şükela:  tümü | bugün
 • tanım: okulumda disiplin suçları işlendiği üst makamlarca duyulursa, kifayetsiz bir idareci olduğumu herkes anlar ve ilerde bi üst kademeye müdür olamam, en iyisi olayları ceza vermeden kapatayım da kifayetsizliğimi sadece öğretmenlerim ve öğrenciler anlasın tadında idarecidir.

  çoğunlukla öğretmene, "disipline verirseniz öğrenci ceza almaz ve sizinle daha fazla uğraşır. daha kötü olursunuz" minvalinde konuşur.

  aslında bunun aslı, "disipline verirseniz öğrenciye ceza vermemek için her şeyi yaparım, ama yine de olaylar kulaktan kulağa duyulup, üst makamlar bu işten haberleneceği için sizinle aramız açılır" dır.

  aslında gerçekte de bi müdür istemediği zaman, öğrenci ne yaparsa yapsın ceza almaz, çünkü disiplin kurulu başkanı müdür'dür. üyeler öğretmen ve öğrenciden oluşur.

  eşimin okulunda stajerliği kalkmamış bi öğretmen, öğrencisi tarafından taciz edilmiş, öğrenciye işlem yapılmadığı gibi, öğretmene bulmuşlar suçu. sanki kız kendisi öğrenciye "gel beni taciz et" dedi. neymiş efendim öğrencinin psikolojisi bozulurmuş.

  adamın eşi taciz edilse, silahlanıp dağa çıkacak. konu başkasının eşi ya da kızı olunca iflah olmaz bir hümaniste dönüşüyor.

  bu şekilde ne tehditlerin, ne kavgaların, ne tacizlerin üzeri örtülüyor bilemezsiniz.

  bu tip idarecilerin sorun çözme algoritması
  öğrenci okul malına zarar verdi: öğretmen, öğrenci okul malına zarar verirken nerdeymiş.
  öğrenci küfür etti: öğrenci öğretmenin yanında küfür edebiliyorsa, öğretmen nasıl öğretmen
  öğrenci arkadaşıyla kavga etti: öğrenci, öğretmenin yanında arkadaşıyla kavga edebiliyorsa, demek ki öğretmen o kadar da öğretmen değil
  öğretmen taciz edildi: çocuğun psikolojisini bozmadan bu işi sümen altı edelim.

  okuldaki bütün öğrenciler ne yaparlarsa yapsınlar, sen ilerde ilçe milli eğitim müdürü olabil diye, ceza almayacaklarını bilsinler, sonra o okulda yaşanan bütün olayların sorumlusu öğretmen olsun.

  okullarda kalma yok,
  okuldan atılma yok,
  disiplin cezası yok,
  bu çocuk neden problem çıkarmasın. ya da şöyle söyleyeyim tembel ve saygısız bir öğrenci haftada 45 saat okulda geçirdiği zamanı, dersle meşgul olmazsa nasıl geçirir?
  bu öğrenci okulun malına neden zarar vermesin, öğretmenine neden saygısızlık yapmasın, öğretmenini ya da öğrenci arkadaşını neden taciz etmesin.
  hayatının en deli çağında bu öğrenciyi ne frenleyecek

  bi öğretmen de sana çıkıp "müdür ne yaptın" deyince "amire saygısızlıktan" soruşturma aç.

  disiplin cezası, kanı kaynamış gençlerin hizaya getirilmesi için gereklidir. disiplin cezasını kullanmamak, işlevsizleştirmek vatana ihanettir.
  (bkz: eğitimde merhamet vatana ihanettir)