şükela:  tümü | bugün
  • benim yaptığım davranıştır.

çocukluğumdan beri birkaç kişi uyarmıştı beni bu konuda. iki ayağımı da penguen gibi yana basıp yürüyorum.

bugün de yoga hocam fark etmiş. 30 yaşından sonra nasıl düzelir bilmiyorum. bana kollarını sallayarak yürü dedi.

bugün tüm gün ayaklarıma bakarak yürüdüm.
  • ayağı dışa doğru basmak, sık görülen ayak duruş bozukluklarından birisidir. ayağı dışa doğru basmanın yanı sıra içe basmak da gözle görülür duruş bozuklukları arasında yer almaktadır. birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkan bu sorunların altında ciddi nedenler olabileceği de bilinmektedir.

ayağın dışa doğru basılması, yürüme esnasında ayakların yanlara doğru açılması, atılması olarak tanımlanan bir duruş bozukluğudur. ayaklarının dışa ve içe doğru basması daha çok çocuklarda görülse de yetişkinlerde de bu tarz duruş bozukluklarına rastlanmaktadır.

bu duruş bozuklukları ile ortopedi ve travmatoloji doktorları ilgilenmektedir.duruş bozuklukları arasında yer alan dışa basma sorunu daha çok düz taban nedeniyle ortaya çıkarken, ayağı içe basma sorunu ise yüksek taban hastalığı nedeni ile ortaya çıkmaktadır. bu duruş bozuklukları kalıcı değildir ve doğru yöntemler ile tedavisi mümkündür.

ayağı içe basma sorunu olan kişilerin zihinsel problemleri olabileceği unutulmamalıdır. yüksek taban hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalığın öncelikle sebebi araştırılmalı, sonrasında ise hastaya fizik tedavi uygulanmalıdır. tıbbi müdahale gereken durumlarda doktora danışılmalıdır.
    ayağı dışa doğru basma olan kişilerin ise düz taban sorununa çare bulması gereklidir. genellikle çıplak ayakla düzgün yerlerde yürümemek, çok erken yaşlarda ayakkabı giyilmesi nedeniyle ortaya çıkan düz taban sorunu gerekli fizik tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilen bir sorundur. bunun için kişinin uzman bir fizik tedavi doktoru ile görüşmesi yeterli olacaktır.
    dışa basma durumu bende de vardır. ayakkabılarımın ne kadar yamulduğunu gördükçe sinirlerim bozulmakta olup bel, sırt , omurilik ve boyun ağrılarına hatta genel postür bozukluğuna sebebiyet vermektedir.