şükela:  tümü | bugün
  • sapasağlam bir gerçek. aslında başlığın tam hali; "dişilerin eş seçim kriterlerinin doğal seleksiyonu şekillendirmesi ve hatta kırıp bükmesi" olacaktı.

şöyle ki;

örneğin 1 milyon yıl falan önce eğer dişiler ayağa kalkabilen erkeklerle çiftleşmeyi seçmeseydi şu an biz hala dört ayak üstünde emekleyerek yaşıyorduk. düşünsene ne araba araba olurdu, ne avmler avm, ne red dead redemption 2 veya pes atacağın ortamlar böyle olurdu ya da şu an tahmin bile edemeyeceğimiz kadar farklı bir halde kurgulanırdı.

peki dişiler neden iki ayağı üstünde durabilen erkeklere vermeyi seçti 1 milyon yıl önce;
    1. o dönemlerdeki atalarımız meyve sebze topladığı için ayağa kalkan erkekler daha yüksekteki güzel meyveleri toplayabiliyordu.
    2. toplanan bu meyveleri iki ayak üstünde yürürken kucakta daha rahat ve çok taşıyabiliyorlardı.
    3. düşmanları korkutmak için iki ayak üstünde dikilmek oldukça etkili bir yöntemdi. ki hala öyledir. (bkz: ayı saldırısında yapılacaklar)

günümüze gelelim. dişilerin çok afedersiniz kaba tabirle verme kriterleri oldukça değiştiği için nereye gittiğimiz konusunda kesin bir şey söylemek pek mümkün görünmüyor.

işin ilginci dişilerin çiftleşmek için aradıkları kriterlerin, bırakın çağlar boyunu, artık günümüzde 10 yıllar süresinde bile sürekli değişip dönüşüyor olması ve bunun doğal seleksiyonun en majör ve rijit parametresi olarak insan ve hatta tüm canlı evrimini kırması. instagram vs derken işler gittikçe sarpa sarıyor matmazel.

böyle düşüyor mu lancıların dışındaki ekşici piçlerin bu konuda mutlaka farklı görüşleri vardır. xxxx dolar kuru, adam turan'ın sıla'ya desteği, püskevitin çıkışı, emekliye şok vs tarzı başlıklardansa bugün farklı bir şey konuşabiliriz değil mi?

haydin genşler pambık eller klavyeye. tek elle yazmayın.*
  • belki de seçilim aklını kullanan, şanslı olan, torpilci, adam kayırmacı gibi kriterler üzerinden ilerleyecektir.

tanım: mantıklı bulduğum ama katılmadığım, üstün ırktan, paralı ırka doğru giden tespit.
  • çiftleşebilmek için asıl kriter sağ kalabilmektir. insanoğlu buna tıp ile, sosyal yardım ile, ev-araba-para ve diğer yollarla yapay olarak zaten müdahale etmiş durumda. dolayısıyla şu an itibariyle doğal seçilim ne tarafa doğru gideceğini bilmiyor. dolayısıyla tam olarak doğru olmayan bir argümandır.

başlık sahibi, seni de unutmadım. kadınlar hakkındaki tabirini kınıyorum ve sana laflar hazırladım.
  • aslında bu konular girilmiş konular, anlaşılacak biçimde özetlemeye çalışalım. bir kere seleksiyonun başındaki doğalı çıkaralım. kafa karışıklığı yaratmasın.

insanın fizik gerçeklik üzerindeki organize manipülasyon gücü; dönüşüm, enformasyon, aile, grup, medya dev bir aşure, tarih ise ısıl işlem görmüş içinde ne olduğu belli olmayan bol baharatlı bir a101 sucuğu.*

öte yandan cevizi kırıp özüne inemediğimiz bir genetik gerçeği var. tabiatın devamlılık arzusunun iradeyle buluştuğu yeri gözlemleyemiyoruz. freud'luk, nietzsche'lik, darwin'lik, spinoza'lık işler değil bunlar. çok daha karmaşık fizik, biyokimya, matematik dili gerektiriyor ve dolayısıyla yorumlanma noktasında her daim metafizik kalıyor.

