şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çalıştığım sektörde biraz çetrefilli sayılabilecek fakat işin öğrenilmesi ver pratik yapılması durumunda zevkli hale gelen süreçtir.

    1- müşteri bulma süreci: faaliyet gösterilen alanda yapılan saha tarama araştırması, fuar katılımı ile yapılacak süreçtir. diyelim ki mobilya üzerine faaliyet gösteriyoruz. hedef ülke belirlendikten sonra internet üzerinden hedef ülkedeki mobilya ithal eden firmalar internet arama motorları vasıtası ile bulunur. ya da geniş katılımlı bir mobilya ve dekorasyon fuarında sizi ziyaret eden firmaların görüşme formları incelenerek potansiyel müşteri ile irtibata geçilir.

    2- sipariş süreci: en zor sayılacak süreçlerden birisidir. çetin pazarlıkların yaşandığı bü sürecin sonunda müşteriniz sipariş verdikten sonra proforma invoice denilen sipariş formu hazırlanır. burada hangi maldan kaç adet alındığı, birim fiyatı, müşteri ve satıcı resmi ünvanları, anlaşmaya göre ödeme koşullar, taşıma koşulları ( exw, fob, cif) belirlenir. exw; yani exwork 'un karşılığı fabrika teslimi satıştır. . ürün yüklenmeden önce hesaba ürün bedeli yatar ve yüklemesi yapılır. nakliye ücretleri alıcıya aittir. fob; liman teslimi anlaşmadır. alıcının gemi yüklemesinin yapılacağı limana kadar taşıma ücretleri satıcıya aittir. cif türü de satış vardır. burada da ürünler alıcıya teslim edilene kadar taşıma masrafları satıcıya aittir. lc ise akreditif yolu ile yapılan satış anlaşmasıdır. banka teminatı ile yapılır. her durumda da satıcı nakliye bedellerini ürün kalemlerine yansıtır. burada amaç işin ameleliğinden kurtulmaktır.

    3- operasyon süreci: müşteri bulundu ve sipariş alındı. proforma onaylandı. doğrudan ihracat yapılacaksa eğer işimiz biraz daha kolay. exw olarak satışını yaptığımız sipariş için konteyner ya da tır gelmeden önce mutlaka kantara girmelidir. boş hali ile kilosu alınmalıdır. yüklemeler yapılırken dikkat edilmelidir. paket sayısı önemlidir. diyelim ki gardırop almış müşteri. bu ürünün paket sayısı 23tür * 23 paket olarak geçer. bazı ülkeler ürün paket sayısına ve ağırlığına çok dikkat etmektedir. gümrük müşavirliği firması ile çalışıyorsanız zaten size mutlaka bilgi verirler. ürün yüklemesi tamamlandıktan sonra sevk irsaliyesi kesilir. araç teslim noktasına kadar bu irsaliyeyi saklamak zorundadır. yükleme bittikten sonra araç tekrardan kantara gider ve ağırlık çıkarılır. bu arada kesilen fatura ile birlikte gümrük beyannamesi açılır. gümrük'e ibraz etmek için chek-in listesi, commercial invoice ve packing list oluşturulur. bunlar da sevk irsaliyesi, faturadan oluşur.

    eklemek istediğiniz bir şey olursa da mutlaka okumak isterim.
  • süreç içerisinde hazırlanması gereken belgeler ile ilgili olarak, şurasının takip edilmesini yararlı gördüğüm, işleyiş.