şükela:  tümü | bugün
 • uzunca bir süredir konuşulan ama kulislerde dönenlere göre nihayet gerçekleşmiş hadise.

  https://twitter.com/…spot/status/941286789041590272

  disney'in resmi hesabında göremedim onayı ama kuvvetle muhtemel doğrudur. 60 milyar dolarlık bir paradan söz ediliyor. oha anasını satayım. gerçi ortalama 30 süper kahraman filmiyle bu parayı çıkarırlar, pek koymaz onlara. star wars filmleri de kapış kapış zaten. üstelik marvel'ın da böylelikle nerdeyse bütün hakları disney'e geçmiş oldu ama x-men ve deadpool'a ne olacak merak etmiyor değilim.
 • marvel sinematik evreni kahramanları ile x-men karakterlerini bir araya getirecek anlaşma. misal wolverine ile hulk'u aynı filmde izleyebileceğiz.

  sinemalar
 • gerçekse üzen hadise. ben o 20th century fox'un başlangıcını çok seviyodum lan. ne güzel dıtdırırıııt diye girip insanı bi havaya sokup zevk veriyodu. etmeyin eylemeyin şu güzel jeneriği kaldırmayın yayından.
 • vay anasını sayın seyirciler. spider-man ve deadpool bir araya gelebilecek. black panther ve storm evliliği görebileceğiz. thor, silver surfer ve galactus ile kapışabilecek.

  gerçekten çizgi roman uyarlaması filmlerin altın çağı resmen şimdi başlıyor.
 • hayırlı görmediğim hadise.

  ya mickey mouse hulk ile aynı filmde oynar, bir de üstüne goofy thor'u döverse :/
 • eğlence dünyası için yılın olayıdır.

  disney'in bu işe ödeyeceği para 52.4 milyar dolar.

  disney zamanında:

  -pixar için 7.4 milyar,
  -marvel için 4 milyar,
  -star wars için 4 milyar

  ödemiş. kıyas olması açısından söylüyorum.

  disney ve dolayısıyla marvel, marvel cinematic universe ile, filmler ve dizilerin bağlantılı olduğu koskoca bir evren yarattı ve bunun şu an ne kadar popüler olduğunu anlatmamız yersiz olur. ortalık spiderman, ironman, thor, avengers, black panther diye yıkılıyor. işte marvel'ın yıllardır popülerliğinden ödün vermeyen bir diğer kolu olan x-men de bu anlaşmayla birlikte aynı çatı altına girmiş oluyor. yani artık marvel cinematic universe filmlerinde o yok bu yok diye üzülmeye gerek kalmadı.

  yani artık bir marvel cinematic universe filminde wolverine'i de, deadpool'u da görebileceğiz.

  işin çizgi roman boyutunu bir kenara bırakalım. benim coştuğum konu aslen bu ama, anlaşmanın kapsayıcılığı çizgi romanlardan çok daha fazla fantastik düzeyde.

  disney'in bu anlaşmayla birlikte haklarına sahip olduğu bazı filmler ve diziler şöyle:

  - avatar
  - x-files
  - the simpsons
  - family guy
  - ice-age ve rio serileri
  - buffy the vampire slayer
  - kingsman serisi
  - planet of the apes serisi

  and many more...

  yani sadece gelecekteki çalışmalar için değil bu anlaşma, fox'a ait olanları, geçmişe yönelik olarak da satın aldı disney.

  disney'in netflix gibi, hulu gibi kendi yayın platformunu açma planı var. fox'tan önce bu devlerle yarışması biraz zorlayıcı olabilirdi, ama bu 52.4 milyar ödeyerek sahip olduğu haklar, ona yarışa kafadan girme fırsatını da vermiş oldu.

  çok kafaya takmadan, bu tür görsel şölen ürünleriyle keyfine keyif katan benim gibi milyonları, oldukça coşmalı, yükselmeli günler bekliyor anlayacağınız.
 • bizim için de önemli bir olaydır. çünkü türkiye'deki fox tv de bu satışın içerisinde yer alıyor.

  disney'in siyasetten pek hoşlanmadığı ve kar etmeyen projeleri satmak istediği bilinen bir gerçek.

  bu durumda bizim fox tv de satılabilir. ve satın alacak kimselerin de bugünkü gibi muhalif bir çizgide olmayacağı %99 bir ihtimal.

  sonuç olarak aslında hiç alakalı olmayan (öyle görünen) bir konu önümüzdeki dönem türk siyaseti üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.
 • abd'nin en büyük 6 film/medya şirketinden biri diğerini almış oldu. geride hepi topu warner bros, universal studios, sony ve paramount kaldı. kapitalizmde kaçınılmaz olan tekelleşme bu gördüğümüz.
 • tek şey yazabilirim :

  bunlar lucasfilm ile başlamıştı, heyhat ..
 • 21st century fox un da satıldığı anlaşma.