şükela:  tümü | bugün soru sor
  • iki doz morfinden sonra üçüncüsünü de yediren durum. diş halen uyuşmamıştır ve koltukta düşük bütçeli bir gerilim filmindeki ilk kurban gibi çaresiz kalakalırsınız. ancak tedavi bittikten sonra eve giderken morfin etkisini gösterir ve aynaya baktığınızda bir elephant man ile karşılaşırsınız hatta ufak bir makyaj hilesiyle bülent ersoy'a bile dönüşebilirsiniz. dişçinin uyarısı ve morfinin etkisi üzerine, yemekle birlikte kazara kendi etinizi de ısırıp yememek için bir süre aç kalırsınız. sonra neyse ki iner, ama arkadaşlarınızın ileride şantaj yapmak amacıyla çektiği fotoğraflar kalır.
  • bugün başıma gelen hadise. zaten dişçiden fazlasıyla korkuyorum cesaret edip gittim doktora, kanal tedavisine başlayacaktı; dişin içini temizledi sinirlere yaklaşıkça canımdan can gitti. bi anestezi daha yaptı, 5-10 dakika bekledik yine yeltendi temizlemeye ama yine aynı şey..
    ağzımın sol tarafı kulağıma kadar anestezi altında ama lanet olasıca diş uyuşmadı.
    sinirleri öldürecek ilaçlı bir dolgu yaptı. umarım geçer.
  • azı disime 2 sene önce dolgu yaptırdım.disin yarısı bu sene kırıldı.kalan dolgu da dün düştü.bugun hastaneye gittim dişim uyuşmadı.antibiyotik yazip yolladi.komsu dişler uyustu fakat azı dişim uyuşmadı.varsa bilgisi olan arkadaşlar bir zahmet yesillendirsin lütfen.
  • bugün benim de başıma gelen hadisedir. daha önce de defalarca yaşadım bu sorunu. dişim çekilecek, kökü iltihaplı olduğu için doktorum 1 hafta anyibiyotik kullan, öyle çekelim dedi. bugün gittim, 2 doz anestezik yaptı bütün çenem uyuştu, o lanet dişte zerre uyuşma olmadı. neticede çekilemedi dişim. bırak çekimi, elindeki tornavida benzeri aletle kenarından azıcık itince bile anam ağladı. doktor da şimdilik başka bir antibiyotik yazdı, sonra tekrar deneyelim dedi. her seferinde aynı şey oluyor amına koduğumun dişleri uyuşmak nedir bilmiyor arkadaş. şu siktiğim olayının başka bir çözümü yok mu, yoksa 1 şişe votka içip çekime öyle mi gideyim ben? amına koduğumun dişleri ömrümü çürüttü yeminle söylüyorum dişlerimden çektiğim sıkıntıyı başka hiçbir şeyden çekmedim ben. ağzımda kanal tedavisi olmayan diş kalmadı ama hala çürüyor ecdadını siktiklerim. o kotuğa oturunca da uyuşmak nedir bilmiyor şerefsizler.

yardım istiyorum arkadaşlar. ayık kafayla çektiremem ben bunu. çözüm önerileriniz nedir? votka? rakı?
  • fazla alkol tüketiminin neden olabildiği hadise.
  • sinir trasesi her kişide farklı seyredebilir. bazı kişilerde sinir, olağan seyrinin dışında bir seyir izliyorsa, standart yapılan anestezilerden etkilenmez. bu dişlerin uyuşmamasının bir nedeni olabilir.
    diğer ve en yaygın neden ise, bazik olan anestezik maddeyi nötrleyen enfeksiyon ve inflamasyon odaklarının bulunmasıdır. hâl böyle olunca dişlerin apeksinden başlayıp pulpayı saran sinir ağına anestezik solüsyon ulaşamaz ve sadece enfeksiyondan etkilenen dişler uyuşmaz. bu durumda antibiyotik verilerek inflamasyon çözülmeye çalışılır ve böylece yapılan anestezi artık etkisini gösterebilir.
    bir diğer neden , kemik kompaktlığıdır. yani kemik yoğunluğu . mandibulada, yani alt çenede kemik üst çeneden daha kompakttır. bu da kemiğin içine anestezik solüsyonun yayılmasını geciktirir. bazı kişilerde bu durum daha barizdir. yine bu durum da anesteziyi güçleştirir.
  • bir değil, iki değil tam 3 tane morfin yedim bana mısın demedi diş.
    doktor ağlatarak kanalı açmam gerek. kanalı açtıktan sonra içten iğne yaparsam ancak öyle uyuşur dedi.
    böyle bir ağrı olamaz. eski sevgilim bile yaşamasın öyle bir ağrıydı..