• eğer kırılan ön dişlerinizden biriyse ve tipiniz de el veriyorsa ortaçağdaki uğursuz tipli dilencilere dönüyorsunuz birden. hani şu stronghold'da ekranın aşağısında kitap tutan eleman var ya, aynı o.
  • sol alt 5 numaralı dişimin, tam arkadaki dişle temas ettiği yerde, dilime takılıp duran bir pürüzlülük vardı 2 gündür. bugün aynada biraz baktım, hafif bir matlaşma farkettim dişin arka kısmında. elimi soktum, şöyle tırnağımla falan zorladım bir şey olmadı :)

sonra galiba diş taşı var burada, biraz fazla büyümüş dedim. gittim diş ipini aldım o araya sokmamla beraber diş peynir gibi ufalanmaya başladı ağzımda... yaklaşık yarım pirinç büyüklüğünde 3 parça kırık çıktı. dişimin şu anda dörtte biri falan yok. çürük de değildi diş yani baya sağlıklı gibiydi. diş hekimine çok sık gidiyorum bu aralar, eski dolgularımı değiştirtiyorum falan. ne olsa yaptırıyorum yani. dikkat ettikçe daha mı kötü oluyor bu diş meselesi anlamadım. çok da keskin bir kırık. dilimle oynayıp duruyorum.

diğer dişle arası çok sıkıydı zaten o dişin, diş ipi falan girmiyordu kolay kolay araya. şimdi 2 mm boşluk var mis gibi oldu bir yandan. bir ağrı sızı şu anda yok. tatlı falan yemedim ama su falan bir hassasiyet yapmadı. afallamış durumdayım. daha önce fırçalarken de kırılmıştı başka bir dişim ama o biraz çürükmüş zaten dişçi öyle demişti. bu dişimden beklemezdim açıkçası böyle bir hareket.

kırılan parçalarda şöyle bir gözlemim oldu bu arada. ufak bir siyahlık vardı ortada. siyahlığın arkası ve etrafı da böyle mat krem rengi bir renkte. taşlaşmış gibi yani... o bölgenin etrafı kırıldı çıktı işte... dişçiye gittiğimde muhtemelen dişin içinde kocaman bir çürük olduğunu söyleyecek bana...
  • moral bozucu bir şey. ne bileyim, bir parçan yok yere gidiyor, tuz buz oluyor. yerine belki benzer bir şey konabilir ama onun yerini tutabilir mi? ı-ıh.

hep de alakasız, beklenmedik şekillerde olur bu. durursun kırılır, su içersin kırılır, uyursun kırılır. millet ağzıyla ceviz kırar, taş yer bir şey olmaz. bardak yiyen adamlar vardı bir ara mesela noldu onlar?

süt dişlerinin bitmesiyle tanıştım bu pislikle. öyle çocukluk vakti işte, çeşmeden su içiyordum. oçenin birinin arkamdan ittirmesiyle ön dişleri çeşmeye geçirmem bir oldu. sonrası ağızda dağılan parçalarla ''ofofpu fofuvuuğ, ühühüh'' gibi bir cümle ve aylarca bir şey yiyip içememe. derken meydanda kalan diş özü köreldi, beslenebilmeye başladım. lakin ön tarafta ağza uzanan bir mağara deliği gibi duran kırık kısım sinir bozucuydu. neyse ona da alıştık derken ikincisi oldu. okuldan eve yürürken yine oçenin birinin kızdırması ve onu ittirmem sonrası, kendisinin yumruğuyla ön alt dişleri aldım elime. o ne yumruktu yav! ''kesin hepsi döküldü evde sayarım'' dedim eve kadar ağzımı açmadım. soğuktu zaten, ağzıma rüzgar girdikçe sızlıyordu, gözlerim animelerde duygulanan kızın gözleri gibi sulanıyordu sızıdan. eve gelir gelmez döktüm avucuma parçaları. rörörön rörörön, paramparçaağağağağğ... ''ononu füfüyüm ovoffu fofuvuğ ühühü'' kurduğum tek cümleydi. kumruya çevirmişti kerhanecinin oğlu yumruğuyla beni. gugukluya guguklaya konuşur olmuştum. sızlamasından beslenememek de cabası. yine aylarca doğru düzgün bir şey yiyememek, arada cesaret edip denemek, devamında tam anlamıyla beynin aniden zonklaması... bu seferkinin etkileri daha da uzun sürmüştü. mesela yıllarca sonra ` :6-7 yıl` o ön dişlerle erik, elma gibi şeyleri ısırmaya başlamıştım. ama tüyler diken diken oluyordu nedense. hala da öyledir. bu gibi zamazingoları köpek gibi yan dişlerle ısırmaya çalışmam bu sebeptendir.

