şükela:  tümü | bugün
 • yalıların geniş salonu saraylar için (bkz: kubbealtı)
 • 1. hükümdarın taht salonu.
  2. bazı bölgelerde evin hayat bölümüne verilen ad; geniş sofa.
 • ferman tasarlama ve uretim merkezi.
 • baltalimanı'nda bi nargileci/cafe tarzı bi yer.
 • divanhane 1- divanların toplandığı yer, salonun türkçesi. evin en muhteşem, albenili odası.

  divanhane 2- kasımpaşa'da, deniz kenarında, ve tersane-i amire'nin yanında kaptanpaşaların resmi makam binasının yüzyıllar boyunca taşıdığı isim. evvelin bahriye nezareti, deniz kuvvetleri komutanlığı. duyulduğunda kesinlikle bu anlamı çağrıştırmaz. bahriye ile bir kavram değilmiş gibi durur.

  reşat ekrem koçu'ya göre tersane'deki ilk divanhane 1515-1516 yılları arasında yapılmış ve öncesindeki bina hakkında da bilgi yok imiş. ama deniz kuvvetleri'nin bastırdığı "bahriye'nin haliç serüveni" isimli albüm kitapta yeri hakkında ihtilaflı, zayıf da olsa bilgiler ve zamanında seyyahların çizdikleri haritalar bulunmakta. ve bu bilgilere göre fatih sultan mehmet donanmanın istanbul'daki ilk temelini dereağzı ile azapkapısı arasında bir yere attırmış. evliya çelebi ise bu görüşe, mezkur yerlerdeki mezarlıkların-özellikle sahabe mezarlarının- varlığı yüzünden itiraz etmişmiş. buna göre, 1515'de inşasına başlanan ikinci divanhane olur.

  fatih'inkinden sonraki üçüncü divanhane 1722 yılında üç ambarlı bir kalyonun denize indirilme töreninden sonra inşa edilmişt.r törenden sonra dibanhane'nin harap hali padişah tarafından görülmüş, yenisi için tersanenin yanında saray bahçesi yeni divanhane için tahsis edilmiştir.

  üçüncü divanhane ise, 1828 yılında eskisinin aynı planı ile yapılmış. ama cami ve hamamları büyültülerek tamamlanmış.

  şimdiki divanhane ise sultan abdülaziz tarafından bahriye nezareti olarak yaptırılmış.