• dyslexia gibi, beyinde bir bölgenin dogru islememesinden kaynaklanan, ve de zekanin diger yönlerini etkilemese de kisinin matematik sorulari çözmesinde, sayisal kavramlari anlamasinda sorun yaratan bozukluk. amerika'da her 100 çocuktan 7'sinde rastlaniyormus bu olguya.
    peki, sözlük popülasyonu kaç kisi? 400 kisi desek, içimizde 25 tane filan dyscalculia magduru var midir? (bunlardan biri sözlügün gözde bekari, mankeni ve su topçusu mudur acaba?)
  • cocuklugumdan beri bu cocuk gerzek soylemlerine sebebiyet veren hastaligim.ismini simdi ogreniyorum.sirf gerzek degilim, mukemmelim ben diyebilmek adina azmettim korkun bir den ge ve fizik gerektiren su topunda bir numara oldum, o da yetmed quarter back oldum, oda yetmedi, manken oldum.ama simdi dolmusta uzatilan para ustunu hesapla deseler hesaplayamam.ve fakat zenginim dolmusa binmem, binsem de para ustune kafayi yormam, selam edilecek bayan vardir onu unuttum mu diye dusunurum haril haril korkunc fizigim ile dengem ile.
  • peki ya 5*7 nin 37 degilde 34 oldugunu bilse idim ne olacak idi? deccal mi olacak idim? yani bu minik beyin uyumsuzlugu yuzunden mi su anda paranin ustunde resmim yok, dunya tek ulke degil? vay anasini diye dusunduren hastalik.
    yatin kalkin dua edin.
  • genelde kategorik hemisfer lezyonlarında görülen matematik işlemler yapamama sendromudur.
  • yıllardır "numeric dyslexia" diye götümden uydurma bir tabirle kendimde tanımladığım, para üstünü hesaplarken düştüğüm maymun ötesi durumların başlıca sorumlusu. velet temelinde sayısal yaklaşımların olduğu tüm bilimleri büyüleyici buluyordur, ama hiç bir zaman bunlarla akademik ortamda iştigal edemez, sınavlarda boş kağıtlar verir, peşin olarak reddeder ve hayatı mahvolur, rüyasına "kerrrrrrat cetveliiiii nihahaha" diye gülen rahmetli dedesi girer. allah belasını versin.

http://www.dyscalculia.org/ diye bir site mevcut olsa da, bunun sahibi eşşekler para kazanmaya çalışmaktadırlar. online tespit soruları bile parayla. durumumuzdan faydalanmaya çalışan bu ibibikleri time dergisinde atatürk'ün bulunduğu konumdan uzaklaştırmaya davet ediyorum.
  • keşfedene kadar ılkokulda matematık derslerınde salak muamelesi gördüğüm,
    keşfettikten sonra durumu anlamayan ve inanmayan insanlar yüzünden tekrar salak yerine konulduğum, sorun.

dünyayı da kurtarsam 4 ile 7yi ayırt etmem saniyenin onda birini alıdığı için salak yerine konulucam.
  • yillardir muzdarip oldugum ancak ilk kez bugün leyl sayesinde haberdar oldugum hastaligim. matematik yapamayanin gerizekali damgasi yedigi bir toplumda büyümüs bir insan olarak yasadiklarimi az cok tahmin edersiniz. allah'tan biraz gamsiz, genis bir yaradilisim var da cok kafama takmiyordum.

sayilardan nefret etme, rakamlari görmeye bile dayanamama gibi sekillerde de tezahür edebiliyor. en azindan bende böyle. alisveris yaparken sürekli büyük para verme, basit islemler icin bile hesap makinesi kullanma gibi seylere yol acabiliyor.
  • ozellikleri arasinda kiyaslama, karsilastirma, ve matematik problemlerini (havuz, yol gibi) anlamada sorun yasamak sayilabilir. bunu yasayanlar ayrica matematiksel sembolleri okumakta cok zorlanirlar. ornegin 2+2 cok zor okunabilir, ama iki arti iki daha rahat okunur; fakat her iki durumda da birey oldukca zorlanir.
  • hastalıktır, erken teşhisle tedavisi mümkündür.

annem "dikkat dağınıklığı" sandı, ben kendimi salak zannettim. psikologların hiçbiri hiçbiri "bu bir hastalıktır" demediği için ben daha ikinci gidişimde daralıp çıktım, bir daha gitmedim. başka psikologa gittik, "dikkat dağınıklığı değil, daha zor bir şey ama hallederiz" dedi, ben bir daha gitmedim. sonra başka bir tanesine gittik, ben yine bıraktım. kendimi bir salak olarak kabul edip oturdum. problem büyüdükçe büyüdü, annem deliler gibi matematik dersleri aldırdı ben travmalarda kayboldum. hiçbir psikolog "bu bir hastalıktır, tedavisi var" demedi, ben kendimi salak sandım.

bu şeye müdahale edilmezse büyüyor. ilkokulda üç artı üçü toplayabilirken şimdi artı ve çarpı işaretlerini ayırt edebilmek için birkaç saniye düşünmem gerekiyor. hayır, ben salak değilmişim. hastaymışım. tedavisi varmış, geç kalmışım.

sayı gördüğüm anda terlemeye başlıyorum, alışveriş yaparken fiyatlara bakamadığım için nakit para vermek yerine kredi kartı kullanıyorum, bir sayıyı duyduğum anda unutuyorum aklımda tutamıyorum. böyle bir şeydir bu diskalkuli. bütün hayatınızı etkiler.
  • öğrenme bozukluklarından matematik öğrenmeyle ilgili olanıdır.
    erkeklerde görülme oranı daha yüksektir.
    okul çağı çocuklarının %1inde olduğu söylenir.
    2. veya 3. sınıfta belirgin hale gelir.
hesabın var mı? giriş yap