şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • pkk'nın geri çekilmesiyle ilgili olarak ırak dışişlerinin yaptığı "topraklarımızda silahlı gruplar istemiyoruz" açıklamasına jet açıklama ile karşılık vermiştir

  "endişe edilmesi yerine mutlu olmak lazım. zaten pkk'lılar irak'tan geldiler ve dönem dönem irak'a girip, çıkıyorlardı. şimdi mi sorun oldu?"

  bu nasıl bir dil lan? "ne oldu zorunuza mı gitti" tadında bir diplomatik dil var da bizim mi haberimiz yok.
 • 2011 yılı meslek memurluğu (diplomatlık) sonuçları listesindeki isimler sahabeye taş çıkarıyor:

  http://www.mfa.gov.tr/…-iliskin-duyuru-liste.tr.mfa
 • resmi olarak turkiye cumhuriyeti ile uzaktan yakindan alakasi olmayan, terorist hamas'in payandasi bir orgutun israil devleti'nin ambargosunu delerek gazze'ye destek verme (destegin amaci belli degil, askelon'a ve hayfa'ya daha leziz roketler atabilsinler diye olabilir) amaciyla giristigi operasyonun hamisi olmayan turkiye cumhuriyeti yurutme organi birimi.

  vermesi gereken tepkiyi usturuplu bir bicimde diplomatik olarak vermistir. ki daha olayin uzerinden en fazla 3-4 saat gecti ulan, daha nasil bir tepki vermeliydi merak ediyorum. f-16'larla bomba mi yagdirsaydi gunes dogar dogmaz, sevinip el cirpardiniz kimbilir? heralde iki paralik mucahit bozmalari kendilerini aciz olarak nitelemesin diye su dunyadaki butun yahudileri bogazlayarak oldurmesi falan gerekiyor.

  bu topraklarda yuzyillardir hukum suren bir ulkenin disisleri bakanligidir.
  dostuna aci sozun nasil soylenecegini, sitemin nasil edilecegini bilmesi gereken bakanliktir.

  bolgede kimin dostu kimin dusmani oldugunu, kimin cagdas demokratik degerlere saygili kiminse ajitatif terorun pesinde yuzyillik soykirim hulyalarini kovaladigini da anlayacak olan disisleri bakanligi'dir.
 • eğer sözü edilen "türkiye cumhuriyeti dışişleri bakanlığı" ise devlet politikası nedir az çok bilir. hangi siyasi görüş ya da ideoloji altında olursa olsun savaş çığırtkanlığı ve mantıksızlık bu kurumun eylemlerinin dışında yer alır.
 • devletin en önemli üç bakanlığından biri olduğu halde, ülkemizde bütçeden aldığı pay diyanet bakanlığının yarısından bile az olan bakanlığımız, hal böyle olunca tek dış sorunlarda tek yapabildiği gelişmeleri kaygıyla izlemek olan bakanlık...
 • torpilin en az geçerli olduğu bakanlıktır. meslek memuru bürokrat olabilmek için siyasal bilgiler, iktisadi idari bilimler veya hukuk fakültelerinden mezun olup kpssden babalar gibi 85 puan alıp dışişleri sınavlarına müracaat edilir. sınava giriş koşulu bunların yanında 31 yaşından gün almamaktır ve sınava 3 kez giriş hakkınız vardır. burada yabancı dilinizde (ingilizce veya fransızca zorunludur) kompozisyon yazarsınız daha sonra türkçe yabancı dil çevirisi ardından türkçe kompozisyon yazmanız gerekir son olarakta yabancı dili türkçeye çevirmelisiniz, bu dört sınavdan da en az 70 puan aldığınız zaman yazılı sınavı başarıyla tamamlayıp sözlü sınava giriş için hak kazanırsınız. henüz her şey yeni başlıyordur. sözlü sınavda 6 farklı kutudan birer soru çeker ve yanıtlarsınız. bu 6 kutunun ilkinde siyasi tarih, uluslararası politika ve osmanlı tarihi yer almaktadır. ikinci kutuda karşınıza uluslararası hukuk ve devletler özel hukuku çıkar. üçüncü kutuda siyasal anayasal hukuk soruları selamlar sizi. dördüncü kutuda medeni hukuk ve insan hakları sorularıyla uğraşırsınız. beşinci kutuda türkiye ekonomisi ve kamu maliyesinden sorular zorlar. sona yani altıncı kutuya gelindiğinde ise karşınıza genel kültür çıkar. bu 6 sorudan da en az 70 puan almalısınız ki başarmışsanız 2 yıl merkezde görevlendirilirsiniz, 2 yıl sonunda asaleten atanmaya hak kazanıp dünyanın en ucra köşesine yollanırsınız. 2 yıl en ucra köşede 3 yıl da daha az ucra köşede çalıştıktan sonra tekrar merkeze dönersiniz. bundan sonra da her yurt dışı görevlendirmeniz 4 yıl olur, artık ucra köşelerden daha fazla insan görebileceğiniz ve temiz su içebileceğiniz ülkelerde görev almaya başlarsınız. şimdi ister istemez kafalarda soru işareti oluyor sözlü sınav ile ilgili, bakıyoruz mezun olunması gereken fakültelere, iktisat, işletme, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ve hukuk. iktisat, işletme mezunu ne anlar siyasi tarihten, medeni hukuktan, yine aynı şekilde siyaset bilimi bölümünü okuyanların ne işi olur medeni hukukla, şimdi en şanslı hukuk fakülteleri gibi gözüküyor ama onlarında siyasi tarihe pek ağırlık verdiğini düşünmüyorum. yani kısaca dışişlerine girebilmek için hayvan olmak gerekir.
 • tepkini göster bakalım amcalara,

  - sizi kınıyorum!

