şükela:  tümü | bugün
 • çok şaşırdığımı gizleyemeyeceğim açıklama.

  “küba devrimi’nin efsanevi lideri fidel castro’nun ölümü büyük üzüntü ile karşılanmıştır. siyasi tarihe derin izler bırakan ve ülkesinde sağlıktan eğitime, sanattan bilime pek çok alanda köklü reformlar gerçekleştiren fidel castro, küba’daki genç kuşaklara yol gösterecek değerleri ve idealleri miras bırakmıştır. hayatını adadığı mücadele sadece küba’da değil, tüm dünyada yankı bulmuş ve farklı siyasi kamplarda dahi saygınlık uyandırmıştır. küresel adaletsizliğe karşı çıkmış, daha eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünya kurulması için çalışmıştır. ‘başka türlü bir dünya mümkündür’ sözleri de, hangi siyasi görüşten olursa olsun, bugün latin amerika’dan asya’ya, ortadoğu’dan afrika’ya, milyarlarca insanın ortak özlemini yansıtmaktadır. 1996 yılında habitat toplantısı için istanbul’a gelen fidel castro’ya halkımız tarafından gösterilen ilgi ve sevgi hala hatırlanmaktadır. fidel castro’nun ailesine ve dost küba halkına taziyelerimizi sunuyoruz.”

  (bkz: dışişerindeki komünistler)
  dışişleri bakanlığı
 • abiler canlandı gözümde; ayakta beyaz çorap terlik (bkz: hasta siempre comandante) söylüyorlar. söz-müzik tabii ki "sordum sarı çiçeeeee", ama niyet önemli.
 • yapılan güzel açıklamanın bir nedeni de; küba'nın türk vatandaşlarına ücretsiz sağlık hizmeti sunması...

  yıllar önce küba'lı bir hasta mecburiyetten acil şartlarda türkiye'de ameliyat olmak için hastaneye yatacakken önüne bolca bürokrasi engelleri çıkmıştı. dışişleri bakanlığına ulaşılınca sağlık bakanlığı ve ilgili hastane yönetimine nasıl ulaştılar ve neler söyledilerse sonrasında tek sorun çıkmamıştı. bu da böyle bir anımdır.