şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: koşka)
 • sokakta yasayanları surekli erkek kedilerin tecavuzune ugradıkları icin bir nevi zavallı olan kedilerdir. sokakta yasadıkları sure zarfında narin fakat cevik avcıdırlar. ara sıra sevecen insanlara boyun ya da kulak arkalarını ve gobeklerini sevdirmekten hoslanırlar. sokaktaki erkek kediler ise genellikle pacaya surtunerek sevgi gosterisinde bulunurlar. evlerde ise ameliyatlı, obez olmaya meyilli , tuyleri cogalıp uzamıs, tum derdi butun gun yemek yiyip sırt ustu yatıp uyumak , yalanmak ve sahibine sevgi gosterilerinde bulunmak olan; avcılık hunerleri sadece sinek ve bocek avıyla sınırlanmıs, sisman fakat disiliginin verdigi guzelligi hala koruyan kedilerle karsılasmak mumkundur.
 • zarif olurlar. patileri ve kafaları erkek kedilere nazaran ufak olur. bir de üç renk birarada sadece dişilerde görülür. munis ve ürkek olsalar da erkek kedilerden daha sokulgandırlar.
 • kısırlaştırılırsa kilo alma eğilimi gösteren kedilerdir. kedinin tipine bakarak narinliğinden dişi olduğunu anlamak olasıdır. eğer evde kısırlaştırılmamış ve ergenliğini tamamlamış bir dişi kedi besleniyorsa kedinin sırtını sevmek bile hayvanı azdıracaktır. en kısa zamanda eş bulmak veya kısırlaştırmak iyiliğinedir. ayrıca kısırlaştırılmış bir dişi kedi libidosu yüksek bir erkek kedi ile aynı ortama konulursa bütün çiftleşme içgüdülerini kaybetmiş dişi kedi frijit hale gelecek ve erkek kedinin her çiftleşme denemesinde kavga çıkacaktır.
 • dişi kedi, colette ya da sidronie-gabrielle colette'in romanıdır.
  roman, bir erkek, bir kadın ve bir kedi bir araya gelirse ne olacağını anlatır.
  kedisi saha ile bir tür aşk yaşayan alain, camille ile evlenme hazırlığındadır. saha olduğu sürece alain’in tek kadını olamayacağını anlayan camille bunun üzerine çılgına döner ve aşk, öldürücü bir kıskançlığa dönüşür.
  *
  dişi kedi romanında adı geçen saha aslında colette’in french chartreux cinsi çok sevgili kedisi franchette’in ta kendisidir.
  colette’in yazılarında bir şekilde yer verdiği tek kedi sadece franchette de değildi, kiki-la-doucette isimli kedisi de "dialogues de betes" isimli eserinde boy göstermişti.
 • evde beslenmesi gereken kedi cinsidir bu.

  dikkat tekrar etmeyeceğim.
 • erkek kedilere göre daha bir beslenesi oluyorlar insana karşı daha uyumlular yakınlar vs (iki cinsi de besledim defalarca). mart ayında da daha az sorun çıkartırlar kısır değillerse. tek sorunları olsa olsa erkeklerine göre daha kötü olan sesleri olabilir ki o da hepsinde değil.
 • dişi kediler sağ patileriyle vurmaya meyillidirler.
 • uysal, narin, minik kafalı ve genelde üç renkli olan kedilerdir. bütün dişiler üç renkli değildir ama üç renkli bir kedi görürseniz mutlaka dişidir.
 • kafaları erkek kedilere göre daha küçüktür ayrıca daha sıcak kanlı ve sevecenlerdir.