çok basit örnek vereyim. 2 metre boyunda, fizik doktorası olan aynı zamanda aikido ustası bir adamın, 14 yaşında bir tinerci tarafından sırtından bıçaklanıp öldüğünü düşünelim. şimdi bu hangi seleksiyon ola?

böyle istisnaları kaidenin boyunu aşmış bir kaos içerisinde kadının metafizik yeri çokça merak konusu olmuş büyük bilim ve düşünce insanlarına. ancak bu bir kaide olmadığı, kurala indirgenemeyecek kadar dinamik ve grift bir irade yumağı olduğu için kurulacak zorlama korelasyonlar en fazla yersiz romantizm ve zamanın ruhuyla yoğrulmuş kerameti kendinden menkul çıkarımlar olacaktır. efendim "hatice gitti müteahhitle evlendi, adam meğer dolandırıcıymış" falan gibi. ki bu en basiti. hayat çok katmanlı. eşek kadar manipülasyon ağı var, genetik, çevresel faktörler, tesadüfler, yaygın kültür vs. bu iş çok zor yonca diye de bağlıyorum.
  • kadınlar da keyiflerine göre seçmiyorlar, genleri bu adam hayatta kalır, benim yavruma da bakar diyosa ona göre üremeyi seçiyorlar seninle. sanki tüm doğayı kadınlar kendi hür iradeleriyle yönetiyormuş gibi bir başlık çıkmış ortaya.
  • uzun bulanlar için kısaca özetleyeyim:

'majör, rijit ve parametre kelimelerini tek cümlede kullandım kızlar neden bana mesaj atmıyorsunuz'

bu kadar tartışılabilir ve derin bir mevzuya bu kadar kötü girilebilirdi...
  • disilerin es secimi ile dogal seleksiyon paraleldir. dogal seleksiyon o an hayatta kalmayi gerektiren seyleri yapip hayatta kalmaksa, kadin da orda hayatta kalmis erkekle birlikte olup onun ogul bireyini dunyaya getirir. gunumuzde adaptasyon kol kas gucunden zekaya donmus durumda, kadin artik kendini eglendirebilecek disari cikarip orjinal seyler yasatabilecek erkeklere yoneliyor. genetik olarak yuzunun ecis bucus olmasi cok da sorun olmamaya basladi cunku bankada 200.000 dolari olan adam zaten genetik hastaliklarinin yaratacagi problemleri cozdurebilecek. bu konuyu sohbetler esnasinda bir cok kizla konusma sansi buldum, kafasi calisanlarin hepsi artik adamin tipine degil onunla neler yasayabilecegine baktigini soyledi.

bence olay soyle isliyor: genelde once erkek, sonra kadin yeni yasam sartlarina adapte oluyor. erkek, baskalarindan once adapte olup rekabetin az oldugu ortamda yasam sansini artirinca, yeni sartlara adapte olan kadin da, o adami pozisyonluyor. yani adaptasyon erkekle baslayip nesil olarak devam etmesi kadinin da surece ayak uydurmasiyla oluyor.
  • sen kalk 4000 entry gir, ama sozlukte yillardan beri baska baska basliklar adi altinda acilan ayni konuyu sozlukte farkliymis gibi lanse et.
    bir sey kirdigi yok bu arada. eskiden ayakta olanlar taze meyve aliyordu simdi parasi olanlar.
    eskiden ayakta olanlar korkutuyordu simdi parasi olanlar.

bu arada vermek ne aq. o donemin canlilari bile senin kadar iptidai degildir. emin ol buna.
  • çünkü ayağa kalkabilen erkek migrosta en üst raftaki ürünü almakta dişilere yardım ederek tanışma imkanı bulabiliyordu.