şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kabaca kişinin farkında olmadan kendini başka bir yerde bulma durumu.
 • disosiyatif bozukluklar arasında yer alır. kişi geçmişini unutup evini, iş yerini terk eder. bazen 1-2 gün bazense aylarca kendisinden haber alınmaz. kimlik karmaşası yaşarlar veya yeni bir kimliğe bürünürler. füg öncesi duruma dönünce, kişide geçmişteki travmatik olaylara karşı unutkanlık görülebilir.
 • organik bir arızaya dayanmaksızın kişinin evini , işyerini terkederek yeni bir kimliğe bürünmesi halidir. ne aile üyelerini ne de işyerindeki arkadaşlarını tanımaktadır. takındığı yeni kimlik eski kimliğine kıyasla iddialı ve gösterişli bir kimliktir. misal ; adam daha önce barda garson olarak çalışmakta iken füg sonrası kimliğinde ise birdenbire laila'nın sahibi oluverir anadın mı ? çoğu vakalarda hasta kendisine yeni bir isim ve oturacak yeni bir ev bulur. akıl bozukluğunu gösterir işaretlere rastlanmaması , şaşkın ve gelişigüzel dolaşmaların görülmeyişi dissosiyatif füg ün tipik karakteridir. yani dışardan bakınca kişi sağlıklıymış gibi algılanır.
  efenim ; hastalık geçici olup aşırı psikolojik yüklenmeler sırasında ortaya çıkmaktadır. genellikle bir kaç gün nadiren de birkaç ay sürer. (tabi barda garson olup da füg sonrası laila'nın sahibi olan arkadaşın durumunun birkaç saat sürmesi kuvvetle muhtemeldir) uzun süren kimlik kaybında kişi daha çok maksatsız fakat rahatsız etmeyen seyehatlere çıkmaktadır.
  iyileşmeden sonra hasta füg sırasında olup bitenleri kesinlikle hatırlamaz. iz bırakmadığı gibi tekrar da etmez .
 • bilinçdışı başkaldırıdır.
 • bir de birkaç saniyelik versiyonu vardır. apartmanın merdivenlerinden çıkarken kendini bir anda en üst katta buluverirsin ve aradaki katları hatırlamazsın.
 • genellikle kısa sürelidir. kısa sürdüyse çok uzaklaşmış olamazsınız.
 • su aralar en cok ihtiyacım olan şeydir. itinayla bu sürece hazırlık yapıyorum sanki. bi gireyim icine, hakkını vericem söz.
 • kanımca bütün psikopatoloji içinde en değişik ve ilgi çekici olanıdır.

  çok nadir rastlanır ve kişinin kısa veya uzun süre kendi kimliğinden sıyrılıp başka bir kimlikle hayata devam ettikten sonra eski kimliğine dönmesi ve diğer kimliği ile yaptığı hiçbir şeyi hatırlamaması olarak özetlenebilir.

  dissosiyatif kimlik bozukluğu ile karıştırılmamalıdır. orada sürekli olarak birden fazla kimlik ve bunlar arası geçişler mevcuttur. beyza'nın kadınları filmi dissosiyatif kimlik bozukluğu'na güzel bir örnektir.

  dsm-iv-tr'den bakalım:

  a. başlıca bozukluk, geçmişini unutup, birden, beklenmedik bir biçimde evinden ya da alışageldiği işyerinden ayrılıp gitmedir.
  b. kişisel kimlik konfüzyonu ya da yeni bir kimliğe bürünme (kısmen ya da tamamen).
  c. bu bozukluk sadece dissosiyatif kimlik bozukluğu sırasında ortaya çıkmamaktadır ve bir maddenin (örn. kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun (örn. temporal lob epilepsisi) doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.
  d. bu semptomlar klinik açıdan belirgin bir strese ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olur.

  bir örneğini görmek için david lynch'in 1997 yapımı lost highway filmi seyredilebilir.

  dissosiyatif füg tanısı olan insan örneği veriyorum, bir akşam işinden çıkıp ailesinin, eşinin, dostunun adını da hatırlamayarak sırt çantasıyla dünyayı gezmeye çıkabilir, o esnada bir çiftçi veya işadamı veya öğrenci olduğunu söyleyebilir, ancak sıradışı, "manyak mı len bu" dedirtecek bir davranış sergilemez. tamamen günlük hayatını yaşamaya devam eder. episod bittiği zaman eski kimliğine geri döner ancak o aradaki sürece dair hiçbir şey hatırlamaz.

  daha kısa süreli bir örnek verelim. şaman ayinleri veya herhangi bir dini ritüel esnasında ritüeli yöneten kişinin kendi benliğinden çıkıp içine ruhani bir varlık girdiğini düşünerek tamamen başka bir kimliğe bürünmesi aslen dissosiyatif füg'dür. ayin biter, kişi eski kimliğine döner ve ayin sırasında olanları hatırlamaz. bu yüzden dissosiyatif füg tanınız varsa çok efsane bir tarikat lideri olabilirsiniz.