değildir.hastalar koltuğa çağırılmadan önce yardımcılar tarafından ünitler hazırlanır , hasta ondan sonra çağırılır , bu yüzden hasta değiştirildiğini görmez.tercihen tükürük emicinin değiştirildiğinden hastanın emin olması için kıvrılmadan bırakılır , hasta önünde kıvrılıp uygun hâle getirilir.
  edit 2 : #79093561 topikal anestezik olarak adlandırılır. içeriğinde sıklıkla lidokain , benzokain bulunur. aftlarda ve ağız yaralarında kullanım endikasyonu vardır.
  edit 3 : #79092984 sinüs lifting açık ve kapalı teknik olarak ikiye ayrılır. açık teknikte greft materyalleri kullanılır ve kemiğe fazlaca ihtiyaç duyulan durumlarda tercih edilir. kapalı teknikte ise çekim boşluğunun tabanındaki kemik "osteotom" adı verilen bir alet ile apikale taşınır , yani "itilir" ,zamanla bu boşluk kemikle dolacaktır. bu teknikte yaklaşık 2mm kemik kazanımı sağlanır .
 • dişlerimden bir tanesine implant yapılacaktı, dr o alanda 5,2 mm'lik kemik oldugu için açık sinüs lifting işlemi ile yapılacağını bildirmişti. yaptırmaya gittiğimde kemiğin yeterli oldugunu gördüğü için kapalı sinüs lifting işlemi gerçekleştirdiğini bildirdi. ama herhangi bir greft eklemesi yapılmadı. ve cevap olarak orada olan fazla kemiği o kısma doğru ittirdiğini bildirdi. böyle bir işlem mümkün müdür ?
 • mümkün
 • azı dişine dolgu yaparken kullanılan kaide ve amalgamın gram fiyatı nedir ?
 • salyaları toplasın diye ağzımıza tutturulan zımbırtının başlığını ne kadara alıyor dişciler?

  her seferinde değiştiriyorlar mı çok ciddi merak konusu! hiç değiştirme anına denk gelmedim.
 • hani iğne gerektirmeyen durumlarda uyuşturma amaçlı kullandığınız bir sprey var. onun ismi nedir? ağızda çıkan aft yaralarına onu sıkabilirmiyiz?
 • o kokuya nasıl katlanıyorsunuz? adamın ağzında 3 ay önce fare ölmüş ve orada unutulmuş.