  şimdi bir de sert tepki ver bakalım,

  - (kaşlarını çatarak) sizi kınıyorum!
 • mali diye adını, yerini kimsenin bilmediği bir ülkede yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaparken; doğu türkistan'da müslüman türk evlatlarına gösterilen insanlık dışı muameleye sessiz kalan bakanlık. nereye bakıyorlarsa artık.
 • bugünkü resmi gazete'de yayınlanan yönetmelik ile merkez memurlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde değişiklik yapılmış. böylece şoförlük veya aşçılıktan uzmanlığa kısa bir çizgi çekmişler.

  madde 3 – aynı yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (b), (c) ve (ç) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “b) uzman kadrosu için:
  1) lisans düzeyinde yükseköğrenim mezunu olmak,
  2) bakanlıkta şef, mütercim, bilgisayar işletmeni, daktilograf, memur ve santral memuru görevlerinde toplam en az 5 yıl çalışmış olmak kaydıyla en az on yıl hizmet süresi bulunmak,”
  “c) şef kadrosu için:
  1) lisans düzeyinde yükseköğrenim mezunu olmak,
  2) bakanlıkta mütercim, bilgisayar işletmeni, daktilograf, memur ve santral memuru görevlerinde toplam en az 5 yıl çalışmış olmak kaydıyla en az sekiz yıl hizmet süresi bulunmak,”
  “ç) bilgisayar işletmeni, daktilograf, memur ve santral memuru kadroları için:
  1) lisans düzeyinde yükseköğrenim mezunu olmak,
  2) şoför, çocuk eğitimcisi ve matbaacı kadrosunda görev yapanlar için en az beş yıllık toplam hizmeti bulunmak; yardımcı hizmetler grubunda görev yapan teknisyen yardımcısı, aşçı, bekçi ve hizmetliler için en az yedi yıllık toplam hizmeti bulunmak,”

  yukarıda maviyle işaretlediğim yerler bu kısa çizginin nasıl çizildiğini gösteriyor. şöyle ki, eğer bu bakanlıkta en az 5 yıldır şoförsen, açıktan falan bir de 4 yıllık okul bitirdiysen, içeride de bağlantıların varsa * bilgisayar işletmeni kadrosuna geçebiliyorsun. e 5 yıl da bilgisayar işletmeni olarak görev yap, hop şef oldun.

  hiçbir çalışanı, kadroyu küçümsediğim anlaşılmasın; böylesi önemli bir bakanlıkta böyle önemli görevlere gelmek bu kadar kolay olmamalı. bürokraside liyakat sistemini zaten mahvetmişlerdi ancak bu kadar ayaklar altına alacaklarını tahmin etmiyordum.

  (bkz: nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça)
 • hiç haketmediği prestije sahip bildiğin devlet kurumu. "düzgün sınav yapan bir tek orası kalmıştı" diyerek sayın melih aşık da aynı yanılsama içinde olduğunu göstermiş. bir örnekle açıklamak gerekirse:

  -bakanlık, sınav duyurusu yapar. "2004 ve 2005 kpss puan türü 36'dan 85 ve üstü alan 300 kişi sınava girsin" der.
  -86(veya 88, net hatırlamıyorum) olan 2005 puanımla başvuru yaparım, ilk 300'e giremediğim için sınava giriş hakkı elde edemem, sağlık olur, her zamanki gibi.
  -sonra duyuru yapılır, sınava girebileceklerin listesi yayınlanır. fakat 20'ye yakın 2003 puanlı kişi girmiştir. 92 olan 2003 puanımla başvuru hakkım olmasına rağmen başvurmayacak kadar keriz olmadığımdan önce telefon açarım, sallamazlar ve "biz öyle duyurmadık" diye yalan söylerler. üstüne bir de "şu günkü resmi gazetede çıktı" diye katmerli yalanı ekleyince "sizin yapacağınız işi zkym" mealinde bir dilekçe yazıp kargoyla gönderirim, ekine orijinal 2003 kpss belgemi de koyarak.(bu arada günlerden perşembe, sınav da haftaya çarşamba.
  -pazartesi akşam 8'de telefonum çalar, arayan dışişleri bakanlığı'dır. sınava girebileceğimdir. (telefonum çaldı, arayan yaşar yakış'tı diyebilmenin ucundan döndüm valla.)
  -sonuç olarak o sınava 301 kişi girer. 26 kişi kazanır. bunlardan 16'sı, 2003 puanıyla başvuru hakkı sonradan bahşedilmiş "seçilmiş kişi"lerdir.
  -naçizane kulunuz da bilmediği kelime olmayan çeviriden 100 üzerinden 50 ve tabi ki babayı alır.