şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ergenlik yıllarımdan (ki hala çıkamadığım iddia edilir) bir eylem. ne zaman diş hekimine gitsem izlediğim reklamların etkisiyle muayenenin sonunda sorardım: "peki hangi diş macununu önerirsiniz? hangisini kullanmalıyım?"

  yanıt ne olurdu dersiniz dostlarım? aha söylüyorum: "farketmez". şu ana kadar bana en çok alaka gösteren diş hekiminden aldığım yorum da şuydu: "hepsi üç aşağı beş yukarı aynı, farketmez aslında... bir açıdan fırça macundan daha önemli". fırça macundan önemliyse ver misvakla sazımı düşeyim anadolu yollarına aşık gülabi gibi.

  şu duygusuzluğa bak, hepsi aynıymış, domatesleri elleye elleye seçen kadını azarlıyor sanki pazarda. lan peki ben reklamlardaki sevgiyi göremeyeceksem ne anladım dolgudan, ne anladım yirmilik çekiminden, diş taşı temizliğinden. bunu kullanmanızı öneriyorum desene, kolgeyt desene, yumurta çıkarsana ipana testi yapsana. duygusuz.
 • o ara hangi firma kendisini kafaladıysa önereceği marka o olur genelde.

  - geçen geldiğimde sensodyne önermiştiniz.
  - ipana yeni bir formül geliştirdi ama.
 • tatmin olmayacağınız bir cevapla sonuçlanır.

  zira diş macunu her tüpte değiştirilirse daha az zarar veren bir malzemedir.
  bugün ipana al,bitince sensodin'e geç o da bitince kolgeyt al...
  hatta bunlar para tuzağı de, dişini tuzla fırçala...
  ama fırçala.

  not: konunun ayrıntısına bir entride yer vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum...
 • sürekli bu soruya maruz kalan dişçi en sonunda dayanamayıp anlamsız ''ipana yumurta testi'' yaparsa koşarak kaçınız oradan. dünyanın en korkunç şeyi ''yumurta testi'' yapan doktordur. hiç bir çılgın profesör, psikopat kimyager filan bu adam kadar ürkütücü olamaz.
 • işte bu. küçüklükten beridir cevabını merak ettiğim sorulardan bi tanesi. acısı dayanılmaz oluyor diyerekten düşmek üzere olan süt dişimi çektirme amacıyla gittiğim doktora ilk sorduğum soru buydu. farketmez yanıtı o yaştaki bi çocuk için ne kadar hayal kırıklığı oluyor tahmin edilemez. o geniş hayal dünyasında reklamlardaki gibi çekmecelerden bi tane diş macunu tüpü çıkartıp verecek sanıyorsun, ama yooo , kazın ayağı öyle değil. sonra tabi büyüdükçe gerçek öğrenildi.

  şimdi hatırladım da çürük yumurta testiyle ilgili beklentilerim de vardı galiba.
 • - on diş hekiminden sekizi hangi diş macununu öneriyor??
  + anlamadım??
  - yaa işte hani on dişçi varmış, onlar öneriyomuş, siz bilmiyo musunuz??
  + diş macununu mu??
  - yok ebenin .mını, seni okutan profesörün ben... seni şıkayet edecem..
 • "hangisini kullanırsan kullan, yeter ki ortadan sıkma" cevabı da alınabilir pekala.
 • aynı diş hekiminin farklı dönemlerde, farklı ürünleri önerdiğini görünce; anlamsız bir hareket olduğu sonucuna varılır. sorulmaz.
 • eğer dişlerde genel olarak bir soğuk hassasiyeti varsa colgate sensitive pro-relief ya sensodyne önerilir. eğer dişler normal halinde seyrediyorsa üzerinde ultra beyazlatıcı falan yazan bir diş macunu dışında hepsini kullanabilir hasta. yani eğer hassasiyet yoksa gerçekten farketmiyor. önemli olan diş fırçası ve diş fırçalama tekniğidir.