şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çeşitli insanlarda olan önemli bi sorundur bu.. bir nevi deplasman fobisi şeklinde de adlandırılabilen ve kişinin kendi evi dışındaki hiçbir yerde kakasını yapamamasıyla gerçekleşen problemdir.. son derece tehlikeli sonuçlar yaratabilir.. * * *
 • efendim bu sorunu çokca köylük yere gitmiş şehir çocukları yaşarlar (kendimde dahil olmak üzere)...zira köylük yerde "evin ortasına sıçılmaz" mantığı gereğince tuvalet bahçede bir yerlerdedir...eh koku gelmesin diye de ahıra yakın bir yere de yapılır ki, bu durumda gece vakti evden oraya gidişinizi ciddi bir sorunsal** haline gelir...hele bir de evin sizin boyunuza yaklaşan bir kangal köpeği varsa bekçilik yapmakta olan, işiniz çok daha zordur...sabaha kadar yatakta dört dönmek ya da cesaretinizi toplayıp tuvalete kadar gitmek arasında tercih yapmak durumunda olursunuz (bkz: her seçiş bir vazgeçiştir)...

  bir de gündüz vakti gitmek zordur bu tuvaletlere, zira sokağa yakındır bu yer...sokaktan geçenleri duyarsınız, fazlaca ses çıkarmaya utanırsınız...ah bir de üstü açıksa bu mekanın, binbir paranoya ile işinizi görmeye kasarsınız...

  ya da hiç yapmaz, şehre dönünce bàsur olur, doktora gösterirsiniz, ki bunu tavsiye edene iyi gözle bakılmaz efendim...

  ha, konu ile alakalı olarak bir de şu var (bkz: evdeki hariç hiçbir tuvalette rahat sıçamamak), o ayrı bir tartışma konusudur****...
 • (bkz: bir tuvaleti benimsemek)
  (bkz: kilidi olmayan misafir tuvaletlerinde yasananlar)
  (bkz: kalitsal hastaliklarin tuvalette bulasmasi)
  (bkz: sictiktan sonra tuvalet kagidi bulumadigi zamanlar)
  gibi nedenler sonucu olusan yabanci tuvalet korkusu ve yabanci tuvaletleri kullanamayan insanin disarida biriktirdigi diski stoklarini sorun etmesi ama tam olarak sorun da diyememesi, sorunsal diyip gecmesidir.
 • ** atasözünü fazlaca benimsemiş olup da, kapalı mekan, tuvalet deliği, su veya tuvalet kağıdı olmadığı takdirde sıçamayan insanlarda var olan sorunsal.

  (bkz: düşünü düşünü oturan domalı domalı taş arar)
 • acik havada, agaclarin boceklerin arasinda* sicamamak bir bakima. eh kolay degil, acikta birakilan gote her turlu bortu bocek kacabilir.
 • kaka yapmak, pis kokan hatta zaman zaman sesli olabilen bir eylem olduğu için, bu sorunsal gayet mantıklıdır. sorunsalın mantıksızlığı herkesin kaka yapmak zorunda olmasıdır; yapmadan yaşanmaz, bu durumda koku ve ses önemli olmamalı çünkü duyan ya da koklayan adamda da aynı koku ve ses var. yani ev dışında da rahatca yapılabilmeli; ama olmuyor işte, insan çekiniyor gene de. tam bir sorunsal, tam bir çelişki.
 • erkekler için askerlik yapana kadar geçerlidir. askerlikten sonra sorun morun kalmaz. buldugun yere tüneyip, sıçarsın*. kadınlar için durum daha zor. cunku kakamak* ile işemeyi aynı sınıfa sokabiliyoruz. problem ikiye katlanıyor. allah kolaylık versin.
 • kısa süreli göçebe hayatı yaşamak zorunda kaldığınız durumlarda hamile gibi görünmenize sebebiyet veren durum. şahsım adına utanıp çekinmekle alakası yoktur, tamamen bir hijyen ve alışkanlık meselesidir.