şükela:  tümü | bugün
 • uzunca bir süredir konuşulan ama kulislerde dönenlere göre nihayet gerçekleşmiş hadise.

  https://twitter.com/…spot/status/941286789041590272

  disney'in resmi hesabında göremedim onayı ama kuvvetle muhtemel doğrudur. 60 milyar dolarlık bir paradan söz ediliyor. oha anasını satayım. gerçi ortalama 30 süper kahraman filmiyle bu parayı çıkarırlar, pek koymaz onlara. star wars filmleri de kapış kapış zaten. üstelik marvel'ın da böylelikle nerdeyse bütün hakları disney'e geçmiş oldu ama x-men ve deadpool'a ne olacak merak etmiyor değilim.
 • marvel sinematik evreni kahramanları ile x-men karakterlerini bir araya getirecek anlaşma. misal wolverine ile hulk'u aynı filmde izleyebileceğiz.

  sinemalar
 • gerçekse üzen hadise. ben o 20th century fox'un başlangıcını çok seviyodum lan. ne güzel dıtdırırıııt diye girip insanı bi havaya sokup zevk veriyodu. etmeyin eylemeyin şu güzel jeneriği kaldırmayın yayından.
 • hassiktir dedirtmiştir.
 • hayırlı görmediğim hadise.

  ya mickey mouse hulk ile aynı filmde oynar, bir de üstüne goofy thor'u döverse :/
 • eğlence dünyası için yılın olayıdır.

  disney'in bu işe ödeyeceği para 52.4 milyar dolar.

  disney zamanında:

  -pixar için 7.4 milyar,
  -marvel için 4 milyar,
  -star wars için 4 milyar

  ödemiş. kıyas olması açısından söylüyorum.

  disney ve dolayısıyla marvel, marvel cinematic universe ile, filmler ve dizilerin bağlantılı olduğu koskoca bir evren yarattı ve bunun şu an ne kadar popüler olduğunu anlatmamız yersiz olur. ortalık spiderman, ironman, thor, avengers, black panther diye yıkılıyor. işte marvel'ın yıllardır popülerliğinden ödün vermeyen bir diğer kolu olan x-men de bu anlaşmayla birlikte aynı çatı altına girmiş oluyor. yani artık marvel cinematic universe filmlerinde o yok bu yok diye üzülmeye gerek kalmadı.

  yani artık bir marvel cinematic universe filminde wolverine'i de, deadpool'u da görebileceğiz.

  işin çizgi roman boyutunu bir kenara bırakalım. benim coştuğum konu aslen bu ama, anlaşmanın kapsayıcılığı çizgi romanlardan çok daha fazla fantastik düzeyde.

  disney'in bu anlaşmayla birlikte haklarına sahip olduğu bazı filmler ve diziler şöyle:

  - avatar
  - x-files
  - the simpsons
  - family guy
  - ice-age ve rio serileri
  - buffy the vampire slayer
  - kingsman serisi
  - planet of the apes serisi

  and many more...

  yani sadece gelecekteki çalışmalar için değil bu anlaşma, fox'a ait olanları, geçmişe yönelik olarak da satın aldı disney.

  disney'in netflix gibi, hulu gibi kendi yayın platformunu açma planı var. fox'tan önce bu devlerle yarışması biraz zorlayıcı olabilirdi, ama bu 52.4 milyar ödeyerek sahip olduğu haklar, ona yarışa kafadan girme fırsatını da vermiş oldu.

  çok kafaya takmadan, bu tür görsel şölen ürünleriyle keyfine keyif katan benim gibi milyonları, oldukça coşmalı, yükselmeli günler bekliyor anlayacağınız.
 • bizim için de önemli bir olaydır. çünkü türkiye'deki fox tv de bu satışın içerisinde yer alıyor.

  disney'in siyasetten pek hoşlanmadığı ve kar etmeyen projeleri satmak istediği bilinen bir gerçek.

  bu durumda bizim fox tv de satılabilir. ve satın alacak kimselerin de bugünkü gibi muhalif bir çizgide olmayacağı %99 bir ihtimal.

  sonuç olarak aslında hiç alakalı olmayan (öyle görünen) bir konu önümüzdeki dönem türk siyaseti üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.
 • abd'nin en büyük 6 film/medya şirketinden biri diğerini almış oldu. geride hepi topu warner bros, universal studios, sony ve paramount kaldı. kapitalizmde kaçınılmaz olan tekelleşme bu gördüğümüz.
 • 21st century fox un da satıldığı anlaşma.
 • yılın değil, onlarca yılın olayıdır. çok büyük bir olaydır. devasadır. neden? çünkü fox hollywood'un en eski stüdyolarından. yaşı 102. bir asırdır filmler, diziler üretiyor. bünyesinde yüzlerce kanal var (fox, fox news, fox sports 1, fox sports 2, fx, fxx ve daha yüzlercesi). fox2000, 21st century fox, fox searchlight, blue sky animation gibi film stüdyoları da fox çatısının altında. hindistan'da faaliyette olan star india kanalı da fox'ın, avrupa'da faaliyette olan sky kanalları da onun, streaming servisi hulu'nun ortağı da fox. yani bu anlaşmayla ne oldu? yüzlerce tv kanalı, hulu'nun %60'ı, animasyon departmanı, prestijli filmler üreten searchlight falan, kısacası fox'ın neredeyse tamamı disney'in oldu. disney zaten en büyük stüdyoydu pixar, walt disney animation, lucasfilm ve marvel sayesinde, şimdi alt edilemez oldu. belki warner bros. kalkıp sony, paramount ve universal'ı alırsa o zaman disney alt edilebilir ama uzunca bir süre sinema ve tv pazarının en çok kazananını olacak. klişe deyimle pastanın yarısından fazlasını tek başına yiyecek. o yüzden fox'ın satışı büyüüük bir olay.

