şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: söylem)
 • discourse teorisi icin;
  (bkz: michel foucault)
 • türkcede tek kelimelik karsiligi yoktur maalesef, fikir alışverişi-hararetli müzakere-münakaşa anlamina gelir.

  (bkz: diskurs)
 • ne oldugunu bilmeyenlerin gunluk hayatta kullanmayi cok sevdigi kelime. tam anlamiyla soylem kelimesine cevrilemeyecegi gercegi pseudo-entellektuellerin gunluk hayatta ikide birde ''diskur'' demesini daha sevimli kilmiyor. evet pseudo kelimesini kullandigimin farkindayim.
 • her sosyal bilimler öğrencisinin kafasını karıştıran kavram. türkçe sözcük karşılığını arayarak zaman kaybedilmesi de bunda en önemli etkenlerdendir. söylem hep tam karşılığı olmamakla suçlanır ama söylem'in ne demek olduğu konusu da meçhuldür. yani rahatlıkla discourse kavramının türkçe karşılığı olarak kullanılabilir bu sözcük.

  efendim discourse'un ne anlama geldiği konusuna dönecek olursak. michel foucault'nun ortaya attığı discourse tanımına bakarsak, contingent reality kavramı karşımıza çıkar. yani olumsal gerçeklik, yani içinde yaşadığımızı düşündüğümüz gerçekliğin bazı önkabullere bağlı olarak var olması. bu durumu dil kavramı üzerinden şöyle açıklar foucault: dil, gramer ve bir sözcükler bütününden oluşur. senin bu dille sonsuz sayıda çıktı elde edebilmen lazım ama gerçekte yazabildiğin ve söyleyebildiğin şeylerin bir sınırı var. çok fazla şey yazıp söyleyebilirsin ama sonuç olarak yazıp söyleyebileceklerin sınırlıdır. işte discourse veya discoursive field senin gerçekliğini, yazıp söyleyebileceklerinin sınırını belirleyen bir text yani metindir. etrafındaki gerçekliği bu metne göre algılarsın. bütün ideolojiler, tartışmalar bu metnin içinde vardır.
  foucault'ya göre modernity discourse bugün içinde yaşadığımız toplumdaki egemen söylemdir. o yüzden her türlü fikir, ideoloji, tartışma kendini bu söylemin sınırları içinde ifade eder.
 • jeff atwood'un stackexchange ailesinden ayrılmasından sonraki yeni projelerinden biri.

  bir nevi tartışma / sohbet platformu.

  http://www.discourse.org/
 • docker, docker desteklemeyen sunucularda da bitnami ile kolaylıkla kurulabiliyor.

  docker: https://github.com/…tall-cloud.md#install-discourse

  bitnami: https://bitnami.com/stack/discourse/installer
 • foucault'un verdiği anlamı görselleştirerek anlatacak olursak şöyle bir manzara. önünüze birileri (çeşitli kurumlar) hasırdan veya plastikten vb. bir sepet koymuş (herbir discourse alanının kendine göre sepetleri var). bunların içinde sözcükler, cümleler, resimler vb. ve ne anlama geldikleri var. işte siz ancak o sepetin içindekilerden (hem oraya dahil edilmiş olmaları hem de o anlamlara gelmeleri açısından) konuşuyor, onlarla düşünüyor, algılıyor, biliyor ve yapıp ediyorsunuz. bazılarının önünde birkaç sepet olabilir (genellikle şizofreni sebebidir). örneğin şu an bakanlıklardan birinde çalışan eski bir solcu diyelim. iş arkadaşlarıyla başka, eski arkadaşlarıyla başka bir sepet kullanmak zorunda kalır, sepetler birbirlerini etkiledikçe de kuşkucu gözlerle karşılanır.
 • muhteşem bir forum mu diyeyim, sosyal ortam mı diyeyim öyle bir yazılım. diğerlerinden farklı, türk halkına hitap eder mi bilmiyorum.

  ücretsiz ve açık kaynak olması da artısı.

  http://www.discourse.org/about/
 • ing. ciddi ve ayrıntılı bir şekilde konuşmak/yazmak.