şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: pop funk)
  • soul'un alt dalı olarak görülen disco türünün funk ağırlıklı olanına bu isim takılmış zamanında. biraz anlamsız geliyor insana, çünkü "disco" her ne kadar soul müziğinin bir alt janrı gibi görülse de funk'a daha fazla çeker. çünkü katı bassline'lar ve keskin gitar riffleri funk'ın bir gereğidir. peki soul şarkıcıları, önceleri de funk elementlerini müziklerine katmaz mıydı? soul ile funk iç içe kavramlar değil midir? öyledir.

    o zaman bu terimi yasallaştırmak için şöyle diyelim; "disco funk, funk'ın bir alt dalıdır. aynı zamanda soul'un da bir alt dalıdır, fakat soul'un alt dalı olarak tabelaya koyduğumuz zaman sonundaki funk düşer, direkt disco olur. yani disco kendi içinde ikiye ayrılır, soul'a çekiyorsa direkt disco dersiniz, daha fazla enstrümentayon ağırlıklıysa ve horn'lar (üflemeliler) string'leri (yaylılar) bastırmışsa da disco funk dersiniz. ama bu ayrımı yapmaya bazen iyi bir kulak lazım."

    ayrıca secret omen üstadın pop funk yönlendirmesi de doğrudur, çünkü 76(77) - 81 arası disco pek popüler bir müzik türü olduğundan, funk müzisyenleri albüm satabilmek için disco'nun ana elementlerini müziklerine entegre etmiştir. kool and the gang, commodores ve earth wind and fire bu hareketin öncüsü olmuştur.

    not: bu entry'i yazarken kool and the gang'den slick superchick çalması, itunes'un shuffle'dan anladığına bir işarettir.
  • (bkz: chic)
  • yaylıların en iyi kullanıldığı janr'lardan biridir.