  tabii her birleşmede-devirde olduğu gibi bunda da binlerce kişi (5 bin - 10 bin arası deniyor) işsiz kalacak. çünkü tek başına devasa bir stüdyo olan fox artık disney'in kontrolüne girdi. onu kontrol etmek de gereksiz görülecek departmanları kapatarak ya da o departmanları disney'dekilere dahil ederek olacak. dolayısıyla çok kişi işsiz kalacak. bunun dışında... akla pek çok soru geliyor. mesela zaten pixar'ı, walt disney animation'ı ve disneytoons'u bulunan disney, blue sky'ı ne yapacak? bunu açık bırakacak mı, yoksa kapatıp ekibi walt disney animation'a mı dahil edecek? fox bu stüdyodan ice age serisini çıkarmıştı mesela. disney'in bu seriyi iptal edip etmeyeceğini de merak ediyorum. ayaküstü yapılan kısa açıklamalara göre searchlight açık kalacak, bu iyi. ama mesela fox2000'i kapatabilirler. diğer soru rated r - r reytingli / 17 yaş üzeri kitle için hazırlanan filmlere ne olacak? ceo bob iger, deadpool'a bir şey olmayacağını söyledi. bu da iyi haber.

  ama değişimden x-men evreni de nasibini alacak. deadpool serisi devam edecek, ama avengers 4 sonrasında disney, x-men'i de mcu'ya dahil edeceği için kanımca epey değişiklik olacak x-men evreninde. x-force falan iptal edilebilir, x-men evrenine reboot gelebilir, belki oyuncular bile değişir. öte yandan herkes çok seviniyor ama mcu zaten çoook kalabalık bir evren. kendi hallerinde takılan x-men'i de, deadpool'u da, fantastic four'u da mcu'ya dahil etmek evreni iyice kuru gürültü haline getirecek, zaten vasat olan evren onlarca kahraman nedeniyle daha da vasatlaşıp çekilmez hale gelecek. hayır, wolverine avengers'la bir iki sahnede takılacak, espriler patlayacak diye heyecanlı değilim. bence olması gereken şey marvel'ı çok kalabalıklaştırmamak, x-men'i de kendi halinde bırakmak. r reytingli filmlere dokunmamak. bakalım disney 2018'den itibaren x-men evrenini ve fox'ın yetişkinlere dönük film politikasını, yani r reytingi ne hale getirecek? büyük değişiklikler olacaktır.

  akla gelen diğer soru da şu oluyor: disney her yıl 1 veya 2 pixar animasyonu, 1 walt disney animasyonu, 1 star wars filmi, 3 marvel filmi vizyona çıkarıyor. kalanı da animasyon uyarlamaları filmler/yeniden çevrimler/roman uyarlamaları vs. yılı bu filmlerle domine ediyor. peki fox'ın onlarca filmini kendi takvimine nasıl sığdıracak? kendisiyle mücadele etmeden bunca stüdyonun filmini vizyona çıkarması imkansız. dolayısıyla burada streaming devreye girebilir. disney, fox'ı netflix'le mücadele etmek için satın aldı. bu aralar yeni bir streaming servisi hazırlıyor. ama hulu'ya da sahip durumda. dolayısıyla ileride ya hulu'da ya da yeni servisinde fox'ın filmlerini vizyona çıkarmadan yayınlayabilir. yani netflix'in politikasını kopyalayabilir. bu da kötü tabii -eğer sinemada film izlemeyi daha çok seviyorsanız-. velhasıl çok soru var. fox'tan yetişkinler için filmler çıkmaya devam edecek mi, blue sky'a ne olacak, x-men evreni nasıl şekillenecek, disney neleri berbat edecek, filmler hulu veya yeni streaming servisinde mi yayınlanacak, disney'in tekel oluşu hollywood'a nasıl bir zarar verecek vs? sorular bunlar. cevaplarına zaman içinde kavuşacağız. disney yılı devasa yapımlarıyla domine etmeye devam edecek, belki 2025'e doğru başka bir stüdyoyu (paramount? sony'nin sinema bölümü sony pictures ve/veya tristar ve/veya columbia? netflix?) satın alması konuşulacak ve en nihayetinde koca hollywood, disney'in olacak. ya da... bir süre sonra izleyici onlarca süper kahraman filminden bıkacak ve disney bundan zarar görmeye başlayacak. bakınız westernin bitişi böyle oldu. süper kahraman furyası da bir gün bitecek. tek tük süper kahraman filminin üretildiği günler de gelecektir. ama o günler yakın değil tabii (ne yazık ki).