şükela:  tümü | bugün
 • british museum'dan ödünç alınıp istanbul arkeoloji müzesi'ne yerleştirilmiş. 4 nisana kadar sergilenecekmiş.
 • yunan mimar myron işi 5.yy’a ait olağanüstü heykel. “discus-thrower/ disk atan adam” olarak bilinir.

  bu mermel heykelin orjinali bronzdu ve bilindiği üzere kayıp.

  uyum ve dengenin kusursuz anı yakalanmıştır denir eser için. heykelin değeri zamanında da biliniyormuş ve birkaç da kopyası varmış. 18.yy’da italya lazio’da imparator hadrian’ın villasında başı yanlış açı ile duran bir kopyasına ulaşılmış.

  heykelin bu kadar popüler olması ve antik değeri ideal bir atletik formu mükemmel olarak sunmasına bağlanıyor. sanat profesyonelleri hatta anatomi bilenler daha iyi yorumlayacaktır. spor anında gerilmiş bir vücudun kas konumu ve denge durumunun nasıl olacağı bilgisi apayrı bir uzmanlık mutlaka ki.

  uzunluğu da 1.70 cm. myroun’un orijinal bronzu kayıp ama ilk olduğu düşünülen bu mermer kopya ingiliz koleksiyoner charles townley tarafından alınmış sonra da british museum’a bağışlanmış. halen de orda bulunuyor. görmeyi en çok istediğim işlerden biri. arkeoloji müzesi’ne gelmişti de ben o zaman sanat sepet işlerine bulaşmamıştım henüz, şanssızlık.

  şudur
 • myron’un ‘discobolus’u

  discobolos’un heykeltıraşı myron m.ö. 5. yüzyılda antik yunanistan’da yaşamıştır ve özellikle bronz ile çalıştığı atlet heykelleriyle tanınır. m.ö. yaklaşık 450-440 tarihlerinde tamamladığı, disk atan bir atleti hareket halinde gösterdiği diskobolus heykelinde ritmi, harmoniyi ve dengeyi bir araya getirerek myron antik yunan araştırmacılarına göre heykeltıraşlıkta bir ilki başarmıştır; heykelin kaslarındaki gerilmeyi az miktarda yansıtarak ve atletin yüz ifadesine çok az duygu ekleyerek antik yunan çağı’nda önemli bir kavram olan ‘mükemmellik’ kavramını disk atan atlet heykeline taşımıştır. discobolus heykelinin dikkat çeken diğer bir özelliği ise, yine antik yunan çağı heykellerinde sıkça rastladığımız orantı ve simetrideki kusursuzluktur. myron’un discobolus heykeli gerçeği koruyarak ama buna dair izleri en aza indirerek insan vücudunun bütünündeki ve hareketindeki mükemmelliği temsil eder.

  myron’un orijinal bronz discobolus heykeli ne yazık ki günümüze kadar gelememiştir. ancak, antik yunan’dan kalan bu önemli heykelden etkilenen romalılar discobolus’un mermerden çeşitli kopyalarını yapmışlardır. günümüze ulaşan discobolus heykelleri genelde roma imparatorluğu döneminde üretilen kopyalardır.

  lancelotti’nin ‘discobolus’u

  lancelotti’nin discobolus heykeli myron’un heykelinin bulunmuş olan ve m.s. 1. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen ilk orijinal kopyasıdır. 1781 yılında bulunan heykel roma’da esquiline vadisinde massimo ailesine ait bir arazide bulunmuş, giuseppe angelini tarafından onarıldıktan sonra palazzo lancelotti’de sergilenmeye başlamış ve adını buradan almıştır. lancelotti’nin discobolus’unda heykelin başı diske dönük bir pozisyondadır ve dolayısıyla myron’un bronz heykelinden bire bir kopyalandığı düşünülmektedir. nazi almanyası lideri adolf hitler 1937 yılında heykeli almak istemiş ve dönemin italya dış işleri bakanı galeazzo ciano bu eseri hitler’e 5 milyon lirete satmıştır. münih’e gönderilen lancelotti’nin discobolus’u glyptothek’te sergilenmiş, 1948 yılında italya’ya geri gönderilmiştir. heykel şu anda roma ulusal müzesi’nde sergilenmektedir.

  townley’in ‘discobolus’u

  townley’in discobolus’u, lancelotti’nin discobolus’unun keşfinin hemen ardından 1791 yılında roma’nın doğusunda yer alan tivoli’de, roma imparatoru hadrian’ın villasında başsız olarak bulunmuştur. 1792 yılında roma’da antika ve sanat alanında aracılık yapan ingiliz thomas jenkins tarafından satın alınmış ve heykeltıraş carlo albacini’ye restore ettirilmiştir. heykelin baş bölümüne, eski ama gövdeye ait olmayan ve öne bakan bir kafa yerleştirilmiş, daha sonra ekleme tartışmalara yol açmıştır. m.s. 2. yüzyılda yaşamış olan asurlu ünlü sözbilimci ve taşlamacı lucian, myron’ın orijinal discobolus’unu “başı diski tutan ele doğru ve arkaya dönük bir şekilde atma pozisyonunda eğilmiş” olarak tanımlar. orijinaline göre onarılmayan bu discobolus kopyası, yunan ve roma antik eserleri ve özellikle mermer heykel koleksiyoneri olan charles townley tarafından 400 pound karşılığında satın alınmış, 1794 yılında townley’ye ulaşmıştır. londra’da westminster, park street’deki kısmi olarak halka açık olan müzesinde sergilenmeye başlayan eser, 1805 yılında ise townley’in discobolus heykeli koleksiyonundaki diğer mermer eserler ile birlikte british museum tarafından satın alınmıştır.
 • genç bir atlettir. heykeltıraş miron, her adaleyi dikkatlice irdelemesine rağmen heykelin vücudunun herhangi bir dengesi yoktur. beceriksiz herif.
 • istanbul arkeoloji müzesi'ne oldukça hareket getiren heykel. hatta müze içine julius meinl cafe bile açılmış.
 • (bkz: disk atan atlet)

  aslı malesef kayıplarda olan sanat eseri.
  bu eser yapıldığı dönemde mısır sanatına bi gönderme yapılmış gibi, tamamen gerçekliğe yakın, hayat dolu bir eser..

  bu sanat eserine baktığımda zihnin gelişimine ek olarak beden gelişiminin de önemli olduğunu görüyorum. hatta canım ne zaman spordan kaytarmak istese ekran kağıdı yaptığım için, bakıp tüm isteksizliğimi gideriyorum. zihne ek olarak beden gelişimi, aşırı olmayan kaslı zinde bir vücut..
 • meşhur "disk atan adam" heykelinin oricinıl ismi. "discobolus" diye de geçer.
 • myron tarafından yapılmış ama günümüze ulaşmamıştır. 20 kadar kopyası vardır. orjinali bronzdu ve arkada desteği yoktu. diskobolosun yüz ifadesi vücudunun dinamik görünümüne karşın, sakin ve donuktur.
 • myron tarafindan i.o 460-450 zamanlarinda yapilmisti. 1.53m yuksekligindeydi.
 • anadan doğma haliyle bir disk atıcısı...