şükela:  tümü | bugün soru sor
 • houda benyamina'ya caméra d'or getiren film. banliyöde büyüyen dounia'nın güç ve başarı uğruna meslek lisesinden ayrılıp torbacı bir kadınla çalışmaya başlamasını anlatıyor. tanıştığı dansçıyla perspektifi değişmesi...
  polis, paris banliyöleri, güç algısı ve kadın film süresince işlendi.
  bugün izledim. izlerken çok keyif aldım.
 • inanılmaz bir 'insan' filmi (yonetmenin kendi savı, feminist bir film olarak görülmesini, çünkü maskülenlik ve feminenliğin birbirine düşürülerek filminin tanımlanmasını istemiyormuş). dostluk, sistem eleştirisi, umut, çaresizlik, aşk ve daha bir sürü konu içeren ama konu bolluğunu eline yüzüne bulaştırmamayı başarmış bir trajedi divines.

  öncelikle sadece surat ifadeleriyle iç dünyasını ve yalnızca fiziksel değil ama zihinsel kuvvetini tüm film boyunca gösteren bir "kız" karakter var, oynayan kişi direktörün kendi kız kardeşiymiş. hatta ve hatta bu kıza oyunculuğu o öğretmiş, en çok da onun üzerine gitmiş filmi çekerken. çok da iyi yapmış çünkü sonuç muhteşem.

  seksilik ve duygusallığın harmanlandığı bir taş dansçı var. bu kızcağızımızla alevlerin bir araya gelip etrafı yaktığı tadda sahneleri var ama bu sahnelerin aynı zamanda süper bir romantikliği var.

  dostluk üzerine neredeyse kardeşlik yorumu getiren bir ilişki var. iki çaresiz hayat yaşayan genç kızın birlikte kurdukları hayaller üzerinden ve ikisinin de hayatında en büyük sevgiyi birbirlerine gösterebilmesi sayesinde kurdukları bir dostluk ilişkisi bu.

  kısaca çok iyi film ya. çok etkilendim.

  netflix'e geliyor kasımda.
 • money money money...
  finali epey etkileyici. filmin ortasındaki bir olayın finalde başka bir olayı tetiklemesini işleyen-anlatan filmleri daha çok seviyorum. zira hayat da öyle. bir şey yaparsın, sonra bu yaptığın şeyin ceremesini çekersin. filmin merkezindeki dünya da duygularına yenik düşüyor ve finaldeki olayların yolunu açıyor. bir ilk film olarak epey başarılı. yönetmen kamerasına fazlasıyla hakim. kalkıp usta demeyeceğim ama ilk filmlerdeki acemiliklerin bir tanesine bile denk gelmedim. sanki bu film yönetmenin 3. filmi. halbuki ilk işi. senaryosu da ortalamanın üstünde. yukarıda dendiği gibi onca temayı -fakirlik, para kazanma isteği-hırsı, umutsuzluk, mutsuzluk, torbacılık, gençlik- ana öyküyü dağıtmadan işleyebilmiş. başkasının elinde epey dağınık olabilecek bu film yönetmen benyamina'nın elinde hiç dağılmıyor. etkileyici karakterler, etkileyici bir final. tek sorun bu hikâyenin avrupa sinemasında çokça işlenmesi. mesela dardenne kardeşlerin rosetta'sını hatırlattı bu film. kardeşlerin kariyerleri de zaten fakir gençleri-yetişkinleri anlatmakla geçiyor.

  bu yılın kaliteli filmlerinden divines. rahatlıkla en iyilerimi alabilirim, ki bunun bir nedeni de bu yılın sinema açısından kurak olması. öte yandan başroldeki kızın performansı da dört dörtlüktü. dünya'nın her türlü duygusunu öyle iyi yansıttı ki etkilenmemek zordu.

  spoiler

  dünya, polise gereksiz yere taş atar. yaktığı aracın söndürülmesini istemiyor, çok kızgın, o yüzden aracı söndürecek itfaiyeyi engellemeye çalışıyor. fakat bilmeden finaldeki olayın yolunu açmış oluyor. finalde arkadaşı odada boğulup ölür. nedeniyse bir süre önce dünya'nın itfaiyeye saldırması. itfaiye polis gelmeden yangına müdahale etmiyor ve dünya'nın arkadaşı ölüyor. yukarıda yazdığım gibi filmin ortasındaki bir olayın finalde bir trajediye yol açmasını anlatan filmleri seviyorum. bu filmi de sevdim.