sonuncusu da bu akşam oldu. evde öyle çikeletalar, püskevitler takılırken zart azı dişinin çeyreğini yutuvermişim. ağrısı, sızısı yok da fena keskin. çürütmüşüz zaar, durduk yere manyak değil bu ya kırılsın? lakin niye? o kadar fırça, diş ipi, gargara neyin boşuna mı lan? sırf dökülünce yerine gelecek takma dişle gülünce koyuna, ne bileyim migros kangurusuna dönüşmekten tırstığımdan yemini suyunu eksik etmedim bu zalımların. oldu olacak yeşile boyayayım kendimi tam olsun. migros kangurusu lan... boşaymış verdiğim emekler peh!

yok hocu, fırçalamayacaksın bu dişleri, zararlı herhalde anasını satayım. fırçaladıkça bir şeyler oluyor. zalım bu diş milleti. belki misvak, yok yok en iyisi hiç bulaşmamak. sarı sarı gez, mis! soran olursa ''altın diş onlar kızanım'' dersin.
  • azönce durduk yerde, dişimin dörtte biri gitti. hayır sapasağlam da diş. ne çürük var görünürde ne bişey. ağrımıyor da. üstte daha önce dolgu yaptırdığım bi diş var mesela, o kanıyordu diş ipiyle filan münasebetlerde ama, aşağıdaki dişlerin maşallahı vardı. ne bişey yedim ne bişey içtim arkadaş, nasıl oluyo da oluyo anlamış değilim. kenarı da keskin bayağı, dilimle oynayıp duruyorum. bi ağrısı sızısı yok ama, bişey yemeğe de korkuyorum tabi.

hastane randevu sisteminden randevu alayım dedim, 1 nisana gün verdiler en erken. şaka mısınız siz amk dedim. mesela dişi ağrıyan parasız binsan, 15 gün sürünecek mi diş ağrısıyla? 1 nisana kadar bekleyeceksem, maaşımı alır özele giderim amk.
  • az önce başıma geldi. çok korkuyorum!! tam müslimin son kaşığını ağzıma aldım, çiğnerken sert bir şey fark ettim. çekirdek gibi bir şey diye düşündüm, ama değilmiş. daha önce bir süre ağrıyan ama benim geçiştirip diş hekimine gitmediğim canım dişimin yarısı artık yok. çok da kötü görünüyor ayrıca. hemen diş hekimi kardeşimi aradım bana kanalı boşaltırız, çivi çakarız belki gibi bir şeyler dedi, fenalaştığım için gerisini hatırlayamıyorum. şimdilik ağrımıyor. zaten bu hafta sonu kardeşimin yaşadığı şehire gidecektim. umarım bir günde halledilebilecek bir problemdir. yapılacak tedaviyi adım adım yazacağım.

