şükela:  tümü | bugün
 • aykiri yenilik ya da ziplatici yenilik seklinde turkce'ye cevrilebilir.

  ornegin, dogal gazi yerin altindan degil milletin gotunden toplamaya donuk bir icad yapsaniz, sehrin her yerine gaz toplama noktalari kursaniz (bunu osurma noktalari diye de okuyabilirsiniz) bu gayet disruptive innovation olur. rahatsiz ediciligi de kokudan baska birseyden dolayi degildir herhalde.*
 • özellikle büyük şirketlerin ayakta kalabilmek yapmak zorunda oldukları uygulamadır.
  aslında şu sorunun cevabını verebilmektir kısaca; ne olursa, birisi ne yaparsa bizi bitirir, böyle bir şey olursa bizim şimiden neler yapmamız lazım.
  örneğin kodak dijital fotoğrafçılıktan sonra battı, karasal sistem kullanan telekom şirketleri cep teknolojisinden sonra zor günler yaşıyor, nokia gibi bir şirket ıphone'un gelişini göremedi, ıbm zamanında kişisel bilgisayarların gelişini göremedi, ıcq twitter, face book v.s'nin gelişini göremedi gibi.

  bunlar gibi pek çok örnek verilebilir. tabi bu örnekler büyük şirketleri tırstırdı ve kendilerini sorgulamalarına neden oldu, ne olursa birisi bizi bitirebilir. buna disruptive innovation deniyor.
  örneğin, bir gün bir şirket uçan araba yapsa, bunu da çok hesaplı ve uygulaması çok pratik ve basit bir şekilde yapsa otomotiv sektöründe pek çok firmayı bitirir. ya da birisi enerji depolamanın çok daha basit ve hesaplı bir yolunu bulsa pil ve akü sektörü bitebilir.
  altenatif enerji kaynaklarının artması petrol sektörüne fosil yakıt kullanan ekipmanlara teknoloji üreten şirketlere ciddi darbe vurabilir gibi.
  bu soruların cevaplarını bulabilen ve önlmelerini alabilen şirketlerin ayakta kalma şansı daha fazla olacaktır.
 • yaratıcı kapitalizmin ayak sesidir
 • tezimle alakalı literatür taraması yaparken, danışmanımın okumam için tavsiyesi üzerine birkaç makale okudum. merak edenler burdan buyursun; 1995 yılında ortaya atılmış bir tezdir. şuan açıklayamadığı bir çok konu vardır. türkçesi 'yıkıcı yenilik'tir. bir malı veya hizmeti daha düşük teknoloji ile üretip, fiyat-hassasiyeti yüksek kullanıcılara(fiyata bakıp, ucuz alan) satmakla başlar. bunlar olmazsa olmazıdır. en başarılı örneklerinden biri yazıcılardır. ilk yazıcı üreticisi xerox üst segmente konsantre oldu, okul gibi, büyük şirketler gibi ve pahalıydı. daha sonra diğer markalar(canon diyelim) daha düşük teknolojili, daha küçük ve ucuz makinalar yaptı. evlere, küçük şirketlerin ihtiyacına cevap verdi. canon zamanla büyüdü ve xerox'un üst segmentlerine de ürün sundu ve onu 'yıktı'. bir önceki yazarın yazdığı kısmen doğru. büyük şirketler 'disruptive innovation' yapamaz. onlar 'sustainable innovation' yapabilir. yani var olan bir ürünü geliştirebilir. ıphone gibi play station gibi. ve düşük teknoloji de şartıdır. örneğin uber yıkıcı yenilik değildir, çünkü düşük teknoloji değil. tabi dediğimiz gibi çerçevesi henüz belli değildir. bu konuda ihtilaflar vardır. uber örneği gibi, bir markanın daha düşük teknoloji ürün ürettiği zaman bu tezi kapsıyor mu, yada var olmayan bir müşteri kitlesi (yeni bir ürün) için yapılan ürün bu kapsama giriyor mu gibi. burada yapılmaya çalışılan şey, tüm işletme teorileri gibi bir yola çıktığınızda o yolda size yol gösterecek teorilerle işinizin kolaylaşması. yani bir girişimci eğer 'disruptive innovation' bir ürünle piyasaya giriyorsa aynı yoldan daha önce geçmiş örnekleri, makaleleri ve diğer çalışmaları okuyup kendine ona göre bir yol haritası çizmeli. aklıma gelirse daha yazarım.
 • türkçe kaynaklarda genel olarak yıkıcı yenilik olarak geçiyor.

  halihazırda kendi dinamikleriyle dönen oturmuş bir piyasaya öyle bir yenilik getirmek ki, piyasanın tüm dengelerinin amına koymak, piyasalardaki belli başlı oyunculara korku salmak, evlerini ateşler basmasını sağlamak olarak özetlenebilir.

  iphone gibi tek bir şirketin tek bir ürününün tüm piyasayı baştan şekillendirmesi gibi olabileceği gibi, mp3 teknolojisinin müzik endüstrisini baştan şekillendirmesi gibi tek elden gelişmeyen bir devrim de olabilir.

  http://www.economist.com/…/01/economist-explains-15
  http://ismailhpolat.com/tag/yikici-yenilik/
 • türkçesinin yıkıcı inovasyon olduğunu bu etkinlikten öğrendiğim terim.
 • son zamanlardaki en carpici ornegi bitcoin olarak gosterilebilir. satoshi nakamoto abimizin kafasinda canlandirdigi utopik al-sat sistemi eger hayata tam entegre olursa, bankalar icin yikici, insanlar icin yenilikci bir cag basliyor demektir.

  kendisinin tokyo kiyilarinda bir bankta oturup, bitcoin'in gelecegini hayal ederken soyle takildigini dusunuyorum*.