  spoiler
 • spoiler
  adana'da bir cemaat yurdunda yanarak ölen kızlara benzer müslüman ailenin kızlarının yanarak can verdiği final sahnesiyle hüznü ikiye katlayan muhteşem ötesi film
 • oulaya amamra'nın müthiş oyunculuğu sayesinde başarılı kategorisine adım atabilen filmdir. bu kızın yolu açıktır haberiniz olsun. çirkinler kralı halinden makyaj ve seksi beyaz elbisesiyle nasılda çekiciler kralı haline geldiğini görünce makyajın önemini bir kez daha anlayacaksınız.
 • netflix turkiye'de mevcut az sayidski guzel avrupa filminden biri, bilemiyorum belki de en iyisi. dunyanin ne kadar zalim bi yer oldugunu, paris'in isiltili eiffel kulesinin hemen arkasindaki banliyolerinde yasanan trajediyi duygu somurusu yapmadan, toplumsal gercekci bir perspektifle sunmus. oyunculuk da muazzam.
 • --- spoiler ---

  fransa'nın gerçeği son derece iyi işlenmiş. hiç de öyle insan hakları, no to racism, adalet vs. ilkeleriyle hareket eden bir fransa görmeyeceksiniz karşınızda.
  aksine işsizliğin ve uyuşturucunun kol gezdiği, her türlü kötülüğün ulu orta işlendiği bir fransa banliyösü. bunlara ek olarak da islam dinine atıflarda bulunulması filmi size çok yakın hissettiriyor.
  --- spoiler ---

  izleyin, izlettirin.
 • kasılarak izledim. harika oynamışlar.
 • oyunculuklar, müzikler ne diyeyim... 80’ler almanyasında biraz daha nazi dayağı desteği ile kıyısından köşesinden geçtiğim zamanları bana anımsatan film.

  izleyin, izlettirin. gidicem buralardan diye dışarıda bir bok var zannedenler bilhassa dikkatli izlesin.
  bir delinin peşinden şuursuzca hayallere kapılan çomarlar ise siz hiç sevinmeyin sakın... kendi toprağınızda kutuplaşıp eğitimsizliğe, işsizliğe doğru yol aldıkça caanım ülkeyi de aynı şekilde yaşanmaz hale getirdiğinizi fark edip aynı hikayenin suriyeli versiyonunu da canlı canlı yaşayınca ancak akıllarınız başınıza gelecek ya... işte o zaman geç değil, müstahak olacak.
 • 74. altın küre ödüllerinde en iyi yabancı film dalında aday film.

  izlemeyi bitireli yaklaşık yarım saat oluyor ve ufakta olsa hislerimi yazmak istedim buraya. baya bir etkilendim arkadaşlar.

  --- spoiler ---
  öncelikle benim için çok iyi bir film olmasının ilk sebebi yukarda arkadaşların da belirttiği gibi birçok farklı konuyu ele alması ve aktarmak istediklerini çok güzel bir şekilde işlemiş olması. birçok duygu ve mesaj var bu filmde ve hiçbiri eksik kalmamış. hepsini o kadar güzel geçirdi ki tüm film boyunca bir duygusal, bir gerilim sebebiyle diken üstünde, bir sinirli, bir sistem hakkında düşünürken, şanslar, kader, sonuçlar, eylemler, aşk, dans, dostluk... hepsini, her anını yaşadığımı hissettim.

  bir de ben yönetmenliği de aşırı beğendim. özellikle dans sahneleri... her biri o kadar güzeldiki. filmin sonlarına doğru kızımızın büyük amacı uğruna dayak yediği halleri ile oğlanımızın danslarının kombini. uzun zamandır bu kadar etkilenmemiştim sanırım.

  ben baya beğendim yahu. emeği geçen herkesin ellerine sağlık.
  --- spoiler ---

  ayrıca djigui karakterini canlandıran canım kevin mischelsen nesin öyle ya. bu kadar mı yakışıklı, seksi, güzel, estetik ve iyi bir dansçı olur insan. tüm film boyunca ağzını gözünü yerim şeklinde izledim. her yerden seni stalkluyor ve her yerinden öpüyorum canım.