şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir felaket**** durumunda bir sirketin bilgi islemle ilgili olsun ya da olmasin faaliyetlerini surdurebilmesi icin olusturdugu ikinci ana ofis veya sistem odasi yapilandirmasi.
 • herhangi bir felaket anında iletişim kanalları da çöktüğü için pek bir işe yaramayan, it felaketleri anında ise işe yaradığı pek görülmeyen*, yaradığı hallerde de * sistemin çok ama çok yavaş çalıştığı farkedilen genelde ibmi zengin etme yatırımı.
 • felaket anında çalışsın, göt kurtarsın, para kaybettirmesin diye tasarlanan bu sistemler ne hikmetse testlerde* bile düzgün çalışmazlar.
 • deprem, su baskını gibi geniş bir alanı etkileyecek doğal olaylar veya yangın, sabotaj gibi tehdit oluşturan unsurlara karşı şirketlerin mevcut sistem odalarını yedekleyebilecek, bilgi sistemlerinin en kısa sürede çalışmasını sağlayacak ve kayıpları en düşük seviyede tutacak olağanüstü durum merkezi.
  sistem konfigürasyonunun düzgün bir şekilde yapılmış olması ve sistemin düzenli olarak test edilmesi gerekir. olağanüstü bir durumda ikinci sistem odasından sistemlerin nasıl devreye verileceğinin dokümantasyonu çok iyi bir şekilde yapılmalı ve sistemlerin açılışında kişi bağımlılığı olmamalıdır.
  bankalar ve büyük kurumlar ya kendi disaster recovery center’larını kurmaktadırlar ya da ibm’in izmir’de bulunan disaster recovery center’ını kullanırlar. izmir’deki disaster center’ı kullanan şirketler ana merkezdeki verilerini xrc ile sürekli olarak göndermektedirler. bu şekilde verilerinin güvenliğini sağlarlar. zaten olağanüstü bir durumda, performanstan çok verinin tutarlığı şirketler için daha önemlidir. kanımca işe yaramaz diye boş verilmemeli ve bütün büyük şirketler disaster center planlarını yapmalıdır. unutulmamalıdır ki 11 eylül olayında disaster recovery center’ı olmayan birçok şirket kapanmak durumunda kalmıştır.
 • dün öğrendik ki, vodafone'da yok böyle bir merkez. hadi telsim türk firması, ben türk'üm bana bir şey olmaz dedi ve yapmadı. peki dünya 3g lideri nasıl göz ardı edebildi böyle bir şeyi anlamak mümkün değil. hadi diyelim ki, şebekenin çökmesi donanımsal, hoş onunda bir şekilde yedeğini alman gerekir, peki ya web sitene nasıl ulaşılamaz bu kadar süre? çok mu zordu siteyi başka bir yerden tekrar yayına sokmak. özür dileriz, düzeltmeye çalışıyoruz yazmak? raid teknolojisine güvenip verilerime bir şey olmaz dersen, server'ı eline alınca böyle bakarsın bağladığın raid'lere.
 • disaster inizin itinayla recover edildigi yer
 • ana veri sistemlerinden farklı bir coğrafi lokasyonda olmalıdır ki aynı afetten o da etkilenmesin. ana veri sistemleri istanbul'da olan şirketler çoğunlukla disaster recovery center'larını ankara veya izmir'de kurmayı tercih etmektedirler.