şükela:  tümü | bugün
 • anormal doku büyümesi...
 • eğer biyopsi alınan parçanızda patoloji sonucu displazi olarak bildirildiyse, yavaş yavaş kansern hastası olduğunuzun resmidir. allah kurtarsın.
 • mikroskop altında hücrelerin anormal görülmesidir. ancak, kanser değildir...

  x files dizisinde sık sık yer alan konudur...
 • karsinoma in situ veya non-invaziv karsinom olarak da bilinen displazi erken evre kanser belirtisidir, su anda temel hedef kanserin bu evrede yakalanabilmesidir. displazi hucrelerin farklilasma ve olgunlasmasindaki bir anomaliyi ifade eder. mesela burada epitelde bir degisiklik varsa bu bir displazidir, ama olay epiteli asip stromaya inerse bu artik invaziv bir kanserdir.
 • displazi, doğrudan karsinoma in situ anlamına gelmez. düşük sınıf displazinin kanserleşme ihtimali yüksek sınıf displaziye göre daha düşüktür. yüksek sınıf displazi de karsinoma in situ'nun ta kendisidir, büyük ihtimalle invazif olur.
 • epitel dokusundan kaynaklanan displazi 3 evreye ayrılan hücrelerin farklılaşma ve maturasyon bozukluğu şeklinde ortaya çıkan patolojik bir durumdur.
  grade 1- hafif displazi
  grade 2- orta displazi
  grade 3- ağır displazi ve karsinoma in situ
  karsinoma in situ son evrenin de sonudur, en kötü displastik oluşum da odur haliyle.

  bir de bir zamanlar bir patolog şöyle tarif etmişti derecelendirmeyi;
  "epitel dokunun çalışkan elemanları bazal membranda yer alır, bu nedenle de bunların hücleri büyükçedir. yukarı doğru gittikçe hücrelerde maturasyon azalır, hücreler küçülür ve kaybolur. epitel dokuyu da 3 tabaka halinde hayal edersek ben küçücük hücreler görmem gereken katmanda immatur hücreler görüyorsam displazi düşünebilirim. "

  ayrıca yakın arkadaşı için;
  (bkz: anaplazi)
 • öncelikle kanser değildir ya da “displaziniz varsa kesin kanser olacaksınız!!” gibi bir şey de söz konusu değildir. ileride kansere dönüşebilme ihtimali olan hücrelerdir, takip altına alınması gerekir. düşük dereceli olanlar hiçbir müdahele yapılmaksızın kendiliğinden bile normale dönebilmektedir. normale dönmeyenleri de genelde yakılır ya da ilaçla düzeltilir.
 • anneannemin patoloji sonuç raporunda adenomatöz polip, yüksek derece displazi olduğu görülüyor. kesitlerde invazyon izlenmemiştir diye de bir açklama var. entrylere baktığım zaman kanser vurgusu çok fazla yapılmış. tıbbi bilgisi olan varsa veya böyle bir şey yakınının başına gelen varsa yeşillendirirse çok sevinirim.
 • diğer plaziler arasında maligniteye dönüşme ihtimali en fazla olan anormal doku büyümesi.