şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ankarada bir semt.
  • ulus civarındadır.. ankara üniversitesi'nin bir kampüsünü içinde barındırır..
  • türkiyenin en büyük ssk hastanesi buradaydı, şimdi yıldırım beyazıt eğitim ve araştırma adını aldı, havaalanı yolu üzerinde ulaşımı oldukça kolay bir semttir
  • efendim bu muhitimiz fantastik işyeri isimleri ile meşhurdur. misal: kral ve ben et lokantası , santana pavyon, arjantin 78 birahanesi, hotel kenedi (bkz: can f. kenedi). buradaki yaran durum bütün bu isimlerin seksen öncesinden kalmasıdır. zaman makinesi gibi....
  • bağ-kur ile işiniz varsa ve ankara'lı iseniz mutlaka uğramanız gereken semt. ayrıca ünlü bentderesi mahalini de bünyesinde barındırır. ankara'nın tam olarak merkezindedir.
  • mandalı ile ünlüdür.
  • vakti zamanında ankara'nın kuzey girişinde ilk yerleşim yerlerinin bulunması, kuzeyden gelenlerin otobüs duraklarının bulunduğu yer olması, kimi şimdi yerinde yeller esen hanların, ambarların bulunduğu semttir. buraya kadar olanı ben de bilmiyordum. dinledim, okudum, öğrendim. bildiğim ise şu anki dışkapı köprüsü'nün yapımı öncesinde kendine özgü bir kimliğinin olduğu. ankara'ya ilk köprüler anap'lı altınsoy döneminde, mimar- mühendis odalarının bütün muhalefetine rağmen yapıldı. dışkapı'nın birçok eski binası da bu dönemde yıkıldı. köprünün ulus ayağının sağında bir çarşı vardı. içinde de sinema. diğer ayağında ise balıkçılar için av malzemesi satanlar. pavyonlar, gece kulüpleri, yıba çarşısı, oteller buranın gece hayatını canlı tutardı; buralar bugünkü kadar yozlaşmamıştı. hemen arka sokakları kaplayan yeni sanayi'yi besleyen esnaf lokantaları, ayak üstü iki tek atılacak minik meyhaneleri vardı. köprünün çankırı yönüne doğru olan bölümünün bir yanı askeri mevki hastanesi'dir. diğer yanı ise yine eczaneler, lokantalar ssk hastanesine gelip gidenlere hizmet veren ucuz otellerle doludur. onur işkembecisi, çiçek lokantası buranın en eskileridir. çiçek şu anda necatibey'e taşınmıştır. zührevi hastalıklar hastanesi de buradadır, kayıtlı genelev çalışanlarına hizmet vermektedir. yıba çarşısı'nın karşısındaki ara sokakta emniyet'in küçükleri koruma şubesi ile bir karakol bulunmaktadır. ufak çaplı en çok kumarhane de bu bölgede idi.
  • hayvanat bahçesi gibi bir yer. rivayet odur ki rögar kapakları ilk burada çalınmaya başlamış, sonrasında büyükşehir amblemi üstüne basılarak birtakım yöntemlerle sabitlenmiş. öyle bombok bir yer.
  • bitki örtüsü balgam olan ankara semti. üçüncü dünya göçmenleri ile birlikte ortadoğu demosu.