• (bkz: iraksak)
  • veronica roth'un yazdığı young adult kitabı. evet, yine bir distopya.
  • goodreads "2011 reader's choice" listesinde yılın en beğenileni, en favorisi seçilmiş kitap.
  • filmi yapılıyomuş. başrolde de spartacus blood and sand'den tanıdımız jai courtney olacakmış. distopya filmlerini çok seviyorum, inşallah senaryoyu bok etmeden güzel bi film yaparlar.

https://twitter.com/…tus/312262198674202626/photo/1

http://www.imdb.com/title/tt1840309/
  • potansiyeli olan ama birçok yönden eksik kitap. olaylar hızlı ilerliyor, ana karakter çok çabuk değişiyor, ortada çok salak bir aşk* var, her şey hızlıca oluyor, yazar ana karakteri mary sue* yapmamak için çok uğraşmış ama yapamamış. distopik dünyadaki saçmalıklara değinmiyorum bile. ne bileyim the hunger games okuyun ille gençlere yönelik distopik eser okuyacaksanız.

"goodreads birincisi olduysa bir nedeni vardır" diye aldım. verdiğim paraya, harcadığım zamana yazık. distopik bir dünya yaratılmış ama üzerinde çok durulmamış gibi, hep başka yerlerden alınma. ana karakter dengesiz. yani şöyle dengesiz, kaç yaşında hatırlamıyorum da atıyorum 18 yıldır aynı şekilde pısırık yaşayan hanımkızımız birden über cesur korkusuz bir kız oluyor. tamam kız divergent, anladık, birden fazla yönü olan biri yani (o distopyadaki insanların aksine). ama karakter gelişimi dediğin yavaşça ve detaylı olur. yazar bu kısmı bayaaaağı atlamış. kitaptaki aksiyon kısmı, çok da spoiler vermeyeyim, "bla bla and then the fire nation attacked" tadında hızlıca gelişmiş. romantizm desen... o esas kızla esas oğlan arasındaki çekimi hissedemiyorsun.

belki de bu sefer beklentimi yüksek tuttuğum için bu kitabı beğenmedim sözlük. aslında beklentimi düşük tutarım bu tür kitaplarda. ama goodreads'te dahi bu kadar beğenilince...
  • ergenler için distopik filmler/kitaplar kategorisinin yeni elemanı divergent ve devamı. 2014'ün hunger games'i. konusundan anladığım kadarıyla 2014'ün "çakma" hunger games'i. hunger games de zaten battle royale'in çakmasıydı.

distopyanın geldiği noktaya bak. genelde yetişkinler için çekilen/yazılan distopik eserler bu kez artık içi iyice boşaltılıp ergenlerin önüne konan eserler haline geldi. hunger games, divergent, the host... mundar ettiniz güzelim türü. koy içine sikim sonik bir aşk hikayesi, sözüm ona farklı ama zerre farklı olmayan bir başkarakter yarat, seksi kızlar-yakışıklı erkekler, en klişesinden bir distopik dünya yarat, bitti. al sana hunger games, divergent, host vs.

oscar adaylığı kapan her genç aktris de hemen kendi serisini oluşturmanın peşinde (jennifer lawrence, saoirse ronan, shailene woodley). açıkçası hemen ergenlere yönelik uzun soluklu bir seride rol almayanlara daha çok saygı duyuyorum (hailee steinfeld, mia wasikowska vs). usta oyuncular da bu ergen filmlerinde rol almaya başladılar. william hurt host'ta, paul giamatti spider man 2'da, philip seymour hoffman ile donald sutherland hunger games 2'da, julianne moore hunger games 3'de, kate winslet divergent'ta... genelde bu tür gişe filmlerinde yer almayan oyuncuları bu filmlerde görmek şaşırtıcı.
  • 2 yıl önce bir hevesle ingiltere'den sipariş edip okumaya çalıştığım kesinlikle hunger games'in çakması gerizekalı bir kitaptır. hala durur masamın yanındaki rafta, tam ortasında bir ayraçla beraber.
  • 2014 mart ayında filmi vizyona girecek olan bestseller young adult kitabı.türkçe adıyla "uyumsuz".hunger games twilight gibi genç yetişkin bestseller kitapların filmlerinin sinemalarda büyük bir gişe başarısı yakalaması üzerine,okuyucu kitlesi geniş olan başka bir kitabın daha sinemaya uyarlanması kaçınılmazdı zaten.özellikle bilimkurgu ve distopya filmlerini sevenler için ilginç konusuyla beklentileri karşılayacakmış gibi görünüyor.ilaveten aksiyon dövüş genç izleyici kitlesi için "ergen aşkı" da var.bu karışımlar düşünüldüğünde bu filmin de hunger games gibi büyük bir çıkış yapacağını tahmin ediyorum.üstelik kadroda kate winslet da varmış.
hesabın var mı? giriş yap