*

şükela:  tümü | bugün
 • vaginismusla beraber kadinlarda en fazla rastlanan seksüel islev bozuklugudur. coitus öncesi, sirasi ya da sonrasinda cinsel organlarda aci hissedilmesi durumuna verilen addir. genelde kadinlarda rastlansa da erkeklerin de basina gelebilir dyspareunia. diger seksüel bozukluklar gibi organik ya da psikososyal (çocukken cinsel taciz, sekse dair yanlis algilamalar, yanlis inançlar, partnerle iliskiler vb.) sebeplere dayanir.
  tedavi edilebilir.
 • okunmasi ve yazilmasi zor oldugundan halk arasinda frijit adi verilmis cinsel organlarda aci hissedilmesi ve buna bagli olarak yasanan isteksizlik hali
 • aşırı duygusal tepki gösteren kadınların 19. yüzyılda bir dişi hastalığı olarak uydurulan histeri teşhisiyle korkunç tedavilere maruz bırakılmasına benzer bir yaklaşımla gözardı edilen kadın derdi. kaynaklar seks acısının çoğunlukla psikolojik olduğunu söyler. uzman adamlar işi vaginismusa hatta frijitliğe bağlar geçerler. jinekologlar “normal.” derler “lubrikan kullanıverin”. erkek derdi empotans için mutluluk çubuğundan mesir macununa bin deva üretilip, her gün yüzlerce viagra, fuck like a duck spami posta kutunuza düşerken, psikolojinizde sorun olmadığına emin olsanız da buna kimseyi inandıramayacağınız için daima tembihlendiği üzere dişinizi sıkmaya devam edersiniz. sonra bir gün muayene bile dayanılmaz hale gelince doktorunuza üstelersiniz. “aaa! kızlık zarınız duruyor!” taşrada doğup da gerdek gecesi defolu diye iade edilmemiş olmaya müteşekkir, bir zar yüzünden kaç yıl yatak ıstırabı çektiğinizi hesap etmemek için başka şeyler düşünmeye gayret edersiniz. doktorun yönlendirdiği, ülkede bu işle ilgilenmeye tenezzül eden birkaç mütehassıstan biri basitçe anlatır: seks sırasında yırtılmayan dirayetli zarlar acıya sebebiyet verir. arzunun acıyı yendiği dönemlerde sık seks yaparsanız biraz esner ve acıyı hafifletirler. ama acıdan yılıp seksi azalttıkça zar iyice kuvvetlenip ilişkiyi her seferinde daha da acılı hale getirir. böylece tavuk yumurta tavuk derken disparonik kadınlar sektörü ele geçirmiş karşı cins tarafından frijit (bkz: #3155969) ilan ediliverirler. bir tıp mucizesi, yatırım filan gerektirmemesine rağmen disparoninin zardan kaynaklanabildiği ne zaman ortaya çıkmış dersiniz? 90’larda. çare: zarınız insizyonla açıldıktan sonra (normal doğum sorunu kendiliğinden çözer) partnerinizle beraber uygun seksüel yöntemleri öğrenmeniz yeter. kadının üstte olduğu pozisyonlar ve ince uzun penisler tercih ediliyormuş. ama bunların ne önemi var ki? sekste hedef sabittir: erkek boşalması. size sadece biraz inlemek düşer. inlemek deyince... beylere süt çekme makinesi ve mamografi cihazını da birer defa kullanmalarını öneririm. zırt pırt yeni cep telefonu, yeni bilgisayar oyunu, erkek hazzını maksimize, sıkıntısını minimize edici ilaç ve aparat icat etmekten, doğduğunuz andan itibaren itirazsız mutluluk pınarlığı yapan memelerin azabını azaltmaya vakit bulursunuz belki. ama suç hayvan olarak dünyaya gelip de toplu kıyıma maruz bırakılmadığımız için şükredip inlemeye devam eden bizde: (kalkın yattığınız yerden ve şimdi hep beraber) haydi kızlar argeye!

  meraklısına ek: keşke daha fazlasını anlatabilsem ama işin doktoru ya da hastası değilim. bilgim anlatanlarınkiyle sınırlı, ancak şu kadarını ekleyebiliyorum: hymenin yanı sıra ve en önemli disparoni sebebi vulvodynia(bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/vestibulodynia) imiş. amerika’daki kadınların %15’inde varmış ki dünyaya ve rapor edilmeyen vakalara vurursak hepimiz külotlarımızın altına bir defa daha bakmak ihtiyacı duyabiliriz.
  tedavileri muhtelif ve ameliyat son çare, ama benim arkadaşımı sanki uzaylı tecavüzüne uğramış gibi defalarca tetkik ettikten sonra doğrudan ameliyat ettiler. ameliyattan çıktığında kasıklarında ve kafasında çürükler varmış. 2 gün sonra işe gidersin dediler, 2 hafta yerinden kımıldayamadı, acıdan geberdi, çalıştığı şirkete rezil oldu.
  sonuç: türk jinekoloğunun bu kadar yaygın bir sendromla alakası işte bu kadar. sözlük yazarlarınınkini görmek için (bkz: vulvodynia) (bkz: vulvar vestibulitis syndrome)
 • nihan kaya'ya ait bir romanın adı.
 • en sık sebebi pid ve endometriozis'tir.
  (bkz: pelvik inflamatuar hastalık)