şükela:  tümü | bugün soru sor
  • biraz da doğal olarak son derece zor olan iki aşamalı sınavdır. kpss ile yapılan eleme sonucunda gelen adaylar yazılı ve sözlü sınavlar ile ter dökerler.

yabancı dil hakimiyetiniz ve belirli konularda bilgileriniz sınanır. küçük yaştan bu göreve hazırlanan rakipleriniz karşısında (örneğin diplomat çocukları) işiniz oldukça zordur.

dar gelirli veya orta sınıf bir aileden gelerek bu sınavları geçmek takdire şayan bir başarı olur.
  • bu sınav sonrasında, sınavın yapıldığı binanın dışında, "merıba, sınavınız nasıl geçti?" gibi sorularla ve güler yüzle adayları karşılayan çalışanları barındıran dışişleri bakanlığı, bu tutumuyla tüm kamu kurumlarınca örnek alınmalıdır.
    peki aday milleti anlıyor mu bu incelikten, zarafetten? nerdee... sınav ertesi rahatlığıyla "beyin bedava" diyerek yanıtladığım memure hanım, sizden yüzbinlerce okurun/yazarın önünde tüm içtenliğimle özür diliyorum.
  • yeni düzenlenen uygulamadaki değişikliklerle beraber;

adaylar öncelikle kpss ye girip bakanlık tarafından belirlenen puanı almak kaydıyla sınava girmeye hak kazanırlar. sonraki aşama'da bakanlık tarafından yapılacak çoktan seçmeli sınava girilir. adaylar 150 dakika içinde 100 adet soruyu cevapladıktan sonra başarı sıralamasına göre ilk 300 aday yazılı sınava girmeye hak kazanır.

yazılı sınavın içeriği : bu sınavda yabancı dil'den türkçeye,türkçe'den yabancı dil'e çeviri sorusu bulunur. bununla beraber adaylar hem türkçe hem yabancı dil'de birer kompozisyon yazmak durumundadırlar. adayların sınava girebileceği yabancı dil'ler ingilizce,fransızca veya almanca dır. isteyen adaylar 2 dil'den de sınava girebilirler. 1.yabancı dil olarak almanca veya fransızca'yı seçen adayların ingilizce'den de sınava girerek ingilizce'ye ait kısımdan en az 60 almaları gerekmektedir. yukarıda bahsetmiş olduğum sınavın saydığım her bir bölümü 3 saat sürecektir.

yazılı sınav'da başarılı olan adaylar sözlü sınava davet edileceklerdir. sözlü sınavda adayların genel kültür düzeyi, muhakeme,kavrayış,türkçe ve yabancı dil'de kendini ifade başarıları,genel davranış ve tepkilerinin meslek gereklerine uygunluğu açısından öncelikle değerlendirilecek,temsil görevine ilişkin yeterliliği sınanacaktır.

yazılı ve sözlü sınavlarda geçer not 100 üzerinden 70'dir.
  • 3 saat sonra girecek olduğum sınavdır. başarılar dile bana sözlük.
  • 1,5 saat sonra gireceğim sınav. coktan secmeli 100 sorudan oluşmakta, 1200 kisi elenecek. kalan 300 kisi çeviri ve makale sınavına girecekler.
  • bana her anlamda giren sınavdır. şöyle ki, ulaşım fena girmiştir, girecektir.sorular desen, 50 netim çıksa, halay başı olur ankara yi dört dönerim. ha 50 net bir ise yarar mı, nah yarar o ayrı.

edit: an itibariyle açıklanmıştır. sonuçlar şimdilik e-devlet üzerinden görülebilmektedir.
    edit: ben ne mi yaptım? tabii ki babayı aldım.

edit 2: yine giriyorum bu sınava amk. bu sene test aşaması kaldırılmış sadece türkçe&ingilizce kompozisyon, türkçe&ingilizce çeviri var. ay telefondan yazmak çok zormuş. simdilik bu kadar bilgi verebilirim.
  • 2014 yılı ilanı verilmiştir:

http://www.mfa.gov.tr/…duyurusu-_25_09_2014_.tr.mfa

görünen o ki test aşaması kaldırılmış, yalnızca kompozisyon, çeviri ve mülakat aşamaları var. toplamda 40 kişi alınacakmış ve 800 kişi kpss sıralamasına göre sınava çağrılacakmış. herkesin 2 kompozisyon 2 de çeviri yaptığını düşünürsek toplamda 3200 kağıdı teker teker okuyacaklar mı merak ediyorum.

edit: yabancı dil yeterliliği de kaldırılmış. kompozisyonlar çok zevkli olacak.
  • bakanlığın kpss ile girişin kaldırılmasıyla ilgili açıklamasından sonra herhangi bir açıklama yapmadığı, bu sınava girmek isteyenleri gerim gerim gerdiği, meraktan çatlattığı sınavdır efenim.
  • dışişleri bakanlığının kordiplomatiğin bir parçası olacak kişileri seçmek için açtığı sınavdır.

özellikle 2016 yılı mezunlarının beklediği güncel ilan yayımlanmıştır.duyuru

sınava katılabilmek için yds sınavından en az 85 puan almış olmak gerekiyor. üstelik taban puanı olan 85 de katılmayı garanti etmiyor. başvuranlar içinden yds puanları en çok olan 500 kişi yazılı aşamaya davet edilecekmiş.

geri kalan kısımlarda büyük bir değişiklik yok sanırım. bildiğimiz, ana dilde ve yabancı dilde makaleler ile çeviri metinler var.
  • 2017 versiyonuna girmeye hak kazandığım sınav.

sınav ve süreci ile ilgili tecrübeli yazarlar bi yeşillendirirse ne mutlu olurum.