şükela:  tümü | bugün
 • arapca'da buyuk divan demek.. (bkz: ranza)
 • divan, şairlerin şiirlerini topladıkları deftere denir.
  kelime itibarıyla “büyük defter” veya “büyük divan” manasına gelir. mevlana'nın çeşitli konularda söylediği şiirlerin tamamı bu divandadır. divan-ı kebir’in dili de farsça olmakla beraber, mevlana divanının içinde az sayıda arapça, türkçe ve rumca şiire de yer vermiştir.
  divan-ı kebir’in beyit adeti 40.000 i aşmaktadır. mevlana, divan-ı kebir’deki bazı şiirlerini şems mahlası ile yazdığı için bu divana, divan ı şems de denilmektedir.
  nasıl mesnevi bir hikmet ve nasihat kitabıysa divan ı kebir de aşk, sekr ve sema kitabıdır.
 • mevlana nin soyledigi kasideler, divan i kebirden secme siirler adi altinda toplanmistir.

  ilk olarak bu kitap erzincanli hüseyin husameddin'in oglu mevlevi emir sati tarafindan (770-1352) yazdirilip konya'da bulunan mevlevi dergahi kitapligina vakfedilmis, said hemdem celebi zamaninda kopyalanmistir.

  toplamda kirkucbin kusur (43.000 kusur) beyitten meydana gelen eser aslinda bir kebirden cok kulliyattir.
 • her satırı, her beyiti ayrı güzel, ayrı latif, ayrı deruni, ayrı bildiğimiz ve bilmediğimiz kadar sıfat barındıran bu eserin mukaddimesi sonsuz güzellikte;

  bize doğru yolu bulduran, bizi bu nimetlere kavuşturan allah'a hamd olsun. eğer cenab-ı hakk, bize doğru yolu göstermeseydi, biz doğru yolu bulamazdık. allah'ın rahmeti, peygamberi ve peygamberlerin en büyüğü, efendisi muhammed(s.a.v)'e ve onun kerem sahibi olan ve keremlere mazhar bulunan soyuna, sopuna olsun. bundan sonra şunu iyi biliniz ki, bu divan-i kebir'de bulunan sözler ruhani sırlardır. hakk'a gönül verenler için nuh'un gemisidir. kutsal nefeslerdir. ruha hoş gelen esintilerdir. rabbani ilhamlardır. seher vaktindeki feyzlerin gönül gözünü açan keşiflerdir. noksanlardan münezzeh allah'tan gelen varidattır. eşi bulunmaz işaretlerdir. şaşılacak ibarelerdir. bahr-ı ehadiyetin nurlarıdır. gayb denizinin incileridir. bu divan aşıklar divanıdır. manevi zevklerin kaynağıdır. gönüllerin ışığıdır. aşıklara, ariflere makbul olan gerçek sözlerdir. huzur ehlinin anahtarıdır. gayb aleminindeki hür kişilerin makamlarıdır. kalb sahiplerinin kalplerinin kalbidir. gönül bahçelerinin çiçeğidir. bu divan'daki sözler, has kulların meclislerine feyizler ve manevi zevkler getiren akar sulardır. velileri anan ve andıran haberlerdir. olgunlaşmış kimselere saadet kimyasıdır. yakine erişmiş kardeşlerin hutbesidir. allah'ı seven, kötülüklerden sakınan erlerin boynuna gerdanlıktır. bu sözler münafıklara hakk'ın zülfikar'ıdır. büyük ve hayırlı kişilerin ruhlarına iksirdir. hakk yolunda sefere çıkanlara bir yolculuk armağanıdır. ceberut kuşlarının dilidir. melekut alemindeki meleklerin tesbihleridir.
  (divan-i kebir, c.1, sahife 2)
 • ilahi aşk ağıtlarının yer aldığı kırkbin beyitlik bir eserdir. bu eserde şems-i tebriz mahlası kullanılmıştır.
 • ezel'in sezon finali bölümünde ramiz dayı'yı okurken gördüğümüz mevlana eseri. okumak isteyenler, hasan ali yücel çevirisini tercih edebilir.
 • ezel dizisinin sezon finalinde ramiz dayı'nın okuduğu etme adlı $iirin de bulunduğu mevlana celaleddin-i rumi eseridir.

  i$te o $iir sahnesi: http://www.youtube.com/watch?v=bthgbi6ma-u

  i$te masaya atılan o kitap: http://img688.imageshack.us/…ikebir5ciltabdulba.jpg

  ramiz dayı'nın dizide okuduğu kitap 1957 tarihli remzi kitabevi basımıdır.*

  dizideki bu sahneden sonra kitabevlerinde divan-ı kebir soranlar a$ırı derecede artmı$tır. kitabın takım olarak satıldığından habersiz olanlar koca koca ciltleri görünce aynı hızla dükkanlardan çıkmaktadırlar.

  kendi adıma yazacak olursam divan-ı kebir sorup da alana rastlanmamı$ olup bu etkinin yava$ yava$ azaldığını da rahatlıkla söyleyebilirim. böyle olmasa bendeki i$ bankası basımı tam takım divan-ı kebir'i soran 1984 doğumlu ezel takipçisi arkada$ $imdiye kadar almı$ olurdu kitapları. (1 haftayı geçtik neredeyse)

  p.s.: her iki versiyon takımı da bulmaya bulurum ama sözüm kitapları gerçekten arayana.
 • divanı dikkatle okursanız hz.mevlana'nın size özel satırlar bıraktığını göreceksiniz, şaşırmayın.

  bal, kaymak, afiyet, şeker olsun.
 • --- spoiler ---

  eğri büğrü yürüyen ayak gibi olma! bırak şu eğri yürüyüşü de, elif gibi dümdüz ol, dosdoğru ol!

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  sen gaflet içinde yaşayan, karıncalar gibi kaynaşıp duran insan kalabalığının hepsini ölü sanma! bu dünya da, öteki dünya da insana hayat veren ebedî ve ezelî dirilerle dopdolu. fakat, onları görecek göz nerede? sen şimdi, üç beş günlük bir hayata kanaat ederek, ebedî hayatı reddetme, bizden ayrılma!

  --- spoiler ---