şükela:  tümü | bugün
  • ömrü boyunca kendisine zorla dışkı yedirilmemiş, onun yerine kenan paşa'sının kıçından çıkanı büyük bir hevesle sömürmekle meşgul birisinin beyanatı.
  • celal şengör'e bile cahil ve anadolu çomarı denildiğini gördüm ya şu sözlükte, daha ölsem de gam yemem. ulan adam hem amerikan hem de rus ulusal bilimler akademisine üye. adam caltech'de, oxford'da yani senin kapısından girmeyi hayal bile edemeyeceğin yerlerde hocalık yapmış. alanında dünyada sayılı adamlardan birisinden bahsediyoruz.

söz konusu tsk olunca bunun gibi saçma sapan açıklamalar yapıyor eyvallah da, bu açıklamalardan yola çıkıp da şu adama cahil dediğiniz zaman ne kadar mal göründüğünüzü bir bilseniz keşke.
  • sözlükteki celal şengörcüler gelsin bir açıklasın bu papyonlu, kendini bir bok sanan gerizekalının anlattıklarını. bilmem neremin bilimadamı. yalayıp yutsan ne olur yaptığın şeyi. bu itoğlusuna işkence yapılmamış tabi, şerefsiz 12 eylülü onaylıyor.
    sıyırmış iyice.

daha işkence tanımını öğrenememiş. bir insana iradesi dışında, zorla yaptırılan her şey işkencedir. ha ama sen bokunu yemek istiyorsan, tutan yok. afiyet olsun celal şengör.

ulan kibirli olmak, kendin dışındaki herkese bok atmak ne kötü şey...
  • saçma sapan bir laf lan işte nesini savunuyorsunuz ? adam işkence olarak dışkı yedirilmesiyle ilgili soru soruyor darbe sevici profesörümüz dışkı yemenin biyolojik yönünü anlatıyor. bu soruya bu cevabı vermenin tuhaflığını anlamayacak kadar mal mısınız ?
  • --- spoiler ---

a.m. celal şengör

--- spoiler ---

kitabın kapağında yazar kendi eleştirisini yapmıştır.
  • kendisi de farkında saçmaladığının ki hemen sonrasında şöyle devam ediyor:

"şimdi bak, bu zırva (zırva. zırva. zırva. zırva. zırva) sohbetin amacı aslında şuraya gelmek: bir ihtilalde işler her zaman kontrolden çıkar, ne yazık ki. esas olan ihtilale sebep olacak şeyleri yapmamaktır. ben 12 eylül döneminde yapılan pek çok şeyi rahmetli tahsin şahinkaya generalimle konuştum. kendisi dedi ki "söylenen işlerin çoğunu biz bilmiyorduk bile." tutuklamaları kim yaptı? valiler yaptı, yani siviller. gerçi askerlere tutuklattılar ama listeler valilerin elinde. sivil yönetimin elinde. ondan sonra kimin eline geçti bu yerler? polisler bu adamlara işkence ettiler, bilmem ne yaptılar falan filan. ha asker de vardır aralarında, eminim. ama senin milletin, kızı bir çocukla konuşuyor diye kızını öldüren bir millet yahu. içimizde var bu kötülük yapmak, işkence yapmak. ilkel bir milletiz. iş zıvanadan çıktığı zaman kontrol da edemezsin bazı şeyleri. bu, kenan evren "işkence edin" emri verdi demek değildir.

fakat kötü şartlarda kaçınılmaz olarak olacak olan şeylerden biridir bu. e o kötü şartları kenan evren mi yarattı? hayır, hükümetler yarattı."

not: savunmuyorum. sadece ifadelerin kesip bir bölümünü alıp ona göre eleştiri yapılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum.
  • dışkı yedirmek işkencedir ve bu kısımda profesör çirkin ve manasız bir açıklama yapmıştır. ama röportajın tamamını okuyun. adam elitist ve üstüne basa basa bunu söylüyor. bunun haricinde herhangi bir konuda hislerden çok gerçekler ve bilim'i önemseyen biri.

bu ülkede bu devirde çıkıp açıkça ateist'im demek, üstüne üstlük ilber ortaylı gibi birinin saygısını ve takdirini kazanmak az şey değildir. kemal sunal ile ilgili dediklerine katılmam, işkenceler ve 12 eylül'ü aklaması da ordu hayranlığının tezahüründen başka bir şey değildir.

ama bu her söylediği yalan, veya kendisi kürt düşmanıdır demek değildir.