• okullarda kurulu olan kurul (bkz: disiplin tekerlemeleri)
  • belirlenmi$ hareketleri eksiksiz ve zamaninda yerine getirmek
  • öğretim konusu olan ya da olabilecek bilgilerin tümü... bilim dalı...
  • bir topluluğun, yasalarına ve düzenle ilgili yazılı ve/ya yazısız kurallarına titizlik ve özenle uyması durumu ve bu topluluğun düzen ve uyum içinde çalışmasını ya da yaşamasını sağlamak üzere belirlenmiş kural ve ilkelerin tümü.
  • yaptirimlarla belirlenmis bir oteriter yasam kosullarini anliyabilecegimiz gibi.
    kisilerin ugras alanlarinda bir noktadan digerine ulasmak icin zorunlu olmadan, uymasi veya yapmasi gereken program butunudur.
    ornegin bir opera solistinin perfonmansini dusurmemesi icin; duzenli egzersizler yapmasi, belirledigi uyuma ve kalkma saatlerini aksatmamasi, sagligina
    dikkat etmesi, bu alanin gerektirdigi literaturleri, konserleri, gunceli takip etmesini sayabiliriz.
  • askerliğin temeli olarak bilinir. (bkz: intizam) (bkz: düzen)
  • askerliğin temelidir. kanunlara ve nizamlara mutlak itaat, astın ve üstün hukukuna riayet etmektir.
  • kendi sorumluluğumuzu yerine getirme enerjisidir... yaşadığımız kendi gerçeğimizdir ve tümünden biz sorumluyuzdur.
  • orta ogretim suresince derslerine yeterince calisamayan ogrencilerin sorunlarinin dinlendigi, kendilerine daha iyi bir ogrenci olabilmeleri icin ufak ipuclarinin gosterildigi, okulun en sevimli ogretmenleri tarafindan olusturulan ve ogrenciye son derece nazik bir sekilde dogur yolun gosterildigi, bazen ogretmenlerin tum karsi cikmalarina ragmen ufak bir cezanin da ogrenciye verildiginin goruldugu kurum..

orta ogretimim suresince rehberliklerinden son derece faydalandigim, hatta hala etkisinden kurtulamadigim sevgili olusum..

(bkz: disipline gitmek)
  • çok küçük yaşta öğrenilmeyince bir daha asla sahip olunamayan şey. çocukları küçükten alıştırmak gerektiğini düşünüyorum bu altın değerindeki şeye sahip olabilmeleri için. serseri mayın gibi yaşamak her ne kadar çok zevkli olsa da, belli bir yaştan sonra insan plansız programsız olmanın, işlerini zamanında yapamamanın cezasını çok çeker. başarının yolunun disiplinden geçtiğini öğrenir fakat artık çok geçtir. bir kere sahip olmayınca olunamıyordur*.

beğendiğinizi seçin ve en kısa sürede sahip olmaya çalışın*:

(bkz: alman disiplini)
    (bkz: fransız disiplini)
hesabın var mı? giriş yap