devam: bugün tedavimi yaptırdım. dişimde oluşan çürük sonucu kırılmış. nekroz olmadığı için çok sorun yaratmadı. kırılan dişe kanal tedavisi uygulandı, sinirler çıkarıldı. sonra dolguyla doldurularak diş şekli verildi. üzerine kaplama yapılması gerekiyormuş, o daha sonraya kaldı. lokal anestezi yapıldığı için sanırım hiç canım acımadı. hatta, ben diş hekiminden neden korkuyordum acaba diye düşünmeye başladım. sonuç olarak çok korkulacak bir şey değilmiş, ama ihmal edilmeden zamanında doktora gitseydim her şey daha kolay olacaktı.

devam 2: kaplama için tekrar doktora gitmedim tabii ki. ve benim aynı diş yine kırıldı. o korkunç boşluk hissini yine yaşadım. bu sefer mecburen kaplamayı da yaptırdım. söz veriyorum artık hiç ihmal etmeyeceğim.
  • içindeki en sert maddenin kek olduğu bir yaşpastayı yerken gerçekleşirse çok daha fazla üzücü olabilen hadise. hayır naptım da bu kadar zayıf hale geldi diş de pasta yerken kırıldı anlamadım. dişçi fobisinden dolayı uzun bir süre yaptırmayınca alışıyor insan kırık dişle yaşamaya.
  • iki kere başıma gelen olay. havuç yerken oldu biri de sakız çiğnerken. köpek dişlerim daha da köpeksi oldular böylece. önce diliniz hep kırılan dişe doğru gidiyor ama sonunda o dişin de yüzeyi normalleşiyor ve eğer fazla bir kırılma olmadıysa herşey normale dönüyor.
  • abi hurma yiyordum ya, yumuşacık şey ya.
    tamam daha önceden dolgu yapılmıştı içine ama bu kırılması gerektiği anlamına gelmez ki!
    çok feci moralim bozuldu.
    zaten geçmişte zar zor gitmiştim dişçiye, şimdi nasıl giderim!
    ağlamak istiyorum ya, sinirim bozuldu sanırım.
    tamam sakinim, sakinim.

çok kötü bir olay, çok kötü.
  • çekim esnasında azı dişimin kırılmasıyla başıma gelen olay. kerpeten tutmayınca adam başladı kanca gibi şeyle dişe takıp sağ sol sağ sol sallamaya. kerpetenle tutmaya çekmeye çalışır olmaz. ağız kan dolar tükürürsün, yine kanca ile girişir sağ sol sallamaya başlar, yine kerpetenle çekim dener olmaz. yapılan uyuşturucunun da etkisi geçmiştir. bağırmak istersin bağıramazsın, erkekliğe bok sürdürmeyeceksindir çünkü. bırak bu şekilde kalsın noktasına gelirsin artık ama ağzını kapatınca sivri kırım batar rahatsız eder. 20 dakika sonunda diş çekilir artık ama diş hekiminden ve o ortamdan tamamen soğumuşsundur artık.
  • olay su sekilde vuku bulur;
    yemek yeniyordur.isirik arasinda catirtch seklinde bi agiz ici efekti yankilanir kulaklarinizda. aaa vay anasini sandvicte tas vardi galba , yuttuk bak goruyor musun seklinde dusunursunuz. sandvic aldiginiz yere gidip catmak istersiniz... fakat sonra diliniz agzinizin icinde boyle sert , keskin bisilere surter.. ya ne ki o diye dilinizi oraya goturur ve oynarsiniz bi vakit...o an anlarsiniz ki disin bi bolumu ucmus gitmis , yok , olmasi gereken yerde... hala anlamayip da vay adi tas , disimi kirdi ulan seklinde daha da bi sinirlenirsiniz... fakat 3-4 dakika bi sakin sakin dusununce anlarsiniz ki zaten aslinda ortada tas yok*. o deminki catirt sesi de buyuk ihtimalle sizin kendi disinizi isirmanizdan kaynaklanan bir sesti. sessizce sakinlesirsiniz... discinizin numarasini aranmaya koyulursunuz.
hesabın var mı? giriş yap