şükela:  tümü | bugün soru sor
  • alkol bağımlılığında kullanılan bir ilaçtır. etil alkol ile etkileşime girip öldürücü olabileceği için bağımlılara bu ilaçtan verilir ve bağımlı kişi de bu tehlike konusunda bilgilendirilir. böylece ölüm korkusu alkol sevgisine ağır basar, alkolü bırakır**
  • bu disulfiram ilacını doktor kontrolünde, birkaç gün kullanıldıktan sonra hastaya bir miktar alkol verirler. hasta alkol alımı ile kusmaya, bok gibi hisstmeye başlar. böylece, kişi vücudunda disulfiram varken alkol almasının ne kadar tehlikeli olduğunu anlar ve ilaç kullandığı dönem boyunca içki içmesi engellenmiş olur. bu alkolsüz dönemi psikiyatristler tedavi dönemi olarak kullanırlar, hastayı alkolden uzaklaştırmaya başlarlar vesaire vesaire..
  • aldehit dehidrogenaz'ı inhibe edip, asetaldehit birikimine yol açarak alkol bağımlılık tedavisinde kullanılan ilaçtır.
  • aldehit dehidrojenaz enziminin yarışmalı inhibitörüdür. alkol aldığınız zaman içerisinde bulunan etil alkol karaciğerde bulunan alkol dehidrojenaz enzimi ile asetaldehite çevirilir, asetaldehit de yine karaciğerde bulunan aldehit dehidrojenaz enzimi ile asetik asite çevirilir. alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılan disulfiram asetaldehitle yarışarak asetaldehitin aldehit dehidrojenaza bağlanmasını engeller ve asetaldehit vücutta birikirerek baş ağrısı, bulantı, kusma, terleme, çarpıntı gibi şikayetlere neden olur. bu da kişinin alkolden rahatsızlık duymasını sağlar.
  • kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı, bazı kanser türlerini tedavi ettiği gösterilmiş.

    https://www.sciencemag.org/…w-life-cancer-treatment