şükela:  tümü | bugün soru sor
472 entry daha
  • hanımlar beyler yazdıklarınız daha önce yazılmış mı diye niye kontrol etmiyorsunuz? yahu başlığı takibe aldık, gözden kaçmış gitmiş bir beyit paylaşan olur diye ama yok. fuzuli'nin bir beytini 648 kişi yazmış. nef'i'nin beytini 326 kişi üff ne laf sokmuş diye paylaşmış. hani bir iki kişi daha önce yazmıştır anlarım da yıldım aynı şeyleri görmekten. bi göz atın başlığa lütfen.

neyse gelmişken başlıkta olmayan bir beyit ve hoşuma giden iki ayrı mısrayı bırakayım. ilk beyti bir daha hiç aşık olamama endişesi taşıyan, bir daha aşık olamayacağını zannetmek gibi gereksiz ümitsizliklere kapılan sevgili yazar dostlarım adına paylaşmak istiyorum. belki bir hareketlenme olur. zira asırlar öncesinden günümüz insanına bir umut kırıntısı verilmiş. dikkate almayacak kadar küstahsanız bilemem... hatta bu gazeli plaktan da dinleyebilirsiniz

* aşk ehline âlemde dil-ârâ mı bulunmaz
    mecnûn isen ey dil sana leylâ mı bulunmaz

dil-ârâ: gönül süsleyen, sevgili
    dil: gönül

gelelim mısraya. bu yazacağım da bir gazelden. aşktan yana şansı pek iyi gitmemiş, ciddi bir ayrılık geçirmiş ve bunu atlatamamış kişiler için yazılmış bir yakarış. ben daha ötesini ne okudum ne gördüm ne de duydum. duyan varsa beri gelsin. bunu da dinlemenizi öneririm

* hicran ile tev'em mi yarattın beni ya râb

hicran: ayrılığın yol açtığı onulmaz acı
    tev'em: eş, ikiz

son olarak şu mısrayı bırakayım. ayrılığın ne kadar boktan bir şey olduğu daha iyi anlatılabilir mi bilmiyorum.

* günde bin kez ölmenin firkat komuşlar adını

şimdiki ayrılıklar, acı çekmeler bok hacı.
4 entry daha