şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önce haberin linki

  bir diş hekimi arkadaşım adına yazıyorum.
  son günlerde denk geldiğim dişte iğne unutma ile ilgili haberler üzerine kısa bir bilgilendirme olarak bunları yazmak istedim. bu durumun tam olarak ne olduğunu kısaca anlatmak istiyorum.
  kanal tedavisi kaba tabirle iğne ile kuyu kazmaya benzer. incecik iğneye benzeyen kanal eğeleri ile, görmeden çalışılan çok dar alanlarda dişin üst kısmından girilerek ve dar kanallar takip edilerek kökünün ucuna ulaşılmaya çalışılır. dar kanalların genişletilip yıkanmasına ve son olarak da o kanalların kanal dolgusu ile doldurulması için uğraşılır.
  ne yazık ki tedaviler sırasında komplikasyonlar oluşabilmektedir. kanal tedavisinin komplikasyonlarından birisi de kök kanallarında alet kırılmasıdır. komplikasyonlar hastanın ve doktorun elinde olmadan gelişen olaylardır. bu durum tamamen istem dışı gelişen bir olaydır. kanal aletinin kırılması birçok faktöre bağlıdır.
  kanalda alet kırıldığında koşullara göre farklı yaklaşımlarda bulunulabilir. aletin çıkartılması tercih edilendir ancak çıkarılamadığı durumlarda alet kanalda bırakılarak diğer kısımlara tedavi yapılır.
  kırık aletin çıkartılması zor bir işlemdir. kırık eğe parçası çıkarılamadığı ya da yanından geçilip kök ucuna ulaşılamadığı durumlarda, kanal dolgusu işlemleri o bölgenin üstüne yapılır. diş takibe alınır ve gerekirse başka tedavilere başvurulabilir. özet olarak bu durum dişte iğne unutmak değildir. unutulan bir iğne yoktur.

  edit: imla
 • bahsi geçen haberde kendince haklı olan hastadır. burada asıl hedef alınması gereken, diş hekimlerinin her zaman karşılaşabileceği, hatta bu durumla karşılaşmayan diş hekiminin neredeyse hiç olmadığı bir olayı haberleştirme zavallılığını gösteren medyadır.

  sonuçta bu insan tedavi için başvurmuş, radyografisinden anlaşıldığı kadarıyla büyük ihtimalle ağız hijyenine pek de önem vermeyen veya verdiğini zanneden, her gün onlarcasını gördüğümüz tipik bir türk hasta profilidir. bu gibi bir suçlamayla da kanal tedavisi ve olası komplikasyonları hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı sonucunu çıkarmak güç değil. sonuç olarak da ortalığı bu şekilde velveleye verme ve haklı görünme çabası hasta açısından anlaşılır görülebilir. burada hekim açısından en önemli görevlerden birisi işlem öncesinde olası komplikasyonlar hakkında hastanın bilgilendirilip hasta kabul ederse tedaviye başlanmasıdır.

  ancak madalyonun asıl önemli tarafı daha önce de sözünü ettiğim medya boyutu. diş içinde kanal aletinin kırılmasını, diş hekiminin hastanın çenesinin yarısını koparıp atması boyutunda haberleştirip felaket tellallığı yapması ve halkı yanlış yönlendirmesi kabul edilemez bir durum. tabii ki herkes dişine en güzel ve ideal tedavinin yapılmasını arzu eder ama ey türk medyası ve türk halkı, maalesef adı üstünde bu bir "komplikasyon". emin olun hiçbir diş hekimi tarafından istenmeyen ve kasti şekilde yapılmayan, gerçekleştiğinde üzüntü duyulan ama karşılaşma olasılığı gayet de bulunan bir durum.

  koskoca (!) haber kanalları sadece bir (evet bir) diş hekimine dahi danışıldığı meçhul olan böyle rutin ve hatta çoğu zaman bir sorun bile teşkil etmeyen bu tip komplikasyonları harry potter'ın yara izi gibi ajite etmeye devam ederse etraf diş hekimlerine karşı önyargılı, güvensiz, onları zarar verici kimseler olarak gören ve zaten agresifleşmeye her saniye müsait onbinlerce hastayla dolup taşacak.

  düzgünce yapın haberinizi, bi şeyi de abartmayın. bi şeyden de sansasyon elde etmeye çalışmayın.