• 80'lerin tecavüzcü coşkunlu filmlerde disko sahnesinin başlangıcında yavaş yavaş zoom out yapılırdı bu disko toplarından komançero eşliğinde. saçları bantlı break dansçı ve bıyıklı gençler süper danslar icra ederlerdi..
  • hipnotize kaynağı. kitsch. olur olmaz her yere asılmasıyla klişe, hayatta olmaz denilecek bir yerlere asılmasıyla çelişkili/kontrast bir dekorasyon aracı. etrafa şekil saçan yuvarlak. bir nevi gezegen.

disko topları her ne kadar büyük bir monotonluk içerisinde gözükseler de, aslında başına buyruk civarı konrol eden nesnelerdir. yansıttıkları şekillerin her biri, gözlerimizin önünden aynı sırayla geçer ancak biz onları takip etmekten kendimizi alıkoyamayız. bir de bu cismin olur olmaz her yere asıldığı zamanlardan olan düğün muhabbetlerinde -ki bence evlilik yetkilililerce engellenmeye çalışılmalıdır. ama bu başka bir öyküdür, başka bir zamanda anlatılmalı. (bkz: bitmeyecek öykü)- etrafta uçuşan ışıkları kovalayan birkaç velet mutlaka bulunur. imkansızı mümkün kılmaya çalışan bu çocuklar aslında umudun simgesidir bu alemde. hmm neyse konuyu iyice saçmalık boyutuna indirgemeden disko topu kavramının özüne geri dönelim. daha doğrusu inelim. evet..

disko topu yalnızdır. etrafında genelde pek bir şey asılı olmaz. olsa da aralarında en büyük olanı yine disko topudur. ortamın idarecisidir. "sen abi çekil ordan pembe yuvarlakları sol tarafa gönderemiyoruz". işte bu yüzden disko topları yalnızdır, yanlarına yaklaşılmaz, görev bilinci gereği. kasıntı olmalarındani en tepede durup oradan sallantılı hareketlerle bize bakmalarından değildir. yanlış anlamayalım.

disko topları kokoş değildir. lütfen.. yansımalarının cezbedici hoşluğu bir yana, kontrollü bir deney yapacak olursak, aynı kitlenin sıradan, eğlence yoksunu halini birden “oturmaya mı geldik beyler”den tutun da; “her şey dönüyor, bu içtiğim ne ola ki”ye çeviren de disko topunun ta kendisidir. süsleneyim, püsleneyim, hava atayım kaygısı yoktur. çevreyi düşünür, hümanisttir. imaj derdinde değildir. yansıttığının önemini bilir. en çok göze çarpan nesne olabilecekken, vücuduyla değil yaptığı işle ön plana çıkmak isteyen bir karakterdedir.

eski türk filmlerinde her ne kadar figüran gibi gözükse de, aslında pek çok filmde en az başrol oyuncusu kadar mühim sahnelerde yer almışlığı vardır. hafif öne eğilip saçlarını savurarak kafalarını sallayan eski türk filmi dans kitlesi hepimizin zihnine zaten kazınmıştır; bir de masum kızın, içkisine atılan ilacın tesiriyle ortama ayak uydurması ve olayların gelişmesi. bu esnada gündemde olan, olaya gerekli makyajı yapan yine bizim biricik disko topumuzdur. yani gençliğinde çok filmde yürekleri hoplatmış, ben film dekoru olmam demeden sanata hizmet etmiştir.

disko topu; üstün becerilere sahip, insanları etkileyebilen, eğlenceli, dozunda abilik yaparken matrak da olabilen bir karaktere sahipken, kilolu olduğu için yıllarca çevresinde alay konusu olmuş ya da kimi istediklerini elde edememiş bir insan gibidir.

evim olduktan sonra hemen peşine düşeceğim bir nesnedir.

(bkz: kitsch object)
  • kullanılmayan cd lerin bir makas vasıtasıyla kare kare kesilmesiyle evde de yapılabilir.

http://uaddit.com/discussions/showthread.php?t=556
  • odama taktim ben bundan bir tane, notlarim düstü bir anda ben de anlamadim.
  • odanıza koyabiliceğiniz ve adapte edilmesi ile çok başarılı bir atmosfer yaratan alet.
  • tchibo'da iki tema öncesi satılan bir nesneydi bu. geçenlerde aldık. lakin evimiz birinci katta olduğundan şuan için kutu içinde bekliyor sadece. her evde kullanılabilir bir alet değil sanırım.
    (bkz: anne faktörü)
  • fetiş noktasına varan zaafiyet sebebi.
    aldım, rahatladım!
  • bir arkadaşımda görüp de 'nerde o eskilerin diskoları' diyerek hafif bir nostalji yapar edasında hacıladığım ve odama astığım güneş ışınları çarpınca odayı parıl parıl yapan süper oyuncak..*
  • diskolarda tepeden sallandirdiklari, uzerindeki kucuk ayna parcaciklari ile sagdan soldan gelen renkli isiklari yansitan top aksesuar.
  • jet li gibi uculup tepmek marifetiyle dagitilmasi gereken sinir bozucu disko dekorasyon elemani*
hesabın var mı? giriş yap