şükela:  tümü | bugün
  • genelde gelişmiş ülkeler tarafından az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere verilen maddi ve ayni desteklerdir. bu destekler hibe, borç silme veya imtiyazlı kredi şeklinde olabilir.

literatürde pek çok sınıflandırılma bulunmasına karşın, kaynak kaba etim olmak üzere yaptığım değerlendirmelere göre dış yardımlar; askeri yardımlar ve kalkınma yardımları olmak üzere ikiye ayrılmalıdır.

bazı abilerin insani yardımı da ayrı bir dış yardım türü olarak kabul ettiği görülmüştür. bununla birlikte yine kaba etime göre, insani yardımlar kalkınma yardımının bir alt sınıfı olarak değerlendirilmelidir. zira insani krizleri hafifletme (relief) adına verilen yardımlar kalkınma çabaları için bir temel teşkil eder ve uygun bir ortam sağlar. “rahatlatma-kalkınma devamlılığı” (relief-development continuum) olarak da bilinen bu yaklaşıma göre, insani yardımın son tahlildeki amacı zaten ülkelerin felaketler karşısındaki dayanıklılığını artırarak kalkınma çabalarına destek olmaktır.

(bkz: foreign aid)
    (bkz: resmi kalkınma yardımı)
  • günümüzde devletlerin yumuşak güç unsurlarından biri haline gelmiştir.

http://politikaakademisi.org/…tki-aleti-dis-yardim/
  • "zengin ülkelerdeki fakir insanlardan,
    fakir ülkelerdeki zengin insanlara yapılan bir servet transferidir."
    douglas casey (1992)
  • mukatta çok yerinde bir sözü aktarmış (bkz: #58373937).

douglas casey'in vezicesinin ingilizce orjinalini de ben yazayım: "foreign aid might be defined as a transfer from poor people in rich countries to rich people in poor countries."

tanım: yolsuzluk ve yönetişimsel sorunlar nedeniyle amaçlanan hedefleri genellikle tam olarak sağlayamayan, ülke, kurum, örgüt, stk gibi yabancı unsurlara sunulan aynî ya da nakdi yardımların genel adı.
  • gelismemis ulkelerdeki yolsuz, anti-demokratik yoneticilerin yonetimde kalmasina yardimci olan, aslinda ulkeye bir yardimi dokunmayip ustune zarari olan nane.